Coins most collected item in the UK, The Royal Mint reveals

For those who don't speak Romanian.

Moderatori: Deus, Adam25

Scrie răspuns
Avatar utilizator
drmau
*****
*****
Mesaje: 476
Membru din: 23 Mar 2005, 15:21
Localitate: Undeva in lume... din pacate

Coins most collected item in the UK, The Royal Mint reveals

Mesaj de drmau »

Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
Avatar utilizator
drmau
*****
*****
Mesaje: 476
Membru din: 23 Mar 2005, 15:21
Localitate: Undeva in lume... din pacate

Re: Coins most collected item in the UK, The Royal Mint reveals

Mesaj de drmau »

Curious about Romania...
(As fi curios sa stiu noi cam cum stam?... dar cine sa faca un asa studiu?)
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
uncetatean
*****
*****
Mesaje: 345
Membru din: 10 Mar 2012, 14:47
Localitate: Romania

Re: Coins most collected item in the UK, The Royal Mint reveals

Mesaj de uncetatean »

In primul rand sunt cateva diferente majore intre englezi si noi.

1. Royal Mint are un program adresat copiilor, atat prin tematica monedelor de 50 pence cat si prin diferite evenimente si activitati. Parintii pot sa le ofere cadou cateva monede si mai apoi daca sunt interesati sa ii indrume spre numismatica. La noi BNR-ul emite o moneda de 50 bani pe an :(
Daca azi ii cumpara o moneda cu ursuletul Pooh si ii dezvolta interesul pentru numismatica, e foarte usor sa achizitioneze apoi o moneda de argint de la regina Victoria si aopi un penny de la Henry III.
In centrul Londrei monetaria are un muzeu interesant. La British Museum sunt cateva colectii numismatice frumoase care pot fi vizitate.
2. Tot legat de Royal Mint, respectivele monede se gasesc cu preturi de plecare de la 50 pence (moneda pusa in circulatie si pe care o pot primi rest la supermarket) pana la cateva mii de lire pentru variantele din aur si platina ale aceleiasi monede cu tiraje mici. Apoi se gasesc la vanzare cateva luni pe siteul monetariei. La BNR monedele sunt la vanzare doar cateva ore. Sa nu mai vorbim de existenta posibilitatii de comanda online.
3. Englezii au un numar mare de emisiuni pe perioada 1900-prezent, aproape in fiecare an fiind emise noi monede. In Romania au fost emise putine monede in peroioada 1960-1989.
Pe langa emisiunile englezesti de monede si bancnote au monedele din Guernsey, Jersey, Insula Man; bancnotele din Scotia, Irlanda de Nord, fiecare cu cate 3-4 banci de emisiune.
4. In Anglia legea permite posibilitatea vanzarii monedelor provenite din descoperi cu detectoarele: celtice si medievale. In Romania e subiect tabu si sa discutam despre monedele Sadagura. Probabil in 50 de ani nu se va mai discuta nici de emisiunile din bronz din 1867. O sa fie toate obiecte de patrimoniu.

Presupun ca mai sunt si alte ideii de punctat.

Referitor la filatelie nu am cunostinte despre situatia de acolo. Stiu doar ca la noi un set de timbre neuzat costa cam 20-30 lei, pe cand tari din restul lumii sunt preturi mult mai mici si accesibile. Deci cred ca nici pe la romfilatelia nu se doreste incurajarea acestei pasiuni.

Asa ca intrebarea mea este: credeti ca isi are rostul sa se faca un astfel de sondaj in acest moment in tara noastra?
Scrie răspuns