Publicatii numismatice

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Publicatii numismatice

Mesaj de sorin70 »

Stie cineva ce publicatii numismatice mai apar in tara ?
Multumesc.
Sorin
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Ar fi Buletinul Soc. Numismatice Romane si... cam atat din cate stiu. Daca ma insel, atunci sa ma corecteze cineva... :roll:
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

ultimul buletin a aparut in 2003 (foarte consistent si interesant), iar anul acesta ar trebui sa apara un altul.
Se pare ca mai apare si Studii si cercetari numismatice editata de Muzeul national Bucuresti. cel putin asa m-a informat anul trecut Virgil Ionita, secretarul SNR. Eu nu am reusit sa intru in posesia ei. De asemenea, intr-o serie de reviste ale muzeelor de istorie locale apar o serie de articole cu subiect numismatic. De exemplu, Carpica (care apare cind sunt fonduri, de obicei anual) editata de Muzeul judetean de istorie Bacau contine cite unul doua articole, in general dedicate descoperirilor monetare din zona.
Oricum sunt foarte putine publicatii dedicate numismaticii. A, ar mai fi si Revista de filatelie si numismatica din Constanta, dar nu stiu cum apare ca de cite ori am fost in Constanta nu am reusit sa o gasesc.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Deci se pare ca ar fi totusi cateva, dar cam putine totusi. Eu am achizitionat acum vreo 2-3 luni din strainatate o mini-colectie de publicatii numismatice romanesti mai vechi. Din pacate de atunci tot astept sa ajunga... :x
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Buletinul pe 2003 l-am gasit si eu , impreuna cu cateva numere din anii 80, dar le-am citit si rascitit de le-am invatat pe de rost. Am reusit sa-mi mai procur si cateva numere din Studii si cercetari de numismatica, dar am inteles ca nu mai apare din 2002 parca.
In rest nu mai apare nimic nou sub soare.
De Revista de la Constanta am auzit si eu dar tot nu am putut da de ei.
Nu am nici un numar de telefon sau e-mail.
In 1996 am primit in Bucuresti numarul 1 al revistei Nummus editata de D-l Ataman de la Nummus SRL, dar din pacate nu au mai existat si alte aparitii. Era interesanta si am avut un gram de speranta ca poate sa apara si la noi ceva...
Daca totusi mai aude cineva ca a mai aparut cate ceva , va rog sa anuntati imediat pe forum deoarece cred ca sunt multi cei care ar dori sa mai citeasca cate ceva nou.
Nu stititi cand trebuie sa apara Buletinul pe 2005 ? Din cate am discutat la SNR se spera ca aparitiile vor fi regulate , la 2 ani.
Multumesc anticipat pentru vesti.
Sorin
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Buletinul 2003

Mesaj de Cacuci »

Pentru Sorin.
As fi interesat si eu sa citesc buletinul ala al SNR din 2003. Poti sa mi-l imprumuti si mie?Eventual iti dau si eu imprumut la schimb din ce mai am si eu. Sau il vinzi? Si eu sunt membru al SNR. Exista eva facilitati pt membri in procurarea buletinelor? Cam cat costa un buletin? Astept raspuns.
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

Imi cer scuze ca raspund si eu chiar daca tu te-ai adresat lui Sorin. Daca esti bucurestean nu cred ca era o problema sa-ti procuri buletinul pe 2003, mai ales ca esti si membru SNR. Trebuia sa te adresezi doar celor din conducerea SNR. Eu din Onesti l-am contactat anul trecut pe dl Virgil Ionita, secretarul SNR, care foarte amabil mi-a trimis buletinul cu plata ramburs vreo 250.000 lei. Dar face. iata un email al dlui Ionita kallatia@yahoo.com. Totul este sa mai aiba buletinul la 2003. Despre facilitati pentru membrii SNR....sunt si eu curios sa aflu raspunsul la aceasta intrebare. Macar o informare prin mail a membrilor (sau a filialelor) despre evenimente din viata SNR, sau aparitii editoriale legate de pasiunea noastra cred ca s-ar putea face. Deocamdata parerea mea este ca SNR este cam ... adormita. Sau poate ma insel.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

