BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să ceri)

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să ceri)

Mesaj de popoviciliza »

Un pas important făcut în aceste zile - la aproape 30 de ani de când trăim cu actualul guvernator)

„O mică victorie personală și totodată un pas spre normalitate într-o țară pe care o vrem “modernă! Oricum, felicitări BNR-ului că a ținut cont de solicitarea mea (deși sunt convins că nu am fost singurul care a cerut asta)! Prin această acțiune sper că am deranjat comunitatea de “bișnițari” care trăia din specularea acestei “scăpări” a BNR-ului!

P.S. Acest răspuns vine în urma unei solicitări a mea, către BNR, pentru a se pune în vânzare online produsele numismatice pe care ei le scot la comercializare! Până acum aceste produse se vindeau fizic doar la București, Cluj, Iasi, Timișoara. Toți cei care trăim altundeva, cumpărăm aceste produse la supra-preț de la “bișnițari”, pentru simplu fapt că nu traim unde trebuie. În solicitarea mea le-am explicat ca toți cetățenii României au aceleași drepturi, indiferent unde trăiesc, și normal este să aibă toți acces la “prețul de vânzare al BNR-ului” !”

Felicitări Mihai Mirică!
49085623_10156102871517371_7818951760088662016_n.jpg
https://www.facebook.com/mihai.mirica
Ultima oară modificat 31 Dec 2018, 15:20 de către popoviciliza, modificat 1 dată în total.
sorin70
******
******
Mesaje: 2528
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de sorin70 »

FELICITARI !

Asta este intradevar o victorie. Va multumesc pentru demersul si implicarea dv.
Un pas timid si timorat al BNR, dar speram ca se va finaliza cu un magazin virtual asa cum au bancile sau monetariile din tarile civilizate.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de popoviciliza »

... să vă fie gura aurită!
Ultima oară modificat 31 Dec 2018, 21:05 de către popoviciliza, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de PRONUMISMATICA »

O veste foarte buna la sfarsit de an.
La un moment dat existau semne ca ANAF se va implica si ii va lua la intrebari pe bisnitarii de pe okazii, olx, etc. Stiu de cel putin o persoana care a fost mentionata intr-un alt topic care a fost vizitata de cei de la garda financiara, dar isi continua si acum activitatea fara probleme pe okazii.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de Florian »

Felicitari pentru demers!Nu cred ca va functiona!
De cand emit ei comunicatul si pana trimiteti o solicitare,apoi asteptati un raspuns,se vor da toate monedele ca de obicei.E o chestie inedita.Isi vor gasi justificari ca n-a functionat.Cer iertare pentru pesimism!
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Mai bine s-ar gandi intr-un magazin online. Ar fi mai simplu de administrat, zic eu, decat comenzi prin e-mail. Si ar fi mai transparent si pentru clienti. Uneori e-mailurile se mai si pierd, ajung in spam sau sunt respinse de server. Si daca nu vor avea suficiente resurse (mai multe persoane care sa se ocupe numai de asta) atunci lucrurile o sa se miste foarte foarte greoi. Va dati seama daca ar fi acceptat comenzi pe e-mail si acum in decembrie cu emisiunile cu centenarul cate mii de mesaje (probabil peste 10.000) ar fi primit? Pana primeai factura pe e-mail, ti se confirma plata si ti-ar fi trimis coletul probabil era deja primavara.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de popoviciliza »

... iată şi cum arată un răspuns (cules de pe grupurile FB) rimis celor care au mers pe email, adică o reacţie din prima zi, din primul moment.

Pare să fie de bun augur.
Fişiere ataşate
49690726_10156120093007371_2124070535728988160_n.jpg
sorin70
******
******
Mesaje: 2528
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de sorin70 »

Eu nu am primit niciun raspuns inca......
Stiti cumva la cat se ridica costul transportului ?
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de popoviciliza »

Pe moment nimeni nu a primit factura proforma, cred că o să se comenteze şi asta şi revin.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Interesanta ultima propozitie din raspunsul de la BNR cu "marfa vanduta nu se schimba". Din cate stiu, legal, orice marfa comparata online se poate returna. Ce faci daca moneda pe care ai primit-o are anumite mici defecte aparute din manipulare necorespunzatoare (zgariata, urma de amprenta, etc)?
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de popoviciliza »

Adminus Maximus scrie:Interesanta ultima propozitie din raspunsul de la BNR cu "marfa vanduta nu se schimba". Din cate stiu, legal, orice marfa comparata online se poate returna. Ce faci daca moneda pe care ai primit-o are anumite mici defecte aparute din manipulare necorespunzatoare (zgariata, urma de amprenta, etc)?
Super
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de Gabi_nt »

Am primit si eua azi la ora 10,16 mesaj pe email ca s-a luat in considerare cererea pt 2 monede de alama (atat am cerut) si sa le trimit Cnp-ul.
Le-am trimis datele si astept proforma...
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Lutyk
**
**
Mesaje: 32
Membru din: 08 Ian 2019, 14:30
Localitate: Sector 2, Bucureşti
Contact:

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de Lutyk »

Am trimis şi eu acum un e-mail. Să vedem ce o să iasă.
Vlad Robert Lutic - În căutarea familiei pierdute, ed. ePublishers, 2020
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de Gabi_nt »

M-au sunat de la BNR ieri, am optat pentru ridicare personala de la o sucursala a lor si am primit factura proforma pe email.
Maine o s-o platesc si o sa va tin la curent cu pasii urmatori.

P.S.: Multumesc Popoviciliza pentru deschiderea acestui topic.
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: BNR promite să intre în era digitală (dacă ştii cum să c

Mesaj de popoviciliza »

... cu plăcere!
Scrie răspuns