Forumul incotro ?

Anunțuri administrative, sugestii forum, probleme în funcționare, etc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

cristoph

Mesaj de cristoph »

krazy scrie:Daca imi permiteti as avea si eu o propunere: inainte de postarea unui mesaj ar trebui introdus regulamentul cu optiunea de accept sau nu. Nu stiu cati dintre cei noi inscrisi au citit acel regulament de vreme ce intr-un post cineva se plangea de butonul de cautare aflat chiar langa regulament :!: In momentul in care ti-ai dat acceptul dar nu ai respectat regulamentul, moderatorul are dreptul de a sterge postul, topicul sau sa iti suspende contul pe baza "acordului" stabilit.
Cred ca s-ar incarca mult timpul de comunicare si pana la urma credeti ca cei care posteaza fara sa il respecte il vor citi si respecta?

Aceptul l-au dat la inceput cand au facut cont pe forum. Nu ii obliga nimeni sa il citeasca, dar daca nu fac asta, nu trebuie aceptata scuza ca nu stiam. Nu e nevoie sa se reaminteasca mereu de regulament.
berserkr scrie: @cristoph am vrut sa fac asta dar am vrut sa se si stie ce anume se greseste, tocmai pentru ca utilizatorii care sunt debusolati sa isi aleaga mai usor calea. Daca nu se si invata ceva din lucrurile astea nu se poate forma o opinie corecta printre cei care inca n-o au.
Revin cu un citat de la domnul sorin70:
Daca sunteti de aceeasi parare cu mine ca numismatica este o ocupatie intelectuala si ca forumul trebuie sa-si conserve un anumit nivel, va rog sa va exprimati opiniile si sa gasim o cale de remediere a situatiei.


Eu cred ca ati gresit alegand aceasta cale, desi intentia dumneavoastra a fost foarte buna si de apreciat. Nu trebuie uitat ca o parte din membrii noi sunt utilizatori ai chatului, messanger sau forumuri pentru jocuri si probabil le este dificil sa se exprime corect aici cand pe restul scriu cu abrevieri.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

M-am adaptat conditiilor in care nimeni nu-si exprima acordul pentru ce-am facut eu in schimb toti care-si exprimau o parere o faceau in defavoarea mea. Nici acum nu-s convins ca toti cei care participa cu adevarat si consistent in acest forum sunt de acord cu metoda mai dura. Daca in acest topic voi putea in final sa trag aceasta concluzie, atunci voi actiona asa cum am vrut de la inceput.
Ultima oară modificat 21 Ian 2009, 12:57 de către berserkr, modificat 1 dată în total.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Si eu sunt ingrijorat ca si consult, insa cu o nuantare (as pastra si sectiunea dedicata altor colectii), de faptul ca tot mai multe discutii si topicuri nu au legatura cu colectiile in general sau cu numismatica in special. La randul meu as prefera ca forumul sa fie axat exact pe topicurile initiale cele dedicate numismaticii, cele dedicate altor colectii, si cele dedicate targurilor etc. Dar nu vad rostul unor topicuri care nu au nici o legatura cu acestea. Aici e de discutat si de decis daca forumul se vrea unul de socializare in care sa scriem fiecare ce ne taie capul in functie de interesele noastre private, sau de ce am mai citit in ziar, sau un forum dedicat colectiilor noastre, in special celor numismatice.
E bine sa fie si nou veniti, dar e bine ca ei sa accepte o anumita rigoare. Cele spuse de berserkr referitoare la faptul ca forumul nu este ceva public ci este proprietatea lui Aldor iar acesta are drept discretionar fara a da socoteala nimani sa faca orice cu el. Cred ca art. 1 din Regulament ar putea fi modificat in acest sens. Si de asemenea trebuie spus ca prin utilizarea acestui forum si acceptarea Regulamentului nu se creeaza nici o obligatie de natura contractuala sau de alta natura a proprietarului forumului fata de utilizatori.
Sincer nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar personal nu mi-au placut anumite topicuri care desi sensibile nu aveau nici o legatura cu specificul forumului. As vrea ca persoanele care frecventeaza acest forum sa o faca nu din singuratate sau din dorinta de a socializa, ci din interesul lor pentru numismatica sau alte tipuri de colectii. [edit] si nu ma refer la topicul cu muzica, desi nici el nu avea legatura cu numismatica, ci la altele care te fac sa nu iti mai vina sa frecventezi site-ul, cele care il "OTV-izeaza".
claus
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 01 Mai 2008, 00:47

Mesaj de claus »

de acord cu dvs, d-le berserkr.
cu precizarea ca prin public am vrut sa spun ca oricine poate face cont aici, fara nicio restrictie.
chiar daca forumul este detinut privat, este totusi un loc public. asa cum este si un restaurant, o institutie de invatamant, sau un server de warcraft.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Legat de acceptul regulamentului, acesta ar trebui oficializat la inscriere, care sa nu aibe loc decat in cazul acceptarii acestuia. Butonul de accept sa fie activat numai la parcurgerea completa a regulamentului. Stiu ca regulamentul poate fi parcurs si fara a fi citit, dar macar asa este evidenta intentia clara de a nu formaliza doar, acest pas.

