Bancnote perdute la posta

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
BobCrow97
*
*
Mesaje: 5
Membru din: 27 Iun 2020, 10:46

Bancnote perdute la posta

Mesaj de BobCrow97 »

Buna ziua Tuturor
Sunt nou pe forum si deja incep activitatea cu o problema.
Am incercat (spun incercat pentru ca nu am reusit) sa cumpar de pe Okazii 3 bancnote de 3 lei - 1966. serii consecutive: 052374, 052375, 052376.
Am platit prin virament bancar vanzatorului contravaloarea lor iar el le-a expediat prim posta (ca noroc) cu valoare declarata. Am primit AWB-ul si am asteptat cu rabdare/nerabdare coletul, dar acesta s-a pierdut/ratacit/disparut (sau poate altceva mai parsiv) la oficiul postal din Timisoara - in tranzit.
Vanzatorul a facut o reclamatie oficiala la posta si aceasta a fost inregistrata si conform raspunsului posta are la dispozitie 3 luni pentru a solutiona problema, adica sa returneze contravaloarea coletului.
Intre timp eu stau cu banii blocati si cu produsele neprimite.
Am indicat seriile bancnotelor pentru ca cei ce ar cumpara aceste bancnote sa stie ca ele nu au o provenienta onorabila si sa se abtina de la cumparare sau macar sa strice afacerea "vanzatorului / hotului" oferindu-i un pret de nimic.
Cu stima
Bob.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Bancnote perdute la posta

Mesaj de popoviciliza »

... poate totuși aveți noroc pînă la capăt și se găsește trimiterea, nu este imposibil (de aici termenul de 3 luni). Succes!
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Bancnote perdute la posta

Mesaj de ambr0zie »

In mod normal coletele cu valoare reala declarata nu prea se fura. De pierdut, e altceva, se poate, desi stiu ca nu va incalzeste cu nimic.
Am avut si eu zeci de colete primite prin Posta Romana si recunosc ca nu au fost niciodata probleme cu Posta, ba chiar sunt multumit ca lucreaza rapid, 2 zile intotdeauna pe drum, am primit si de la Baia Mare, Constanta, Timisoara, Stamora Romana (aici a trebuit s-o caut pe harta), eu locuind in Iasi.
Cat dureaza de cand e blocat in statusul respectiv - tranzit Timisoara?

Eu personal sunt cumparator dar sa stiti ca vanzatorul nu pare a avea vreo vina, a trimis colet cu valoare declarata si a facut reclamatie la posta cand a vazut ca sunt probleme. Asadar, dupa parerea mea, el e chiar corect.

Va urez succes si sper sa se rezolve, ca stiu si eu ca nu e deloc comod sa astepti un colet cu probleme, mai ales o suma maricica.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Bancnote perdute la posta

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Daca scrisorile recomandate se pierd uneori fara sa poata da Posta explicatii (am avut cateva cazuri), coletele nu se prea pierd. Noi lucram cu Posta de multi ani, si dupa mii si mii de colete expediate pot sa zic, ca nu am avut nici un colet pierdut/ratacit. Uneori (foarte rar) se mai ratacesc, de ex ajung din greseala in alta localitate din neatentia celor care lucreaza in tranzit, dar la final toate ajung unde trebuie.
BobCrow97
*
*
Mesaje: 5
Membru din: 27 Iun 2020, 10:46

Re: Bancnote perdute la posta

Mesaj de BobCrow97 »

Multumesc pentru incurajari si sper si eu sa se gaseasca, altfel va trebui sa caut din nou cel putin doua bancnote de 3 lei 966 - UNC cu serii consecutive si nu e usor.
A trecut ceva timp, mai bine de o luna de la expediere si cca. 2 saptamani de la reclamatie.
Evident vanzatorul a fost corect, a expediat cu valoarea reala (noroc) si a facut toate demersurile, a mers de mai multe ori la posta si a depus reclamatia si m-a tinut la curent. Acum asteptam amandoi.
Probabil ca nu e o situatie prea des intalnita, dar vanzatorul e la al doilea incident anul acesta.
Am scris postul pentru a publica seriile sa se stie de ele. Evident un eventual cumparator care le-a cumparat cumva deja la talcio a facut-o fiind de buna credinta si nu-i pot reprosa nimic.
Cu stima
Bob
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Bancnote perdute la posta

Mesaj de ambr0zie »

Ca sa nu deschid alt topic, cand trimiteti, trimiteti colet cu valoare declarata sau colet postal intern (CP.....) - intrebarea e pentru dl Adminus Maximus.
Noi am mai colaborat dar am cerut curier rapid.
Intreb pentru ca am cumparat ceva, iar vanzatorul a trimis CP in loc de CV si intarzie, nu ca la domnul care a deschis topicul, dar nu prea am avut colete prin posta sa dureze peste 2 zile.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Bancnote perdute la posta

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Cu valoare declarata, dar la valoare intotdeauna s-a trecut doar minimul posibil acceptat de Posta (20RON). Uneori se mai intampla sa intarzie, depinde si de cum isi fac treaba cei din tranzit.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Bancnote perdute la posta

Mesaj de ambr0zie »

A ok, multumesc.
Eu in general primesc cu valoare declarata reala.
Oricum se pare ca nu-s probleme, ajunge coletul azi.

L.E. si intr-adevar a ajuns fara probleme.
Sper sa se rezolve si problema domnului Bob cumva.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Scrie răspuns