5000 lei Comandamentul Armatei Rosii

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan R
******
******
Mesaje: 557
Membru din: 08 Ian 2005, 10:17
Localitate: þara lui Moº Crãciun ;-)

5000 lei Comandamentul Armatei Rosii

Mesaj de Bogdan R »

Se aude ca un exemplar in stare XF+ al acestei RARISSIME bancnote va aparea la vanzare in curand, pe eBay.com
Oare la cat va urca pretul? Grea intrebare...
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Asta pe ebay nu se stie niciodata.
Dar in mod normal ar trebui sa ajunga la 10.000$.
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Mesaj de Mihai »

Pentru serban200:
10.000 $ este o estimare... estimativa. Ar putea depasi, ar putea sa nu ajunga la 10.000$. Despre faptul ca e prea mult sau prea putin, asta e altceva. Piesa e extraordinar de rara. Pana acum cativa ani (15-20, nu mai stiu exact) nici nu se stia de existenta ei, iar pe piata nu-mi amintesc sa o fi vazut. A o detine intr-o stare cum o prezinta dl. Ratiu ar face mandria oricarui colectionar adevarat. Sigur, ar putea sa se intample si contrariul: cei (putini, ce-i drept) care au aceste piese sa incerce sa le vanda si de aici o depreciere a cursului. Dar personal, nu cred sa se intample.
sorin70
******
******
Mesaje: 2525
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Daca era o bancnota americana de o raritate comparabila ar fi atins la o licitatie in SUA si 100.000 USD.
Dar fiind o bancnota europeana si mai ales nefiind din Germania, Austria, Elvetia sau Marea Britanie , unde fenomenul colectionarii este mai puternic, nu cred ca va trece de 5.000 USD.
Eu nu frecventez situl e-bay dar sunt curios daca se indeplineste estimarea mea.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Vad pe ebay frecvent piese care fac cateva zeci de dolari si la final ajung sa se vanda cu cateva sute. Treaba asta e valabila si invers, uneori poti sa cumperi cate o piesa fffoarte rara chiar ieftin. De aceea am si zis ca asta nu se stie niciodata pe ebay. Am vazut o singura data o bancnota de 5000 lei Armata Rosie pe ebay, stare cam slaba, a fost un VG parca si s-a vandut cu cateva mii de dolari.
Stiu cu cat s-au vandut cele 2 bancnote de 5000 lei Armata Rosie la targ la Buc. si oricine le-a cumparat, daca vrea sa revanda, a facut o investitie excelenta, o sa scoata un profit foarte frumos.
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

Uimitor de repede circula vestile in lumea aceasta mica a noastra.Problema este daca intradevar va urca pe EBAY sau vor disparea
fara sa se mai auda ceva de ele.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Un alt lucru interesant ca bancnotele au avut numere de serie consecutive.
baloo
**
**
Mesaje: 18
Membru din: 27 Apr 2005, 23:30
Localitate: Bucuresti

Mesaj de baloo »

Am vazut si eu bancnotele. Le-am avut in mana. Faza proasta e ca nu am avut bani pe moment. Asta e. Sunt sigur ca vor mai aparea atata timp cat acestea au fost inseriate.
Vad ca nu s-a specificat aici, pe langa aceste doua bancnote de 5000 lei inseriate au mai fost si alte 4 bancnote de 500 lei Armata Rosie, tot inseriate. :)

Asa ca cine a scos la iveala aceste bancote precis mai are pastrate cateva.

In legatura cu pretul nu cred ca lumea se va arunca prea mult. Atat timp cat au ajuns pe piata ... Eu mai stiu 5 bucati: 3 prin Germania, una in Bucuresti si una prin tara.

Am avut okazia sa vad aceste doua bancnote si am si facut poze cu telefonul :D , asta asa ca amintire.

Avand in vedere ca cel ce a cumparat acest lot de Armata Rosie vrea sa vanda una, cred ca va scoate banii pe aceasta cat pentru tot lotul.

Problema e ca adevaratii colectionari cu bani au deja retineri in a achizitiona acesta bancnota. Problema : Aparitia unui viitor teanc de bancnote 5000 lei. Vedeti ce s-a intamplat cu bancnotele Ferdinand facute in America. Aveau preturi enorme acum 4-5 ani. Acum ajunge serul la 3000 $. Tragic pentru cei care au dat 10.000 $ mai demult.

By ,
Daniel
Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo ---
sorin70
******
******
Mesaje: 2525
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Scuze pentru divagatie dar acum cateva luni am auzit si eu o legenda cum ca , acum nu stiu cat timp , cineva ar fi gasit o valiza plina cu lei Banca Generala Romana.
Stie cineva ceva concret sau e doar o legenda pura ?
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

Intradevar acesta este visul frumos al oricarui colectionar ,sa gaseasca un teanc de bancnote rare sau un pumn de monezi rare si sa rupa gura targului.Dar trebuie sa recunoastem ca mai bine jucam la loto.Avem mai multe sanse.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

sorin70 scrie:Scuze pentru divagatie dar acum cateva luni am auzit si eu o legenda cum ca , acum nu stiu cat timp , cineva ar fi gasit o valiza plina cu lei Banca Generala Romana.
Stie cineva ceva concret sau e doar o legenda pura ?
Nu e o legenda. A fost un lot mare de bancnote de 1000 lei BGR necirculate si a aparut pe piata acum vreo 25-30 de ani. Stiu persoana la care a ajuns dupa aceea marea majoritate a acestor bancnote. Le-a vandut pe rand de-a lungul timpului, iar cateva ultimele pe care le mai avea au trecut si pe la mine acum vreo 2 ani. Pe vremea aceea una aUNC tin minte ca era la 40$.
Avatar utilizator
Bogdan R
******
******
Mesaje: 557
Membru din: 08 Ian 2005, 10:17
Localitate: þara lui Moº Crãciun ;-)

Mesaj de Bogdan R »

Am deschis catalogul Krause, dorind sa verific daca bancnota de 5000 lei CAR pozata acolo are serie apropiata de bancnota care s-a vandut acum cateva zile ( nu pe eBay, pana la urma ).

Surpriza!!!! Bancnota din catalog nu are serie!!!!!

Oare care este explicatia?
Posibil sa se fi intervenit digital asupra pozei si sa se fi sters seria.
Dar de ce?
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
sorin70
******
******
Mesaje: 2525
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Eu am doar versiunea scanata a catalogului Pick (Krause) si se vede doar un rand de patratele de un alt fel de gri acolo unde ar fi seria.
M-am uitat in catalogul Zimbrul Carpatin versiunea tiparita.
Acolo este o copie xerox alb negru dar am putut sa sesizez seria ( cel putin ultimele cifre) si are o nuanta apropiata de a fondului cred.
De aceea cred ca nu poate fi observata in catalogul Pick.
Trebuie sa recunoastem ca pozele au o calitate modesta in Pick, chiar in varianta tiparita.
Pana la urma cu cat s-a vandut pe e-bay ?
sorin70
******
******
Mesaje: 2525
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Scrie răspuns