10 Lei 1996

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

basarab
**
**
Mesaje: 29
Membru din: 13 Mai 2014, 14:29

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de basarab »

dsdev scrie:Fac eu si un comentariu, referitor la ce s-a scris mai sus: in martie apare volumul 2 din Monede si Probe.
Buna ziua
la ce catalog faceti referire ? ne puteti spune de cine va fi editat ?
Si cum ati mentionat de volumul 2, imi puteti spune va rog care este Volumul 1 ?
Va multumesc anticipat
Numai bine
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Timis »

capa scrie:
Timis scrie:
capa scrie:
Probabil ca sunt doar eu suspicios...............
Domnule Capa
Chiar daca suspiciunea face parte din profilul dumneavoastra ,o puteti lasa ,,putin la o parte" si sa postati si pentru colegii de pe Forum proba de 10 Lei 1996 din ALUMINIU pe care o aveti si nu ne suparam sa ,,dsechideti pusculita " cu ce mai aveti noutati dupa 2007 in materie de probe si erori de batere.
Ma suspectati de lucruri prea marete. Sunt mai umil de atat: nu detin 10 lei 1996 aluminiu si nici vreo proba de dupa 2007.
Stimate ,,Capa"
Scopul acestui Topic pe care l-am deschis a fost 10 Lei 1996 . si nu discutii pe langa subiect si atacuri la persoana.
Azi ma vad nevoit sa rspund repetatelor atacuri la persoana,lansate de ,,umila "dvoastra persoana;

1 ) Confirm ca aveti 10 Lei 1996 aluminiu si detineti si multe probe si erori de batere dupa 2007. Daca doriti va reamintesc public in ce colectii din ,,EUROPA" au ajuns anumite piese.din aceasta perioada...
Dar nu cred ca va face bine, sa continui subiectul.

2)Oricat de ,,mare colectionar" esti nu poti colectiona tot si nici NU poti controla piata .
Intr-o piata concurentiala cererea si oferta determina pretul ,iar daca doresti ceva si vrei sa ai ...platesti .Mercurialul a disparut de pe piata inca din 1990.
Stiu frustrarile si suspiciunile de care suferiti .Asta este in viata mai si pierzi (,comenzi,piese, probe.. .)
DA. Va reconfirm ca toate cele 5 probe 10 Lei 1996 -otel placat cu alama- cunoscute
,au ajuns in Germania (dar nu la Berlin).Stiti de asemenea foarte bine ca NU sant piese facute in ,,pauza de masa" .. V-au scapat .....ghinion.

3) In peste 40 de ani de colectionar ,nu am intalnit o persoana cameleonica ca dumneavoastra ,care se ascunde pe eBay in spatele mai multor conturi si adrese de email,iar pe Forum pozeaza in inteleptul care da sfaturi,sau ataca din spatele mai multor usere...Lumea colectionarilor este mica,, si toate drumurile duc la Roma "....Ma opresc aici intrucat NU cred ca va avantajaza sa continui.

4 ) Faptul ca santeti ,,prieten" cu nepotul de la BNR,,,supapa" prin care santeti ancorat mereu la cascavalul la care nu ajung ,,muritorii de rand" ,nu va scuza interventiile pe care le faceti cand este vorba de BNR . Daca ati ales sa aveti o atitudinea de ghiocel fata de politica BNR in materie de numismatica .......este alegerea dumneavoastra si sper sa va simtiti bine cand mai santeti invitat la cate un ...platou cu gustari..

5 )Fiind o persoana cu o minte analitica( dar cu multa scenarita) ,va sugerez sa depuneti CV-ul la SIE ca mai este un post liber (la SRI s-a ocupat aseara).,, Masterele" poate vor eclipsa caracterul si veti reusi sa aveti mai multe informatii exacte.

Consider inchis acest Topic
:offtopic:
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de dsdev »

basarab scrie:la ce catalog faceti referire ? ne puteti spune de cine va fi editat ?
Aveti mesaj privat, ca sa nu fiu iarasi offtopic...
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de capa »

:lol:

Si uite asa, ati mai evitat o data sa raspundeti la o intrebare simpla care v-ar fi degrevat de suspiciunea de ipocrizie, conform careia sunteti direct interesat ca piesa respectiva sa se vanda sus. Eu zic ca n-ar fi etic sa faci parte dintr-o comunitate pe care sa incerci sa o pacalesti venind ca o floare si exprimand o mirare in legatura cu un subiect despre care stii de fapt mai multe decat majoritatea.

