Probe (?) plumb, BUN PENTRU ....

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Probe (?) plumb, BUN PENTRU ....

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Se pare ca nu totata lumea stie povestea acestor produse moderne, BUN PENTRU 1 sau 2 Lei, plumb, unifata, nebatute pe rondel rotund.
Ele erau batute pe o placuta din plumb si aveau colturi, cam 4-8, pentru ca se taiau pe langa marginea rotunda cu o foarfeca de tabla sau cu dalta.
Cu circa 20 ani in urma, o casa de licitatie oferea o cutie cu patrite si matrite, ele originale de la Huguenin, Elvetia, printre care erau si matrite la Bun Pt. 1 si 2 lei.
Imi amintesc ca atunci lotul a ramas nevandut !
Asta inseamna ca cine are matritele , poate confectiona usor aceste probe, care nu au nici cea mai mica legatura cu anul de pe ele.
Povestea lor incepe undeva in Texas,casa de licitatie cu renume, unde se vinde o pereche cu cateva sute de $.
Deci vorbim de o perioada inaintea aparitiei catalogului Schäffer-Stambuliu, care , la inceput trebuia sa se numeasca Schäffer-Schreiber.
Ideea d-lui Schäffer era de a prezenta in catalog aceste probe din Pb si unifata ca piese moderne, la care eu imi permit sa adaug " fara valoare ".
Pe FB s-a vandut de curand o pereche cu bani frumosi.
Fiecare leu dat, a fost dat pe nimic.
Mai mult, vanzatorul, care felicita cumparatorul pentru achizitie si pret, stia ca-s 30 de perechi disponibile.
Nu stiu de unde stie acest lucru, dar cert este ca matritele exista inca in mana privata si ca atunci , cand se termina probele batute, nu-i problema sa mai fie confectionate inca cateva perechi.
Curiosity Killed The Cat !
Scrie răspuns