10 Lei 1996

Monede România, monede străine.

Moderatori: Deus, Comboloi

Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

10 Lei 1996

Mesaj de Timis »

Cunoate cineva moneda de 10 Lei 1996 ? Este diferita de proba din imaginile de mai jos?
Fişiere ataşate
Detalii si imagini  pe eBay .de
Detalii si imagini pe eBay .de
10 Lei 1996.jpg
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de sorin70 »

Acum cateva saptamani mi-a spus un prieten ca a vazut intr-o colectie o moneda 10 lei 1996 ca in imagine, dar din otel placat cu nichel. L-am intrebat inca o data ca sa fiu sigur si a confirmat ca era de culoare alba, la fel cu cele din emisunile anterioare 1993-1995.
O fi tot din perioada de "glorie" de pana in 2000.

Pe de alta parte imi aduc aminte de o discutie cu unul din reprezentantii MS pe care l-am intalnit la standul MS de la TIB '97 ( era pe cand MS mai participa la TIB .... ). Intrebandu-l despre 1 leu 1996 pe care nu-l gasisem inca, mi-a spus ca s-ar fi batut toate valorile ( 1, 5, 10, 20, 50 si 100 ) dar in tiraje mai mici decat in anii anteriori, pentru lichidarea stocului de rondele. E doar o informatie verbala care nu are vreun suport scris.

Daca despre 10 lei 1996 s-a mai amintit pe ici pe colo, despre 5 lei 1996 nu a aparut inca nimic, in afara de "proba" batuta pe o bucata octogonala de tabla prezentata pe romaniancoins.
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Timis »

sorin70 scrie:Acum cateva saptamani mi-a spus un prieten ca a vazut intr-o colectie o moneda 10 lei 1996 ca in imagine, dar din otel placat cu nichel. L-am intrebat inca o data ca sa fiu sigur si a confirmat ca era de culoare alba, la fel cu cele din emisunile anterioare 1993-1995.....
Foarte interesant ce spuneti. Intradevar fosti angajati ai MS ,spun ca s-a batut aceasta moneda in otel placat cu nichel si ca este identica cu proba din imagini,fiind facute cu acelasi tip de matrita.Daca ne uitam cu atentie la datele prezentate in licitatia de mai jos ;

http://www.ebay.de/itm/Rumanien-Romania ... 20f6ca670d

vedem caracteristici identice cu 10 Lei 1993 ,desen, greutatea de 4,58g (4,68g) si diametrul de 23 mm .....

http://www.romaniancoins.org/ro10lei1993.html

Ce ma intriga foarte mult este faptul ca au trecut 19 ani si NU am vazut pe viu aceasta piesa din otel/nichel.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Yu_L.Yan »

Pe mine ma intriga mai mult licitatiile acelui vanzator.
Cam multe "probe".
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Timis »

Yu_L.Yan scrie:Pe mine ma intriga mai mult licitatiile acelui vanzator.
Cam multe "probe".
Postarea dumneavoastra nu are legatura cu topicul deschis .
Ma asteptam sa ne oferiti informatii in legatura cu .. moneda de 10 Lei 1996...
A fost sau NU pusa in circulatie?
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Timis scrie:
sorin70 scrie:Acum cateva saptamani mi-a spus un prieten ca a vazut intr-o colectie o moneda 10 lei 1996 ca in imagine, dar din otel placat cu nichel. L-am intrebat inca o data ca sa fiu sigur si a confirmat ca era de culoare alba, la fel cu cele din emisunile anterioare 1993-1995.....
Foarte interesant ce spuneti. Intradevar fosti angajati ai MS ,spun ca s-a batut aceasta moneda in otel placat cu nichel si ca este identica cu proba din imagini,fiind facute cu acelasi tip de matrita.Daca ne uitam cu atentie la datele prezentate in licitatia de mai jos ;

http://www.ebay.de/itm/Rumanien-Romania ... 20f6ca670d

vedem caracteristici identice cu 10 Lei 1993 ,desen, greutatea de 4,58g (4,68g) si diametrul de 23 mm .....

http://www.romaniancoins.org/ro10lei1993.html

Ce ma intriga foarte mult este faptul ca au trecut 19 ani si NU am vazut pe viu aceasta piesa din otel/nichel.