dorelb scrie:Imi cer scuze ca raspund si eu chiar daca tu te-ai adresat lui Sorin. Daca esti bucurestean nu cred ca era o problema sa-ti procuri buletinul pe 2003, mai ales ca esti si membru SNR. Trebuia sa te adresezi doar celor din conducerea SNR. Eu din Onesti l-am contactat anul trecut pe dl Virgil Ionita, secretarul SNR, care foarte amabil mi-a trimis buletinul cu plata ramburs vreo 250.000 lei. Dar face. iata un email al dlui Ionita kallatia@yahoo.com. Totul este sa mai aiba buletinul la 2003. Despre facilitati pentru membrii SNR....sunt si eu curios sa aflu raspunsul la aceasta intrebare. Macar o informare prin mail a membrilor (sau a filialelor) despre evenimente din viata SNR, sau aparitii editoriale legate de pasiunea noastra cred ca s-ar putea face. Deocamdata parerea mea este ca SNR este cam ... adormita. Sau poate ma insel.
D-l Cacuci nu este bucurestean, este ardelean :D

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar si mie mi se pare ca SNR e putin "adormita". De exemplu nu inteleg de ce nu se face un site oficial serios pentru SNR, asemanator cum au filatelistii, unde ar putea sa-si informeze membrii despre evenimente, targuri, simpozioane, etc. Adevarat, exista un site vechi al SNR http://www.geocities.com/societateanumismaticaromana/
dar n-a mai fost actualizat de vreo 2 ani... De fapt cred ca situl a fost facut doar cu ocazia aniversarii centenarului SNR din 2003 si de atunci nu s-a mai ocupat nimeni... plus ca presupun ca e greu de gasit pe net, daca in doi ani a avut numai 500 de vizitatori.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Pentru Cacuci
Scuze pentru raspunsul intarziat
Cu parere de rau dar nu pot sa-ti imprumul buletinul pe 2003. In primul rand ca eu sunt din Focsani si nu stiu cum ne-am putea intalni iar in al doilea rand din pacate am un principiu : nu prea imprumut carti , mai ales cele pe cele pe care le consider foarte valoroase pentru mine. Poate par egoist dar am avut cateva experiente neplacute si dupa ce ca le obtin foarte greu nu vreau sa risc.
De cumparat l-am cumparat tot ca Dorelb numai ca eu l-am contactat pe D-l Emanoil Petac de la SNR care a avut deosebita amabilitate de a-mi trimite cam tot ce mai era disponibil din BSNR si SCN.
Eu nu sunt membru SNR, noi in Vrancea nu avem filiala, dar nici nu intentionez sa ma inscriu , dat fiind ca nu am posibilitatea sa ajung in Bucuresti pentru a participa la sedinte sau alte manifestari.
In acelasi timp consider , ca o parere personala si sper sa nu supar pe nimeni, ca SNR si implicit Buletinul SNR sunt un pic cam academice si axate in proportie de 90% pe perioada antica si medievala. Eu as simti nevoia unei publicatii orientate putin mai mult spre numismatica moderna (Gustul omului ce sa-i faci …) si cu un trend mai dinamic. Poate ceva in genul publicatiilor occidentale sau americane.
Pentru azi am vorbit cam mult asa ca mail as sip e altii.
As fi interesat de un schimb de pareri.
Sorin
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

