Despre pastrarea documentelor

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

Avatar utilizator
andretty
****
****
Mesaje: 196
Membru din: 23 Feb 2008, 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Despre pastrarea documentelor

Mesaj de andretty »

Stie cineva daca pastrez obligatiunile in mape simple pentru documente patesc ceva., este ca la bancnote?
Trebuiesc pastrate in folii speciale?
Multumesc Andrei
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

Doar sa nu fie din PVC, foliile. Polietilena sau polipropilena sunt OK, la fel si polistirenul. Oricum obligatiunile post 1900 sunt si ele facute din hartie din pasta de lemn, cu multa lignina si agent de incleiere acid, asa ca in timp hartia va imbatrani.

Puteti alege:
1.pastrarea in conditii optime - introduse in mape din hartie/carton de arhivare (nealbite cu clor, fara lignina, preferabil din bumbac 100%, daca au trecut si testul PAT-Photographic Activity Test- e si mai bine :D ) cu tampon de carbonat de calciu minim 3%, in cutii din plastic inert sau carton de arhivare (tamponat), la umiditate relativa in jur de 50% sau ceva mai jos. Si foliile speciale pentru bancnote sunt din material adecvat - Mylar-ul de exemplu este bun.

si eventual (dar nu obligatoriu - decizia ar tebui sa o luati impreuna cu un conservator hartie competent):

2.deacidificarea cu solutii gen Archival Mist pe baza de bicarbonat de magneziu dispersat in solventi inerti; conform testelor, acesta prelungeste de cca 3-5 ori viata documentelor tratate comparativ cu cele netratate.

La noi nu veti gasi nimic din materialele astea. Cautati mape mai groase, din plastic inert (PP, PET, PS...), si cutii mari din plastic de uz alimentar sau pt.scule, cu capac (in care veti depozita 'flat' mapele cu documente, adica una peste alta nu pe muchie). Tineti-le in casa, unde locuiti (variatiile de temperatura sunt mai reduse ca oriunde altundeva disponibil in mod obisnuit), si daca umiditatea ridicata e o problema (la noi in general in locuinte cam e) puneti in cutia inchisa si niste saculete mici cu silicagel. Un higrometru tinut in cutie va poate indica nivelul de umiditate.

Nu stiu cat doriti sa investiti in aceste 'solutii' de conservare. Daca aveti o colectie destul de importanta, fiti sigur ca merita, pe termen lung.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
Avatar utilizator
andretty
****
****
Mesaje: 196
Membru din: 23 Feb 2008, 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andretty »

Multumesc pentru raspuns...foarte la obiect :D
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

Cu placere. Subiectul este prea important ca sa nu intervin, daca tot am acumulat niste cunostinte.

Alte cateva lucruri utile.

Documentele NU se depoziteaza in poduri, beciuri, bucatarii, bai, soproane etc. adica oriunde sunt conditii daunatoare conservarii: umiditate ridicata si variatii de umiditate, praf, variatii de temperatura sau extreme de temperatura, lumina (in special radiatiile ultraviolete accelereaza fenomenul de imbatranire a hartiei), posibilitate de atac biologic (hartia este material organic, deci sursa de hrana pentru microorganisme, rozatoare etc.).

Spatiul ideal pentru depozitare trebuie sa intruneasca conditiile opuse celor descrise mai sus. Un dulap inchis dintr-o camera locuita este probabil cea mai buna solutie aplicabila practic, atat timp cat este tinuta sub control umiditatea. Cel mai inofensiv material pentru dulapuri se pare ca este metalul acoperit cu smalt pe baza de fosfati (adica ceva gen oalele smaltuite care inca se gasesc in magazine). Daca dulapul este din lemn, se vor evita rasinoasele pe cat posibil (emit vapori daunatori). Lemnul poate fi lacuit cu rasini inerte, acrilice, de exemplu (Paraloid B72 dizolvat in acetona anhidra este o solutie scumpa, dar aproape de ideal).

Trebuie evitata manipularea hartiei cu mainile goale, intrucat transpiratia nu este deloc inofensiva. Ca si in cazul manipularii monedelor, se recomanda purtarea unor manusi din bumbac nealbit cu clor, sau cel putin manipularea cat mai rara a documentelor, si atunci atingand doar zone marginale, neimportante. Documentele NU se vor supune indoirii in timpul manipularii (hartia cedeaza mai repede la pliuri) si NU se vor depozita indoite ci orizontal, unele peste altele, invelite individual in mape de protectie. Nu se va alcatui un teanc prea impozant pentru ca presiunea sa nu fie prea mare pe cele de la baza teancului (ex.colectii de reviste). Daca aveti coli de hartie de arhivare (fara lignina, cu carbonat de calciu 3%) se recomanda interecalarea acestor foi intre filele documentelor, pentru o conservare mai buna. Pentru fotografii sau filme fotografice este necesara o hartie speciala, care nu emite halogenuri (clor in special-deci nealbita cu clor)-hartie care a trecut testul PAT.

