500 lei Cosasul

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

Scrie răspuns
VIKO
****
****
Mesaje: 168
Membru din: 02 Iul 2007, 00:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

500 lei Cosasul

Mesaj de VIKO »

Buna ziua!

In primul rand trebuie sa precizez ca nu m-am mai ocupat de bancnote de multi ani motiv pentru care imi este dificil sa ma pronunt cu privire la bancnota de 500 lei cosasul.
Urmeaza sa intru in posesia cupiului si nu stiu daca bancnota din imaginea alaturata este un fals de epoca sau o piesa originala.

Asadar, am rugamintea sa ma ajutati in stabilirea situatiei de fapt. Daca pot veni cu informatii suplimentare va stau la dispozitie.

Multumesc anticipat!
Fişiere ataşate
50285526_2122046377889436_6267151432906964992_n.jpg
"Invata sa inveti, mai intai!" Nica M. Nicolae
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 500 lei Cosasul

Mesaj de popoviciliza »

Este mare lucru că pe forum sunt prezenţi cei de la începuturi, apreciez foarte mult mesajul dumneavoastră.

Nu am suficiente date pentru a fi în măsură să vă răspund la întrebare, dar am remarcat în timp că tema „cosaşul fals” este recurentă pe forum, mi s-a părut că este bine reprezentată.

În caz că nu aţi dat căutarea respectivă (cosasul), am selectat un link, poate să vă ajute pentru început: http://transylvanian-numismatics.com/ph ... it=cosasul

Cu stimă şi cu speranţa că forumul este şi acum bun ca în zilele în care aţi devenit membru...
VIKO
****
****
Mesaje: 168
Membru din: 02 Iul 2007, 00:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 500 lei Cosasul

Mesaj de VIKO »

Va multumesc pentru aprecieri.

Am citit cu atentie postul mentionat de catre dumneavoastra si deasemenea am analizat imaginile specimenului in raport cu cele doua falsuri. Din pacate nu pot fi sigur si m-ar ajuta macar o a doua parere.

Poate unul dintre colegii mai in tema pe acest subiect se incumeta sa ofere un ajutor.

Multumesc!
"Invata sa inveti, mai intai!" Nica M. Nicolae
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Re: 500 lei Cosasul

Mesaj de ferdinand »

Cred ca este autentica. Culorile sunt totusi putin sterse, bancnota e decolorata si ma gandesc la posibilitatea sa fi fost spalata. De altfel, pliurile au fost indreptate.
Scrie răspuns