Vanzatorul scrie :
Stahl, Messing-beschichtet, Durchsmesser: 23mm, Gewicht: 4,58g
steel, brass platted, diameter: 23mm, weight: 4,58g

Nur 5 Exemplare bekannt!
Only 5 specimen known!

D-le Timis, stiind ca sunteti specializat pe probe dupa 1990 ( o perioada pe care n-am mai urmarit-o ),
doresc sa va intreb, daca afirmatia vanzatorului " numai 5 exemplare cunoscute " este corecta.
Dvs. ar trebui sa stiti, daca exista ceva oficial, publicat.

Multumesc anticipat !
Curiosity Killed The Cat !
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de capa »

Sper ca dl Timis va raspunde intrebarii dl Ciuplea.

Eu doresc doar sa fiu on-topic si sa mentionez ca, in acord cu:

http://transylvanian-numismatics.com/ph ... 087#p64087

in urma cu aproape 4 ani a mai fost licitatia aceasta:

http://www.ebay.com/itm/10-Lei-1996-PAT ... 0750284792

10 Lei 1996 - PATTERN - VERY, VERY, RARE! - UNC See original listing
Item Sold
Ended: Mar 17, 2011 , 6:00AM
Winning bid:US $200.50 [ 8 bids ]
Shipping: $12.00 Economy Shipping
Item location:Berlin, Germany
Seller: munti2008 (649 ) | Seller's other items

De remarcat ca vanzatorul actual este tot din Berlin, dar piesa nu este aceeasi. Sa fie munti2008 aceeasi persoana cu jdengel si sa fi avut 2 piese in colectie? Atunci de ce munti2008 ar incerca sa ridice pretul la o alta piesa a lui jdengel? (50 bani 2012)

Probabil ca sunt doar eu suspicios si exista o explicatie simpla.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Timis »

Cristian Ciuplea scrie:
Vanzatorul scrie :
Stahl, Messing-beschichtet, Durchsmesser: 23mm, Gewicht: 4,58g
steel, brass platted, diameter: 23mm, weight: 4,58g

Nur 5 Exemplare bekannt!
Only 5 specimen known!

D-le Timis, stiind ca sunteti specializat pe probe dupa 1990 ( o perioada pe care n-am mai urmarit-o ),
doresc sa va intreb, daca afirmatia vanzatorului " numai 5 exemplare cunoscute " este corecta.
Dvs. ar trebui sa stiti, daca exista ceva oficial, publicat.

Multumesc anticipat !
Domnule Ciuplea
Da. Pot sa confirm ca si eu am informatia ca aceasta proba se cunoaste (deocamdata ),doar in 5 exemplare
Nu cunosc sursa informatiei pe care o are vanzatorul si cum la capitolul probe informatiile sant doar pe ,,surse" si nu este nimic oficial pana la aparitia volumului II Monede si Probe din martie ,posibil sa fie asa.Sa asteptam o confirmare oficiala .
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Timis »

capa scrie:
Probabil ca sunt doar eu suspicios...............
Domnule Capa
Chiar daca suspiciunea face parte din profilul dumneavoastra ,o puteti lasa ,,putin la o parte" si sa postati si pentru colegii de pe Forum proba de 10 Lei 1996 din ALUMINIU pe care o aveti si nu ne suparam sa ,,dsechideti pusculita " cu ce mai aveti noutati dupa 2007 in materie de probe si erori de batere.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Yu_L.Yan »