NU neteziti documentele/bancnotele etc. folosind fierul de calcat incins! Acest tratament destabilizeaza hartia si accelereaza degradarea sa! Se poate incerca presarea intre placi de sticla foarte curate, eventual intercaland hartie (de arhivare, desigur :) ).

Daca va tenteaza sa curatati anumite pete sau altceva folosind reactivi chimici sau gume de sters, mai bine renuntati, sunt sanse mai mari sa faceti rau decat bine.

Repararea lipsurilor cu petice de hartie nu se face oricum si nu cu orice fel de hartie! Se foloseste hartie japoneza speciala, fibroasa, si uneori adezivi cu comportare foarte buna in timp. Plus ca este necesara experienta si indemanare. Daca nu aveti toate acestea, renuntati. Este mult mai indicat doar sa depozitati si manipulati corect si cu grija documentele dvs. Unele au supravietuit sute de ani. Cum vi se pare gandul ca tocmai cand se aflau in posesia dumneavoastra s-au deteriorat cel mai mult?! :?
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
Avatar utilizator
andretty
****
****
Mesaje: 196
Membru din: 23 Feb 2008, 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andretty »

Un gand destul de negru....dar oricum am inteles pana la urma ideea, o sa cumpar folie protectoare inerta.
Oricum la cate mi-ati spus mai mai ca mi-era frica sa mai am uit la ele :lol: (glumeam)
Multumesc incao data pentru ajutorul acordat
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Mesaj de Pantiru »

Sfaturi extrem de utile :merci:
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Am facut topicul sticky
Merita citit si de colectionarii de bancnote vechi.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

O initiativa foarte buna, iar informatiile de mai sus sunt de o reala valoare.
In cazul meu, lipsa de informatii de la un anumit moment privitoare la modul de pastrare a bancnotelor (cand nu exista acest site si nu aveam nici calculator), coroborata cu senzatia de perisabilitate pe care mi-o dadeau bancnotele si cu lipsa unor mijloace adecvate de pastrare m-au indepartat de acest tip e colectie.
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

Tocmai am gasit prin casa o mapa din aceea transparenta pentru pastrat foi A4, genul comun la noi in librarii. Marca este ARHI DESIGN, iar materialul probabil polipropilena sau polietilena, deci destul de inert.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
sigmaringen1
****
****
Mesaje: 104
Membru din: 04 Apr 2006, 23:12
Localitate: iasi
Contact:

...

Mesaj de sigmaringen1 »

Felicitari Bogdane, cunostinte impartasite gratuit :) .
tudor
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 14 Noi 2007, 19:24
Contact:

Mesaj de tudor »

am niste bancnote nu foarte vechi si nu foarte valoroase dar la care tin mult si pe care nu as vrea sa le vad deteriorate....citind acest topic mi-a venit o idee: plastifierea bancnotelor. am totusi mari dubii, avand in vedere ca e un proces la cald, plasticul topindu-se peste bancnote si as vrea sa stiu daca recomandati acest proces. bancnotele sunt totusi in stare foarte buna(nu sunt firabile, rupte excesiv, coloritul e viu) si cred ca ar rezista procesului.

dumneavoastra ce parere aveti?
Avatar utilizator
andretty
****
****
Mesaje: 196
Membru din: 23 Feb 2008, 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andretty »

Daca ziceti ca tineti la ele nu faceti asta
Laminare= distrugerea definitiva a bancnotei
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Mesaj de picard »

Verificati va rog pe forum s-a mai discutat.
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
Tudor C

Mesaj de Tudor C »

In folii pentru bancnote e mai bine sa le pastrati. Plus ca laminarea costa cat o bancnota... :lol: :lol:
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Intr-adevar s-a mai discutat destre asta. Intr-adevar plastifierea distruge bancnota in sensul ca o transforma intr-un alt obiect, deoarece plastifierea este ireversibila si ar fi pacat.

Ceea ce este foarte bine insa e ca ati intrebat inainte de a trece la treaba. :) Pentru acesta intrebare meritati aprecierea mea si cred ca si a celorlalti colegi de forum.
Scrie răspuns