Revista Colectionarul Roman, nr. 10, seria II

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

Avatar utilizator
skortzy
*****
*****
Mesaje: 468
Membru din: 24 Ian 2006, 16:19
Contact:

Mesaj de skortzy »

Nu s-ar putea face o revista anuala (sau un almanah) de 100 - 200 de pagini care sa coste 50 - 100 de lei?
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

Nu merge ideea cu almanahul, este prea scump de tiparit.
Dar in definitiv, nu exista ANR-ul? Chiar, mai exista? Sa alegem cate o persoana din fiecare judet, care sa fie responsabila de achizitia revistei si de distribuirea ei in teritoriu. Aceasta persoana, desemnata pentru aceasta nobila misiune, va face reclama revistei si va gasi in timp noi cititori. La Bacau, am 5 cititori constanti si e posibil sa mai apara cativa daca imi bat capul cu ei. Yu Li la Iasi, vlahul la Bucuresti, Aldor la Tg Mures etc...In felul asta distributia este asigurata si banii se aduna mai usor decat daca ne bazam pe cititori sporadici.
In sfarsit, ideea este ca ne trebuie un cadru organizat de achizitie si distributie, iar in lipsa chioscurilor putem suplini noi asta. 40 judete x 10 cititori x 10 lei si vor fi parale pentru viitorul numar.
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Mesaj de Mihai »

@vasil
Pare rezonabil...
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Nu am vandut niciodata mai mult de 100 exemplare dintr-un numar. Nici daca le-am dus pe la targuri. La targurile din Tg. Mures am vandut intre zero si 5 exemplare, maxim. Desi dupa Brasov, eu zic ca la noi este cel mai bun targ din Ardeal.
Mai am un teanc mare de exemplare nevandute din fiecare numar, chiar daca nicinul n-a avut tiraj mai mare de 200 exemplare.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Yu_L.Yan scrie:Mai poate fi varianta de a aparea varianata pdf contra cost (o suma modica), iar anual sa se faca un numar tiparit cu cele mai bune articole din timpul anului (gen cum a fost nr 1).
Total de acord.
Pdf la abonament egal cu pretul actual al revistei ( 10 lei / numar deci 40 lei anual ) si cand apare numarul anual sa-l primeasca toti abonatii gratuit.
Numarului anual ii puteti spune chiar Buletinul ANR.
Tiparirea unui buletin anual de 128 pagini e si mai ieftina decat pentru 4 reviste trimestriale de 32 pagini.
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

Singura problema este ca varianta pdf nu este.... colectionabila. :)
operator59
****
****
Mesaje: 193
Membru din: 21 Noi 2010, 20:46

Mesaj de operator59 »

ce parere aveti daca...

la targul de la Brasov, Tg. Mures, etc., unde se plateste intrare, ati vorbi cu organizatorii sa creasca pretul biletului cu 5-7 ron, fiecare client primind si un numar al revistei?

In felul acesta, doar la Brasov, ati putea distribui cel putin 100-200 de exemplare.

Este o practica des intalnita la targurile de la Romexpo Bucuresti. (pei cei care nu stiu, la Romexpo se organizeaza cele mai mari targuri pe diverse industrii)
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Mai este vreo sansa cu nr. 10 ?
E pacat sa stea de aproape un an netiparit.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Din pacate nu cred :(
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Daca a trecut aproape un an si nu prea mai sunt sanse sa se tipareasca, nu ati vrea sa il faceti online ?
Ar fi pacat sa se piarda articolele si sa nu fie citite.
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Mesaj de Cacuci »

Subscriu parerii d-lui sorin70. Daca e nevoie ma ofer sa ajut la crearea pdf-ului.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Din ce s-a discutat pana acum e sigur ca numarul 10, anuntat acum 2 ani, nu se va mai tipari.
Din moment ce el exista in format electronic, cred ca un cadou de Paste in format pdf ar fi pe placul multora din membrii forumului :D :merci:
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

sorin70 scrie:Din ce s-a discutat pana acum e sigur ca numarul 10, anuntat acum 2 ani, nu se va mai tipari.
Din moment ce el exista in format electronic, cred ca un cadou de Paste in format pdf ar fi pe placul multora din membrii forumului :D :merci:
Ce mi-ar place un asa cadou de la iepuras ... :D
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Revista Colectionarul Roman, nr. 10, seria II

Mesaj de sorin70 »

Macar de Pastele 2015 ....
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Re: Revista Colectionarul Roman, nr. 10, seria II

Mesaj de Yu_L.Yan »

... sau Craciunul 2016 ...
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Încuiat