Timis scrie:
Yu_L.Yan scrie:Pe mine ma intriga mai mult licitatiile acelui vanzator.
Cam multe "probe".
Postarea dumneavoastra nu are legatura cu topicul deschis .
Ma asteptam sa ne oferiti informatii in legatura cu .. moneda de 10 Lei 1996...
A fost sau NU pusa in circulatie?
Ba are o mare legatura. Cand vii cu un asa lot de probe (si doar la monede de circulatie), te intrebi ... sunt ok, sau sunt facaturi facute prieteneste prin monetarie.
Cum tot prieteneste, o persoana de care s-a mai discutat pe aici pe forum (dar decedata de vre-o 2 ani), facea IN MONETARIE, la comanda ORICE medalie comunista, in ce material doreai (alama sau argint).
Asa ca am motive mai mult decat intemeiate sa am dubii la acea proba (si multe altele).

Si ca sa fiu "in topic", fac trimitere la o discutie mai veche ... acusica are 10 ani ... tot aici pe forum.
Va invit sa parcurgeti toata discutia :)
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... p=985#p985

Mentionez ca persoana din monetarie, cu care discutasem in acea perioada, in prezent lucreaza in BNR si e de mare incredere. Si desi au trecut 10 ani de la discutie (si aproape 20 de la anul monedelor), piesele nu sunt de gasit. In schimb, in aceasta perioada, am vazut muuuulte raritati.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de dsdev »

Fac eu si un comentariu, referitor la ce s-a scris mai sus: in martie apare volumul 2 din Monede si Probe. Evident, probele ce nu vor fi listate in catalog vor avea valoare mai mica, nefiind sa zicem asa oficiale. In februarie apar o gramada de probe pe ebay. Bun.

Ca o paranteza, am cumparat diverse seturi de monetarie / monede cu certificat de la cei ce vand probele pe Germania acum. Absolut toate au avut serie foarte mica (de exemplu la un numar de 250, seria era 012), semn ca au fost luate de ei prin cineva din interior, care le-a oprit inainte de a ajunge pe piata. Ca nu cred ca ei din Germania veneau repede in Romania sau puneau pe cineva sa le cumpere, in prima zi de emitere.

Drept urmare, daca tot e posibil sa cunoasca pe cineva din monetarie, la fel de posibil este sa stie ca aceste probe nu vor face parte din catalog, deci le va scadea valoarea dupa aparitia lui. Drept urmare, le vand acum, cat inca spera sa obtina preturi bune.

Si nu o spun carcotas, am si luat cateva licitatii la probele listate in aceasta perioada pe Germania, deci am tot interesul ca ideea de mai sus sa fie gresita :mrgreen:
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Timis »

dsdev scrie:Fac eu si un comentariu, referitor la ce s-a scris mai sus: in martie apare volumul 2 din Monede si Probe. Evident, probele ce nu vor fi listate in catalog vor avea valoare mai mica, nefiind sa zicem asa oficiale. In februarie apar o gramada de probe pe ebay. Bun.

Ca o paranteza, am cumparat diverse seturi de monetarie / monede cu certificat de la cei ce vand probele pe Germania acum. Absolut toate au avut serie foarte mica (de exemplu la un numar de 250, seria era 012), semn ca au fost luate de ei prin cineva din interior, care le-a oprit inainte de a ajunge pe piata. Ca nu cred ca ei din Germania veneau repede in Romania sau puneau pe cineva sa le cumpere, in prima zi de emitere.

Drept urmare, daca tot e posibil sa cunoasca pe cineva din monetarie, la fel de posibil este sa stie ca aceste probe nu vor face parte din catalog, deci le va scadea valoarea dupa aparitia lui. Drept urmare, le vand acum, cat inca spera sa obtina preturi bune.

Si nu o spun carcotas, am si luat cateva licitatii la probele listate in aceasta perioada pe Germania, deci am tot interesul ca ideea de mai sus sa fie gresita :mrgreen:

Ati ajuns la BUZAU si inapoi si tot nu am realizat care-i legatura cu 10 Lei 1996 din prezentul TOPIC. :shock:
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Timis scrie:
Cristian Ciuplea scrie:
Vanzatorul scrie :
Stahl, Messing-beschichtet, Durchsmesser: 23mm, Gewicht: 4,58g
steel, brass platted, diameter: 23mm, weight: 4,58g

Nur 5 Exemplare bekannt!
Only 5 specimen known!