@claus: Asa este. Cu precizarea ca nu este nici restaurant si nici server de warcraft! Tocmai aceste referiri mi se par nocive pentru cei cu o judecata mai simplista. Forumul poate avea o proprietate comuna cu acestea dar aceasta proprietate nu este ea singura definitorie pentru el. Continutul insa, da
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
claus
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 01 Mai 2008, 00:47

Mesaj de claus »

eu m-am referit exclusiv la proprietatea comuna. continutul decurge tocmai din asta. daca de exemplu (un exemplu ridicol) pe acest forum s-ar putea inscrie doar cei care au terminat o facultate-sau mai multe, cei care cunosc perfect limba romana, si alte conditii asemenea, atunci e posibil sa se schimbe continutul. dar cum nu se poate face asta, atunci oricine poate intra si posta, indiferent de varsta, educatie, respectul pentru ceilalti...etc.


exemplul cu warcraft l-am ales special, deoarece sunt destui ce folosesc un limbaj caracteristic acestor locuri virtuale-chat-uri, servere de jocuri etc.
Avatar utilizator
LM
*****
*****
Mesaje: 426
Membru din: 08 Oct 2008, 12:14
Localitate: Undeva in Banat...

Mesaj de LM »

Imi spun si eu parerea in legatura cu scopul acestui forum,anume,ma refer la topicurile de aici care nu au nici o legatura cu numismatica.Eu nu stiam de existenta acestui forum pana in urma cu cateva luni,si odata inregistrat am obs ca sunt multe topicuri care nu au nici o legatura cu numismatica.Chiar daca nu vedeam rostul acestor topicuri,credeam ca este normal.Nestiind exact "rutina" forumului,credeam ca e normal sa fie si discutii despre "alte" lucruri.Acum citind nemultumirile unora in legatura cu aceste lucruri imi exprim si eu nemultumirea.Nu vreau sa jignesc pe nimeni,insa daca este un site numismatic de ce sa nu ramana numismatic?Cred ca ar fi mai bine ca de acum inainte pe acest forum sa se pastreze strict ideea de numismatica si orice discutie care nu are leg cu numismatica sa nu mai fie postata aici.E frustrant sa cauti un anumit topic pe site si sa gasesti alte cateva care nu au nici o leg cu numismatica si care incarca fara rost forumul.Poate ar trebui facuta "curatenie" in topicurile forumului cum spunea cineva mai sus???
Iar in legatura cu nesimtirea unora,mesaje postate la misto,in gluma sau pur si simplu scrise fara nici un strop de respect ptr ceilalti,ce pot sa spun.Probabil ar trebui sa ia acest topic insasi ca pe un mare semn de intrebare.Ca pe o atentionare majora la cum ar trebui si la cum nu ar trebuie sa se comporte pe acest site.In cazul in care(in ciuda discutiilor postate aici,a avertizarilor)nu vor aparea ameliorari,atunci nu mai ramane nimic de facut decat sa apara Sanctionari Aspre.Am intels si eu ca pe site se pot inregistra persoane de dif varste,chiar si elevi,copii,in fine persoane mai putin "invatate" insa acest lucru nu scuza nesimtirea si lipsa de respect a unora!!!
"Audaces Fortuna Juvat !!!"
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Consider ca utilizatorii ar trebui sa dea dovada de "simt civic", de fapt de responsabilitate si sa ii atentioneze pe cei care deviaza de la subiect atunci cand il observa. Este posibil ca admin-ul sau moderatorul din sectiunea respectiva sa nu aibe acces in acel moment la forum si atunci se incarca subiectul ce mesaje inutile.
Poate va aduceti aminte ca am inchis un subiect pentru intorsatura luata si la cateva minute a fost deschis altul cu aceeasi tema pentru a lasa un raspuns in continuarea subiectului inchis.
Avand in vedere ca suntem o comunitate destul de retransa trebuie sa dam dovada de solidaritate.
Vreau sa se retina ca atat admin-ul cat si moderatorii se ghideaza dupa principiul obiectivitatii si nu imi amintesc sa fi vazut vre-un subiect inchis pe motive subiective.
In ce priveste utilizatorii minori aceasta este o problema, nu stiu daca de perceptie sau de educatie, insa chiar aici avem si exceptia care confirma regula.
Intre a gresi un cuvand sau doua din "viteza" si a folosi limbajul mIrc este o diferenta enorma. Apoi, nu trebuie sa fi licentiat sau mai stiu eu ce ca sa manifesti respect.
Probabil ca, luand exemplui lui berserkr, voi aplica masuri care sa limiteze pe cat posibil devierile.
Sper si eu si imi doresc nespus ca acest forum sa ramana numismaticii in special si colectionarilor in general, pentru ca, asa cum a fost mentionat mai sus, extinderea sa catre subiecte care nu au legatura cu colectiile il fac sa, un cuvand dur - decada.
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