Desi pot sa trec peste cuvintele jignitoare pe care mi le-ati adresat mie, eu ii apreciez pe colegii de pe acest forum si nu ma voi preface ca e ok ca cineva sa ii ia de prosti.

Cat priveste SIE, nepotul nu stiu cui, probele venite pe sub mana... :shock: Chiar mi-as dori sa dezvoltati subiectul, intrucat habar n-aveam pana acum ca am vreo legatura cu BNR, in afara de mersul la casierie de 1-2 ori pe an.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Domnilor, eu zic sa asteptam intrarea pe piata a BIBLIEI II , adica probe monetare dupa 1990 si sa vedem daca la aceasta proba de 10 lei apare si tirajul de 5 sau ca. 5 exemplare.

Sunt numai ochi si urechi !
Curiosity Killed The Cat !
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de george_s321 »

Asa ceva nu o sa apara niciodata.Am avut ocazia sa cunosc pe cineva care facea matrite pentru medalii.Ii cunostea pe cei care se ocupau si de probe si mi-a povestit cam ce se intampla.Cam ca in vestul salbatic.Daca in plan erau 5 probe de cupru veneau cunoscutii si pe langa probe pentru fiecare se faceau la cerere si probe de aluminiu,argint si cica la o anumita proba cineva a adus aur si s-a facut si proba din aur.Persoana in cauza a vandut unei persoane cunoscute un numar impresionant de probe acu cativa ani.Poate avea,poate nu 10 lei 1996.Chestia cu 5 probe cunoscute e cu siguranta o vrajeala pentru un profit mai mare,asta daca nu a distrus cu mana lui matrita cel care a luat cele 5 probe "proaspete".Pe viitor ne putem astepta sa tot apara probe iar numarul real va ramane cu siguranta un mister.
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de ovidiu^ »

@Capa - sunt off-topic, sper sa nu imi sara nimeni in cap.. S-a scris ca munti2008 ar fi aceeasi persoana cu jdengel. Eu am cumparat de la jdengel care nu a avut nimic de spus in privinta trimiterii scrisorii in Italia, eu locuind aici. Pe Munti2008, cand a avut acea moneda la vanzare, l-am intrebat ceva legat de culoarea monedei care parca in poze iesise galbena, nu mai retin exact. Raspunsul lui, destul de iritat, a fost ca NU trimite in Italia. I-am raspuns ca il intrebasem doar ceva tehnic legat de moneda si nu am intentia sa licitez deci doream doar un raspuns legat de culoarea monedei. Mi-a raspuns ca de fapt culoarea nu era cea reala, era un efect de la aparat. De aici as tinde sa cred ca nu este vorba de aceeasi persoana.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Chiar daca o sa apara pe piata volumul mai sus mentionat, tirajele la probele dinainte de 2000 sau ma rog 2007, trebuie privit cu mari rezevre. S-a lucrat atat de mult pe ciubuc, ca nu cred ca cineva poate garanta ca dintr-o proba anume s-au facut doar 5 sau 10 sau x exemplare.
Decat eventual in cazul cand a fost acolo cand s-a batut primul exemplar cu matrita respectiva, a stat langa masinarie pana a batut toate cele x exemplare si apoi a distrus cu mana lui matrita.
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de ovidiu^ »

Catalogul de care se vorbeste de cine va fi emis?
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Schaeffer-Stambuliu?
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Probabil Erwin Schäffer, singur !
Curiosity Killed The Cat !
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de PRONUMISMATICA »

De aceea am scris Stambuliu cu semnul intrebarii, nu eram sigur.
George32
***
***
Mesaje: 59
Membru din: 26 Iul 2019, 12:28

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de George32 »

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=4755&lot=4659

Proben & Verprägungen: Rumänien, 10 Lei 1996, Wappen. Probe in verkupfertem Stahl, 23 mm, 4,60 g. Schäffer P 350-1. Sehr selten !
[taxed under margin system]
Scrie răspuns