2000 lei 1999 EROARE?

Bancnote România, bancnote străine.

Moderatori: Deus, NumisKID

leonard
*****
*****
Mesaje: 204
Membru din: 18 Apr 2014, 20:37

2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de leonard »

:noidea: Urmarind licitatiile de pe Ebay am observat cateva licitati la bancnota de 2000 lei 1999 cu aversul tiparit iar reversul netiparit,in descriere fiind prezentate ca eroare de tiparire.Este chiar o eroare de tiparire sau este o facatura a celor care le au la vanzare?Tot pe Ebay este si o bancnota de 10000 lei 2000.Pe Okazii nu am gasit nici o licitatie cu astfel de produse.Ce parere aveti?
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Am vazut destul de multe bancnote de 2000 lei si 10000 lei de polimer foarte uzate pe care pe alocuri, la pliuri in special, vopseaua era dusa de tot. Deci presupun ca exista metode prin care sa se poata sterge vopseaua de suportul de polimer. Eventual utilizand anumite substante.
bog
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 1
Membru din: 13 Apr 2014, 21:31

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de bog »

Buna seara. Acum 2-3 saptamani am vazut o astfel de bancnota la vanzare la targul de la Romexpo de Craciun, la standul domnulului care are magazinul de produse numismatice din Centrul Vechi. Pot spune ca nu mi-a parut a fi facatura, in sensul ca, intr-adevar una dintre parti ale bancnotei nu era deloc imprimata. Si nici nu parea sa fi fost uzata pana la punctul de a se lua vopseaua de pe ea pt ca era UNC. Cat despre sorgintea ei...nu pot emite nici o parere.
leonard
*****
*****
Mesaje: 204
Membru din: 18 Apr 2014, 20:37

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de leonard »

Bancnotele vandute sunt in stare de conservare aUNC si UNC.Cu putina ingeniozitate si perseverenta se pot obtine aceste"erori de tiparire".






.
mcv
**
**
Mesaje: 44
Membru din: 13 Oct 2013, 04:41
Localitate: Constanta
Contact:

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de mcv »

Buna seara,
Sunt un colecționar avid de bancnote imprimate pe substrat de polimeri și din experienta mea și din toate informațiile pe care le-am cules și schimbat cu diferiți colecționari aceste bancnote sun pur și simplu făcături.
Chiar dacă sunt în stare aUNC sau UNC tot falsuri sunt. Câteva persoane ingenioase au găsit o solutie chimica prin care pot înlătura cerneala de pe o parte a bancnotei fără sa afecteze cealaltă parte. Multe din licitațiile de pe ebay cu astfel de bancnote își au originea prin China din cate am observat și unele mai elaborate prin Australia caci ei fiind primii care au început sa folosească substratul de polimeri tot ei sunt primi care au început sa le falsifice sau sa creeze to felul de "erori de imprimare" sau overprinturi. :twisted:
Pentru a susține ceea ce am zis mai sus atașez o imagine din a 6-a ediție a "Specialized Catalogue of World Plastic Money - Volume 1" de Thomas Krause, userul "polymat" de forumul nostru.
Părerea mea ar fii sa încerci sa te ții la distanta de astfel de bancnote.
Fişiere ataşate
Polymer Catalogue.jpg
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Deci treaba e destul de clara, in special ca este vorba de doua bancnote foarte ieftine din care falsificatorii pot obtine profit foarte mare si nu pierd mare lucru daca le distrug de tot cu substanta cu care spala vopseaua de pe ele.

Credeti ca cei care le au la vanzare pe ebay nu stiu ca este vorba de niste falsuri? :whistle:
Eu nu cred.
leonard
*****
*****
Mesaje: 204
Membru din: 18 Apr 2014, 20:37

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de leonard »

Din pacate printre acesti vanzatorii de asa zise "erori"este unul si din Romania.
sorin70
******
******
Mesaje: 2525
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de sorin70 »

Eroare adevarata si interesanta ar fi fost daca fata neimprimata ar fi avut seriile.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de PRONUMISMATICA »

leonard scrie:Din pacate printre acesti vanzatorii de asa zise "erori"este unul si din Romania.
Sunt mai multi din RO care vand asa ceva.
mcv
**
**
Mesaje: 44
Membru din: 13 Oct 2013, 04:41
Localitate: Constanta
Contact:

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de mcv »

In cazul bancnotelor pe substrat de polimer este destul de greu sa se strecoare o eroare majora de genul nici o fata imprimata. Procesul de imprimare al acestor bancnote este mai complicat decât al celor pe hârtie și se face în mai multe rânduri cu culorii diferite. Daca e sa apară o eroare poate sa fie lipsa unuia dintre etapele de imprimare și atunci sa fie o mica diferență a nuanței culorii fata de cele normale.
Intradevar este păcat ca sunt și compatrioți de-ai noștri care se pretează la astfel de lucru, însa dintotdeauna au existat și vor exista persoane care vor sa facă un ban rapid prin înșelăciune. :evil:
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de Yu_L.Yan »

Singura modalitate pt a scapa neimprimata una din fete, ar fi doar indeplinind 2 conditii, respectiv:
1. Imprimarea fetelor sa nu fie concomitenta
2. Sustragerea unor coli, din imprimerie, dupa tiparirea unei fete.

Dar, din cate am vazut imagini, imprimarea fetelor este aproape simultana, astfel ca nu prea au cum sa fie indeplinite cele 2 conditii.

In schimb, pot lipsi una sau doua culori. Unul dintre colegii nostri, a prezentat in vechea galerie de imagini, unde la o bancnota polimer, lipsea culoarea neagra pe una din fete.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de capa »

Yu_L.Yan scrie:Singura modalitate pt a scapa neimprimata una din fete, ar fi doar indeplinind 2 conditii, respectiv:
1. Imprimarea fetelor sa nu fie concomitenta
2. Sustragerea unor coli, din imprimerie, dupa tiparirea unei fete.

Dar, din cate am vazut imagini, imprimarea fetelor este aproape simultana, astfel ca nu prea au cum sa fie indeplinite cele 2 conditii.

In schimb, pot lipsi una sau doua culori. Unul dintre colegii nostri, a prezentat in vechea galerie de imagini, unde la o bancnota polimer, lipsea culoarea neagra pe una din fete.
suprapunerea intamplatoare sau voita a 2 coli pe durata procesului de imprimare este posibila?
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
sorin70
******
******
Mesaje: 2525
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de sorin70 »

Chiar daca s-ar fi suprapus 2 foi la imprimare ( una af fi fost tiparita doar cu aversul iar cealalta doar cu reversul ), atunci ar fi fost posibile 2 variante :

1. Defectul era descoperit si cele 2 foi imprimate partial ar fi fost distruse. In caz contrar orice actiune ulterioara ar fi depasit cadrul legal. Nu-mi vine sa cred ca acele coli au fost intentionat tiparite numai pe o parte si apoi sustrase din imprimeria NPA Australia.

2. Defectul nu era descoperit si atunci cele 2 foi parcurgeau procesul tehnologic de inseriere si taiere.
Pe partea neimprimata ar fi aparut atunci seriile, ceea ce nu este valabil in cazul de fata.
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de simaky »

rv netiparit
Fişiere ataşate
1
1
mcv
**
**
Mesaje: 44
Membru din: 13 Oct 2013, 04:41
Localitate: Constanta
Contact:

Re: 2000 lei 1999 EROARE?

Mesaj de mcv »

simaky scrie:rv netiparit
Asta da! :D
O eroare adevărata nu făcătura. Bancnota este din colecția personala?
Scrie răspuns