sorin70 scrie:Pentru Cacuci
Scuze pentru raspunsul intarziat
Cu parere de rau dar nu pot sa-ti imprumul buletinul pe 2003. In primul rand ca eu sunt din Focsani si nu stiu cum ne-am putea intalni iar in al doilea rand din pacate am un principiu : nu prea imprumut carti , mai ales cele pe cele pe care le consider foarte valoroase pentru mine. Poate par egoist dar am avut cateva experiente neplacute si dupa ce ca le obtin foarte greu nu vreau sa risc.
De cumparat l-am cumparat tot ca Dorelb numai ca eu l-am contactat pe D-l Emanoil Petac de la SNR care a avut deosebita amabilitate de a-mi trimite cam tot ce mai era disponibil din BSNR si SCN.
Eu nu sunt membru SNR, noi in Vrancea nu avem filiala, dar nici nu intentionez sa ma inscriu , dat fiind ca nu am posibilitatea sa ajung in Bucuresti pentru a participa la sedinte sau alte manifestari.
In acelasi timp consider , ca o parere personala si sper sa nu supar pe nimeni, ca SNR si implicit Buletinul SNR sunt un pic cam academice si axate in proportie de 90% pe perioada antica si medievala. Eu as simti nevoia unei publicatii orientate putin mai mult spre numismatica moderna (Gustul omului ce sa-i faci …) si cu un trend mai dinamic. Poate ceva in genul publicatiilor occidentale sau americane.
Pentru azi am vorbit cam mult asa ca mail as sip e altii.
As fi interesat de un schimb de pareri.
Sorin
Doar ca o sugestie, eventual daca aveti posibilitatea, ati putea scana respectiva publicatie si i-ati putea trimite d-lui Cacuci pe e-mail. As fi si eu interesat... :)

Eu sunt dispus sa public aici pe site orice fel de material numismatic, deci daca cineva are asa ceva in format electronic si doreste s-o publice, tot ce are de facut sa mi-l trimita pe e-mail si in cateva zile va aparea pe site.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Cu parere de rau dar buletinul are peste 500 de pagini si mi-ar lua o vesnicie sa-l scanez.
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

Un site al SNR ar fi fff necesar. Nu stiu de ce nu-l fac. Nu cred ca este vorba de bani si nici de lipsa persoanelor care sa o faca. Este o nota proasta lipsa acestui site pentru o societate care se respecta si care iata are mai mult de 100 de ani de existenta.
Chiar daca sunt membru SNR nu am reusit sa-i contactez pe cei din conducere decit prin email si telefonic, cu toate ca prin Bucuresti am ajuns de citeva ori cu treburi in 2004, dar timpul limitat m-a incurcat. Am inteles ca sunt intilniri vinerea dimineata. Cred ca ar trebui dinamizata SNR si poate mai deschisa (si comunicativa) catre cei care au ca pasiune numismatica moderna.
Poate este cineva care sa auda ofurile noastre.
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Mesaj de Mihai »

BunaReferitor la aparitii in domeniul numismaticii va indic sa intrati pe site-ul www.cimec.ro. La sectiunea publicatii sunt disponibile doua lucrari ("Monede de aur din colectii romanesti I" si "Tezaurul de la Cislau"). Mai sunt totodata si o serie de prezentari/rapoarte etc. de la diferite conferinte pe tema care ne intereseaza. La relativa lipsa de informatii din Romania, cred ca sunt binevenite.
Referitor la cele doua lucrari mentionate mai sus: calitativ "Monede de aur..." se prezinta excelent, cu multe pagini color, descrie cred ca in jur de 400 de monede de aur (de la antice la contemporane). Cea de a doua: descrierea unui tezaur de monede romane, cateva sute de piese din sec. II, daca imi amintesc bine, planse alb/negru, foto.
Preturile sunt absolut acceptabile (cand le-am comandat erau 100.000 si respectiv 50.000 lei).
Persoana de contact - dna Mariana Blajan - este o persoana deosebit de amabila, asa ca daca sunteti interesati...

Numai bine,
Mihai
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Mersi Mihai!

Am si comandat lucrarile respective. :)
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Mesaj de Mihai »

Buna!

Pt. Aldor: ma bucur daca-ti sunt de folos.

Mai am o lucrare - in format electronic - a domnului O. Iliescu ("Istoria monedei in Romania") dar in engleza. Foarte interesanta, dupa parerea mea, cu o istorie (firesc dupa titlu...) a monedei in tara noastra, cine, ce si cand a emis moneda pe la noi, un dictionar foarte cuprinzator de termeni, nominaluri inclusiv denumirile regionale ale unor monede etc., bibliografie enorma) . Daca intereseaza pe cineva...
De altfel in colectia BNR au aparut o serie de lucrari absolut remarcabile in domeniu (ex. "Circulatia monetara in Tarile Romane in sec XVI" si altele).

Numai bine tuturor,
Mihai
Scrie răspuns