Desi in principiu imi place ideea de "trage foc de avertisment si apoi trage cu tot ce ai", as renunta pentru o vreme la el si as impune principiul american "preemtive strikes" .
Prea multi oameni de pe forum n-au habar nici macar de limba in care se exprima, ca sa nu mai zic de codul bunului simt.
Desi sunt tanar ( inca ) imi repunga orice mircist sau messengerist care se alinta in pictograme de neinteles pentru mine. Poate am avut o zi grea la servici, poate ma doare capul, de ce sa fac diagrame sa deslusesc ce vrea sa spuna un pusti de 11 ani ? Sa invete romana literara ca-i va folosi in viata.
Treaba cu disparitia domeniilor conexe imi displace, caci odata colectionar de ceva, esti colectionar de orice. Atat timp cat fiecare subiect este tratat in sectiunea lui, de ce nu ?
Toate aceste probleme majore cred eu pot fi rezolvate usor cu multi moderatori/admini care sa impuna la litera regulamentul deja asumat de fiecare. Spun asta caci nimeni nu e platit sa stea non-stop pe forum, sa modereze, sa previna conflicte si sa mai emita si pareri de specialitate ( un fel de psiholog numismat ).
In final, berserkr cat si alti moderatori ar trebui sa aplice regulile pe principiul votului prezumat si mai apoi al "no news, good news".
In general, elementele turbulente si chiar virulente se manifesta brusc si pot degenera in timp foarte scurt in multe altele. E bine ca cel putin aici sa nu existe inertia autoritatilor si sa se aplice imediat sanctiunile, si apoi daca cineva are de spus ceva in plus, se poate discuta problema.

Un forum nu e chiar o democratie si nici nu cred ca e bine sa se astepte votul unui "sfat al batranilor" sau un vot general. Deciziile trebuie luate pe loc si nu in saptamani.

Eu nu mi-am exprimat opinia de multe ori caci poate am vazut prea tarziu sau m-am considerat reprezentat de opinia altcuiva sau pur si simplu nu m-am considearat avizat sa pot interveni. Acest lucru n-ar trebui sa impiedice aplicarea masurilor necesare, atunci cand se cer.
Pecunia non olet.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Poate nu stiti ca moderatorii n-au drept de "ban". Asa ca in afara de a sterge mesajele si a protesta in spiritul regulamentului, nu prea am ce face. Iar mesajele le pot sterge si apoi pot sa apara altele si altele pana cand nu mai fac altceva decat ma lupt din rasputeri cu o chestie pe care nu mai pot s-o rezolv. Insa voi face si asta.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

amonra scrie: Treaba cu disparitia domeniilor conexe imi displace, caci odata colectionar de ceva, esti colectionar de orice. Atat timp cat fiecare subiect este tratat in sectiunea lui, de ce nu ?
@amonra nu se pune problema aici desfiintarii categoriilor precum Ordine, medalii si insemne militare ori Carti postale, actiuni, timbre, insigne, etc ci a acelor categorii care nu au legatura cu "colectabilele" daca vrei.
Avatar utilizator
newbasic
*****
*****
Mesaje: 259
Membru din: 26 Oct 2006, 12:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de newbasic »

berserkr scrie:M-am adaptat conditiilor in care nimeni nu-si exprima acordul pentru ce-am facut eu in schimb toti care-si exprimau o parere o faceau in defavoarea mea.
Cred ca exagerati putin , au fost si sustinatori .:D

Am spus acum cateva zile ca nu am sa mai postez nimic pe forum , dar astazi am revenit asupra deciziei din doua motive:
1. Conflictul meu cu TudorC a fost incheiat intr-un mod civilizat.
2. Observ ca nu sunt singurul care propune masuri impotriva anumitor persoane care in mod repetat incalca regulamentul si contesta deciziile moderatorilor.

Imi cer scuze pentru ca a trebuit sa asistati la disputa mea cu TudorC , dar sunt si eu om si fac greseli.

