Colectie casa de monede

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Popescu Alexandru
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 1
Membru din: 11 Dec 2020, 10:38

Colectie casa de monede

Mesaj de Popescu Alexandru »

Salutare.

De ceva vreme ma tot bate la cap "Casa de monede" sa cumpar monedele aniversare cu personalitati romanesti (regina maria, a.i. cuza, etc).
Nu sunt colectionar dar ma gandeam ca as putea deveni.

Merita investitia in monezile lor?

Ca pret ele ar fi 89+transport per bucata. Nu stiu din ce material sunt, dar sustin ca sunt placate cu aur de 24k.

Multumesc.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Colectie casa de monede

Mesaj de sorin70 »

Sunt impropriu denumite monede. Monede are dreptul de a emite pe teritoriul Romaniei doar BNR.
In plus nu au nici valoare nominala deci nu pot fi nici macar jetoane. Sunt de fapt medalii, dar pentru ca denumirea de moneda prinde mai bine la public, ei persista in "greseala".
Sunt niste realizari de slaba calitate artistica si cu o heraldica cel putin discutabila.
Daca tot doriti sa cheltuiti niste bani, cumparati monede romanesti mai vechi sau mai noi. Pe acestea le veti putea valorifica mai tarziu in eventualitatea in care veti avea nevoie de bani.
Pe cele de la Casa de monede ma indoiesc ca le veti mai putea revinde vreodata.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Colectie casa de monede

Mesaj de ambr0zie »

Tot vad si eu reclame la ele.
Cea cu Regina Maria este extrem de slab realizata dpdv artistic iar pe revers nu stiu la ce s-au gandit, ca pe mine nu ma duce gandul la niciun simbol romanesc.

Daca doriti sa deveniti colectionar, puteti cheltui suma de 89 de lei pe o piesa mult mai interesanta si cu valoare numismatica si istorica.
De exemplu, prima care-mi vine in cap, 2 lei 1910, puteti gasi una bunicica la acesti bani.
Alta importanta istorica si alt gen de realizare.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Re: Colectie casa de monede

Mesaj de kommodore_ss »

E un kitch fara absolut nici o valoare reala, decat daca va plac dvs. foarte mult.
Avatar utilizator
drmau
*****
*****
Mesaje: 476
Membru din: 23 Mar 2005, 15:21
Localitate: Undeva in lume... din pacate

Re: Colectie casa de monede

Mesaj de drmau »

Pot sa dau like acestori raspunsuri?
Tatal meu... in dorinta de a-mi face un cadou pe gustul meu... a cumparat ceva asemanator (ca sunt multi ca ei...)...
Cred ca din pacate s-a cam prins ca nu am fost de acord cu modul cu si-a cheltuit banii... nu sunt un actor bun...
Acum le tin ca amintire de la el ca intre timp s-a prapadit... dar altfel... poate sa le dau unui copil ca toy money ... sau ca jetoane pt jocuri...
Aceasta firma profita de naivitatea si ... de ce sa nu fim sinceri lacomia omului...
Pe de alta parte sa fim sinceri... astfel de firme aunt presente peste tot... un amic din Norvegia m-a intrebat despre "monede" de argin de o uncie cu corabii de vikingi... sa se aboneze la o serie...macar astea erau o uncie de argint...
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Colectie casa de monede

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Sunt emisiuni private fara valoare numismatica. Cam cat un jeton de parcare sau un jeton pentru automate fabricata de o firma oarecare. Sau ca jetoanele souvenir (ca nu le-as numi monede) care sunt destinate turistilor care viziteaza diverse atractii turistice.
Cu aceeasi bani daca cumparati cam orice moneda de argint, ati facut o investitie mult mai buna.
giubster
***
***
Mesaje: 71
Membru din: 15 Aug 2009, 08:43

Re: Colectie casa de monede

Mesaj de giubster »

Și maică-mea era sa fie înșelată de șarlatanii ăștia, care vând chiar si monede reale la preț triplu.

Exemplu: https://www.casademonede.ro/ardealul-no ... -de-20-lei

În Germania e plin de firme din astea care profită de naivitatea bătrânilor sau a necunoscătorilor, oferindu-le ”colecții numismatice” bune de aruncat la gunoi. Văd că au început să apară și în România, semn că românii au început să aibă din ce în ce mai mulți bani de stricat pe prostii. :lol:
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Colectie casa de monede

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Stimati domni,

am scris si mai scriu.
Nu exista moneda din aur, 20 Lei 1944.
O medalie cu tiraj f. mare, adica 1.000.000 bucati.
Multi dealeri, cu putine cunostinte, se reped in descrieri de genul " 3 regi ".
Care 3 regi, care moneda ?
Curiosity Killed The Cat !
giubster
***
***
Mesaje: 71
Membru din: 15 Aug 2009, 08:43

Re: Colectie casa de monede

Mesaj de giubster »

Cristian Ciuplea scrie: 23 Ian 2022, 16:23 Stimati domni,

am scris si mai scriu.
Nu exista moneda din aur, 20 Lei 1944.
Fireste, domnule Ciuplea!
Dar la cate prostii sunt prezentate pe siteul respectiv, cred ca "20 Lei 1944" este cea mai mica. :D
Scrie răspuns