Replacement note (Bancnote de inlocuire)

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Sursa oficiala pentru 1.000.000 Lei 2003 replacement note cu seria 047Z care ar fi?
BNR? Ha ha ha!

Astept de asemenea si alti oameni sa spuna daca acestea sunt sau nu povesti... Inteleg ca eu nu am credibilitate.

materiale de pe internet cu replacement notes!

http://www.rarenotes.net/replacements/ (bancnote de inlocuire din Canada)

http://www.babylonbanknotes.com/replacement-notes.html

Daca mai multe tari din lumea asta au emis replacement notes, noi nu am fi putut emite? iar cele suspectate de asa ceva sunt povesti?
Ultima oară modificat 20 Apr 2013, 21:10 de către KLARK, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Re: Replacement note (Bancnote de inlocuire)

Mesaj de Yu_L.Yan »

KLARK scrie:Cunoasteti alte Replacement notes romanesti decat 1.000.000 Lei 2003 (2003-2004)? Aceasta din cate am observat este singura existenta! Si mai am banuiala ca ar exista si 100.000 Lei 1998 (amintire de demult :roll:)
Hmmm ...
Ai facut lumina asupra unei bancnote din colectia mea :)
Acum foarte mult timp, am postat o bancnota de 100 mii pe undeva pe aici.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Ma bucur ca v-am putut ajuta! Scopul meu este de atrage atentia asupa acestor bancnote, si de a dezvalui bancnotele de acest gen emise in Romania! Eu am in colectie replacement note din RDG si din Iugoslavia!
Domnule Iulian, daca aveti poze cu bancnota dumneavoastra de 100.000 Lei replacement, m-as bucura sa o postati aici!

Si inca ceva, am vrut mai demult sa o spun! forumul asta simt ca e mort, nu mai are dezbateri sau prezentari, cum erau odata...
Am ajuns sa vad pe acest forum, pseudo-bancnote cu manelisti si alti boschetari... In loc sa fie dezbateri si prezentari pe problemele care inca le avem in cunoasterea bancnotelor si monedelor romanesti!!!
Avatar utilizator
Ricky-bm
******
******
Mesaje: 552
Membru din: 31 Ian 2010, 12:37
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Ricky-bm »

si eu am acelasi feeling, uneori simt ca este in "moarte clinica" :)
http://www.okazii.ro/catalog?per_page=2 ... t=ricky-bm

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

eu nu cred ca BNR foloseste astfel de bilete de banca !!!
motivul : au existat in circulatie extrem de multe erori la toate seriile de bancnote de dupa 1990, stiu ca la fiecare filiala aceste bilete erau cautate si direct distruse in urma intocmirii unui proces verbal (deci masa monetara circulanta era supravegheata) !
unele au mai scapat :D !!!

... oare exista erori de serie si la bancnotele cu serie Z ???? :twisted:
Fişiere ataşate
serie dubla
serie dubla
1998 - 100.000 Lei - eroare serie - serie dubla-detaliu.jpg (12.68 KiB) Vizualizat de 14107 ori
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Existenta bancnotelor de inlocuire nu are nici o legatura cu cat de multe erori s-au strecurat pe piata... Si ca exemplu voi da tot dolarul american, unde sunt destul de multe erori la acele bancnote, dar avem si replacement notes, la ei se numesc star note pentru ca au o steluta in serie!
Bancnotele euro, de altfel, nu au replacement note.
Aveti dreptate, BNR nu foloseste asa ceva, acum! dupa cum vedeti nu exista bancnote de inlocuire post-2005!
Erori eu stiu ca au fost decat la cele din 1998, si la cele din 2000 de plastic... La alte bancnote eu nu prea am vazut erori, si daca sunt raritatea le face sa se incadreze in marja normala! Nu stiu de ce spuneti ca au existat extrem de multe erori la bancnotele post-revolutionare... O eroare la 500 lei 1992 cu mai multe exemplare cunoasteti? sau la 10.000 Lei 1994?
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

da, cunosc erori si la aceste bancnote ! personal nu am in colectie !
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Erori au fost foarte multe la bancnotele dupa 1990.
Asa cum spunea si Simaky, era o perioada cand in sucursalele BNR se sortau manual bancnotele, iar erorile erau trimise la topit.
De departe, cupiul cel mai plin de erori a fost 100 mii.

Pt seria Z, am cautat in calculator dar nu am reusit sa dau de nici o imagine a ei. Ma revansez in cateva zile (doar sa nu uit sa iau aparatul foto cu mine).
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Si nu stie nimeni unde a fost 100.000 Lei tiparita? Pentru ca este important!
Avatar utilizator
Ricky-bm
******
******
Mesaje: 552
Membru din: 31 Ian 2010, 12:37
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Ricky-bm »

http://www.okazii.ro/catalog?per_page=2 ... t=ricky-bm

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Superba piesa de pe okazii... Poate candva o sa nimeresc si eu asa ceva.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Va puteti intalni chiar cu vanzatorul, caci e tot din Campina :wink:
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Multumesc mult! Nu m-am uitat la locatia vanzatorului.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Yu_L.Yan scrie: Pt seria Z, am cautat in calculator dar nu am reusit sa dau de nici o imagine a ei. Ma revansez in cateva zile (doar sa nu uit sa iau aparatul foto cu mine).
Am reusit sa ajung astazi in preajma bancnotei in cauza si sa-i fac foto :D
O detin inca de cand erau in circulatie, ajungand in posesia mea pur intamplator.
Am observat seria si a fost pusa deoparte, gandind ca este o eroare de la inseriere (asa cum mai sunt multe altele de la acest cupiu)
Fişiere ataşate
100 mii serie 000Z.jpg
100 mii serie 000Z.jpg (298.94 KiB) Vizualizat de 13869 ori
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Da! Aveti o piesa deosebita! Multumesc pentru efort!
Deci avem si noi cel putin 3 bancnote de inlocuire (replacement note)!!! Sper sa prind si eu una, desi caut de ceva vreme. Cu cea de pe okazii m-am lamurit, a trecut peste posibilitatile mele!
Acum ce pareri mai aveti despre ele? Americanii si nu numai au un fel de cult pentru aceste bancnote, ele fiind interesante si majoritatea rare!
La seria actuala nu cred ca exista bancnote de inlocuire marcate ca atare... Poate mai gasim din cele vechi ceva!
Ignorand bancnotele de inlocuire de 1.000.000 Lei 2003/2004 care se pare ca sunt multe. Chiar si in Krause apare la 1.000.000 Lei 2003 o imagine cu o bancnota cu seria Z :D. Bancnotele de 100.000 Lei 1998 si 50.000 lei 2000 cu seria Z sunt foarte putine, cateva zeci de mii probabil!
100.000 Lei 1998 - 000Z0007850 si 000Z0022394
50.000 Lei 2000 - 000Z0056312 si 000Z0088786
Unele siteuri straine, deci colectionarii straini, inteleg eronat ca bancnotele de 500.000 Lei 2000 Ghizari cu seria 500A sunt tot replacement note! Dar este o eroare, dat fiind faptul ca doar bancnotele din colile de 4 au seria aia. Si cele care sunt pe piata sunt taiate din coala (pacat! :cry:)
Scrie răspuns