Cat despre ceea ce trebuie facut ... eu consider ca cea mai buna solutie este taierea raului de la radacina , adica stergerea imediata a unui mesaj care nu respecta regulamentul sau aduce prejudicii anumitor persoane, urmat de suspendarea contului la urmatoarea abatere.
Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile. (Art.30 CR)
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

Pot vorbi despre un caz cunoscut al unui forum care are un grup de circa 10-12 admini cu drepturi depline si uneori situatia tot degenereaza .
Ce am observat, in ultima vreme nu clientii vechi, cu probleme fac majoritatea boacanelor ci nou venitii care parca fiecare are ceva de impartit cu toata lumea si par sa gaseasca o placere de a crea busculade pe forumuri.
Unii copii, altii asa-zis maturi...

Situatia trebuie tratata cu mana de fier si responsabilitatile trebuiesc delegate, caci Rambo sau Robocop exista doar in filme.

O sugestie : Ar fi bine ca toti moderatorii cat si adminul sa aiba numele ingrosate, bolduite ( asa am vazut si pe alte site-uri ). Astfel, e un fel de uniforma a politiei, care impune respect si nouvenitii sunt atentionati ca nu vorbesc cu fitecine ci cu un om din adminitrarea forumului.
E un fel de girofar :D .
Pecunia non olet.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Tot citind posturile de mai sus, nu pot decat sa fiu de accord cu voi, colegii de pe forum. Intr-adevar forumul nu mai este ceea ce era acum 2 ani, cand discutiile erau mult mai obiective. E drept ca si nr de membri este crescut substantial, dar din pacate foarte putini membri cu experienta, sau foarte putini membri activi.

Multi vin, se uita, eventual intreaba “cat costa” si apoi se retrag (eventual pana gasesc o noua moneda gen 200 lire). Rareori avem ocazia de a vedea ca persoana care face identificarea primeste multumiri sau macar un calificativ “pozitiv” din partea celui ce intreaba. Greu de aflat daca persoana in cauza a mai incercat o cautare simpla pe Google sau pur si simplu posteaza intrebarea aici pe forum, ca deh lumea este saritoare.

De a divaga de la subiectul forumului este foarte usor. Am facut-o chiar si eu. Corectarea acestui lucru, asa cum spuneati si voi, tine de fiecare in parte (in primul rand) si prin interventia moderatorilor (cand situatia o impune).

Pt usurarea administrarii unor sectiuni aduc cateva propuneri:

1. In sectiunea identificari de “pus sus” un topic care sa contina explicit regulamentul in care se poate face o postare in aceasta sectiune. Este usor de vazut daca e in partea superioara a sectiunii (totul este sa fie citit / respectat de catre cei ce posteaza).
2. Orice post pt identificare trebuie sa contina obligatoriu poze avers/revers (de preferat cat mai clare) si cu o descriere cat mai amanuntita. In descriere, obligatoriu diametru si greutate. – pt partea medievala si antica este esentiala pt o buna identificare. Pt abatere, recomand inchiderea topicului pana la completarea datelor din partea persoanelor care doresc identificarea (pt ca topicul va fi inchis va trimite PM catre moderatorul sectiunii). Din moment ce s-a facut identificarea obiectului in cauza, topicul va fi de asemenea inchis.
3. Orice membru a forumului sa nu aiba voie sa ceara mai mult de 2 identificari /luna. Va putea face mai multe cereri doar in cazul in care participa la celelante identificari (o identificare corecta facuta de 1 membru / drept de 1 cerere identificare). Abaterea sa duca la stergerea topicului.
4. Pt forumul Discutii pe teme numismatice; de “pus sus” la fiecare sectiune in parte recomandarea folosirii functiei de cautare pt a nu se deschide topicuri simultane despre acelasi subiect. Chiar si recomandarea de a rasfoi si paginile mai vechi (se gaseste multa informatie de calitate, trebuie doar cautata). In cazul in care cineva constata un topic similar, de pus un link catre topicul vechi pt a veni in ajutorul moderatorului.
5. In cazul in care se pastreaza profilul la sectiunea Diverse;, in masura in care este posibil tehnic, aprobarea moderatorului pt a aparea un nou topic. De preferat ca aceasta sectiune sa fie administrata de toti moderatorii.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Dupa cum am zis mai sus, ma pregatesc sa fac niste adaosuri pentru sectiunile moderate de mine. Propunerile dvs sunt foarte bune si aduc si cu cateva pe care aveam de gand sa le includ, inclusiv cateva recomadari legate de bunul simt in reactii (de exemplu cota propusa de cineva sa nu fie comentata si fiecare sa-si argumenteze propriile pareri, nu doar sa le enunte). Dar cred ca in cursul zilei de maine o sa am timp sa finalizez aceste adaosuri. Oricum multumesc pentru pareri si idei.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Scrie răspuns