Monedele-jeton emise de Julius Popper

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan R
******
******
Mesaje: 557
Membru din: 08 Ian 2005, 10:17
Localitate: þara lui Moº Crãciun ;-)

Monedele-jeton emise de Julius Popper

Mesaj de Bogdan R »

Am gasit pe wikipedia un articol cu informatii detaliate despre acest explorator si aventurier, care a emis niste monede-jeton deosebit de interesante.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Julius_Popper
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Un articol pe aceasta tema a aparut in Nr-ul 5 al revistei noastre

- Monedele unui roman de la capatul lumii, autor: ing. Dorel Balaita;
Avatar utilizator
Bogdan R
******
******
Mesaje: 557
Membru din: 08 Ian 2005, 10:17
Localitate: þara lui Moº Crãciun ;-)

Mesaj de Bogdan R »

Asa este! Mi-am adus aminte dar postasem deja.
Apropo de wikipedia, ar fi cineva dispus sa faca niste corecturi la articolul referitor la "leul romanesc" ? Cineva care are timp si inspiratie...
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
cezarika1
**
**
Mesaje: 28
Membru din: 14 Sep 2006, 09:51

Mesaj de cezarika1 »

articolul despre popper de pe wikipedia imi apartine.
in ce priveste articolul despre leul romanesc, momentan nu pot contribui pentru ca sunt implicat in wikipedia intr/o serie de proiecte. dar voi avea in vedere acest lucru si in masura posibilitatii voi modifica articolul.
Daca aveti sugestii, v-as ruga sa le spuneti.
Avatar utilizator
Bogdan R
******
******
Mesaje: 557
Membru din: 08 Ian 2005, 10:17
Localitate: þara lui Moº Crãciun ;-)

Mesaj de Bogdan R »

Felicitari! Ati facut o treaba foarte buna. E intr-adevar un articol de calitate!
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

cezarika1 scrie:articolul despre popper de pe wikipedia imi apartine.
Articolul dumneavoastra a ajuns si sursa de inspiratii si pt ziaristi. Pacat ca nu au precizat si sursa :roll:
http://www.adevarul.ro/articole/explora ... e-foc.html
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

cezarika1 scrie:articolul despre popper de pe wikipedia imi apartine.
in ce priveste articolul despre leul romanesc, momentan nu pot contribui pentru ca sunt implicat in wikipedia intr/o serie de proiecte. dar voi avea in vedere acest lucru si in masura posibilitatii voi modifica articolul.
Daca aveti sugestii, v-as ruga sa le spuneti.
Nu stiu cind ati scris articolul pe wiki dar sunt citeva fraze pe care stiu ca le-am scris eu in art publicat in CR5/26.06.2006. chiar daca am avut aceleasi surse de documentare acele propozitii nu le veti gasi decit in art scris de mine. corect ar fi fost sa treceti la legaturi externe si art meu din Colectionarul Roman. din pacate nu sunteti singurul care se infrupta din munca altora. probabil si acesta va fi unul din motivele pentru care voi renunta sa mai scriu.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Un articol axat mai mult pe partea filatelica.
http://razboifilatelic.blogspot.com/200 ... e-foc.html
Dupa cum se vede in 2007 s-a emis un plic cu reprezentarea monedei de 5 gramos.
George32
***
***
Mesaje: 59
Membru din: 26 Iul 2019, 12:28

Re: Monedele-jeton emise de Julius Popper

Mesaj de George32 »

Moneda / jeton Popper intr-o licitatie in curs

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=4150&lot=1560

Argentina - Gramo 1889, Gold, TOKEN COINAGE, TIERRA DEL FUEGO Buenos Aires mint. POPPER divides granulated circular field, date below. Rev. pick axe and sledge hammer within granulated circular field.Janson 7; Fr. 2; KM. Tn5.Known as a modern conquistador of Tierra del Fuego, Julius Popper was a Romanian born Argentine engineer, adventurer and explorer, given permission to mine gold and strike coins on the Argentine side of the island provided by his company, Lavaderos de Oro del Sud (Gold Washers of the South). Using his connections at the Buenos Aires mint he had 10 kg of gold tokens struck after his initial attempts were unsatisfactory. He met his untimely end while under house arrest in Buenos Aires for his participation in the genocide of island natives. This example of the seldom offered token coinage possesses clear details and a luster befitting of an uncirculated piece.1.00 g. With original luster. NGC MS64
Scrie răspuns