D-le Timis, stiind ca sunteti specializat pe probe dupa 1990 ( o perioada pe care n-am mai urmarit-o ),
doresc sa va intreb, daca afirmatia vanzatorului " numai 5 exemplare cunoscute " este corecta.
Dvs. ar trebui sa stiti, daca exista ceva oficial, publicat.

Multumesc anticipat !
Domnule Ciuplea
Da. Pot sa confirm ca si eu am informatia ca aceasta proba se cunoaste (deocamdata ),doar in 5 exemplare
Nu cunosc sursa informatiei pe care o are vanzatorul si cum la capitolul probe informatiile sant doar pe ,,surse" si nu este nimic oficial pana la aparitia volumului II Monede si Probe din martie ,posibil sa fie asa.Sa asteptam o confirmare oficiala .

Multumesc de raspuns !
Sigur ca nu se asteapta nimeni sa fie prezentata o adeverinta de la Monetarie, precum ca s-au batut 5 piese si ca apoi matritele au fost distruse.
Prin "oficial " ma gandeam la o informatie mai concreta, adica daca ati vazut dvs. sau domnul vanzator
5 exemplare diferite, la piesa de 10 lei.
Personal stiu ca moneda de 10 lei 1996 nu a circulat.
Daca s-ar fi batut o anumita cantitate, care trebuia apoi topita, trebuia sa apara ceva pe piata.
Vezi aici exemplul monedei de 5 Lei 1991, Mihai Viteazul, care nu a circulat, si al carei tiraj nu a fost topit complet, cum si trebuia.
Adica aici exista niste exemple de piese "normale " si erori de batere, care au ajuns in colectii.

Subiectul acestei discutii m-a atras, vazand pretul cerut si mai ales pe eBay, corelat afirmatiei " doar 5 exemplare " !
Curiosity Killed The Cat !
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de capa »

Timis scrie:
capa scrie:
Probabil ca sunt doar eu suspicios...............
Domnule Capa
Chiar daca suspiciunea face parte din profilul dumneavoastra ,o puteti lasa ,,putin la o parte" si sa postati si pentru colegii de pe Forum proba de 10 Lei 1996 din ALUMINIU pe care o aveti si nu ne suparam sa ,,dsechideti pusculita " cu ce mai aveti noutati dupa 2007 in materie de probe si erori de batere.
Ma suspectati de lucruri prea marete. Sunt mai umil de atat: nu detin 10 lei 1996 aluminiu si nici vreo proba de dupa 2007. Apreciez incercarea, totusi.

Dar, ca sa revin on-topic, dumneavoastra pareti sa aveti legaturi stranse cu Berlinul, poate chiar locuiti acolo, ca doar nu mergeti in fiecare an exact doar la targul din Berlin, si ii cunoasteti pe munti2008 si jdengel. E uimitor cat interes pentru 10 lei 1996 exista in acel oras in care probabil au ajuns toate cele 5 exemplare cunoscute.

Va intreb direct: ii cunoasteti sau sunteti unul dintre cei doi vanzatori de 10 lei 1996 de pana acum? (asta ca sa imi anulez suspiciunile, precum si pe cele ale altor colegi de forum)
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: 10 Lei 1996

Mesaj de dsdev »

Timis scrie: Ati ajuns la BUZAU si inapoi si tot nu am realizat care-i legatura cu 10 Lei 1996 din prezentul TOPIC. :shock:
Nu va suparati, dar in afara de speculatii pe marginea subiectului, ce alte comentarii se pot face? Vorbim de o proba nelistata in vreun catalog, la care se presupune ca exista doar 5 exemplare. O proba care apare la vanzare, la fel ca si alte probe, cu putin timp inaintea aparitia catalogului de probe oficiale. Imi pare rau ca nu vedeti nici o legatura...
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
Scrie răspuns