Forumul incotro ?

Anunțuri administrative, sugestii forum, probleme în funcționare, etc.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

@Aldor, ai pus cam tot ce mai voiam sa adaug in sectiunile mele :) Oricum daca mai e cazul sa rafinam vom vedea pe parcurs. Momentan, daca vor fi respectate toate, nu cred ca vor mai fi probleme.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

stfp scrie:La forumul pe care il administrez extensia care ne permite moderatorilor sa economisim foarte, foarte mult timp este aceea prin care in dreptul fiecarui mesaj exista un buton prin care daca s-a incalcat vreun punct din Regulamentul forumului orice moderator poate sterge mesajul, timite un mesaj privat autorului cu o copie a mesajului sters + punctul din regulament incalcat si respectiv trece utilizatorul pe read-only pentru 3/10 zile daca e la a doua/treia avertizare.
Imi trimiteti va rog pe privat cum se numeste acest mod phpbb (modificare) si eventual daca aveti si linkul de unde se poate lua. Dar in mod normal daca imi dati denumirea ar trebui s-o gasesc fara probleme. Multumesc.
florin232
*****
*****
Mesaje: 356
Membru din: 21 Mai 2006, 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de florin232 »

Acum am vazut si eu acest topic. Dupa cum cred ca s-a observat in ultima vreme (ultimul an) suntem cativa membrii cu o oarecare vechime pe acest forum care nu am mai postat nici un mesaj aproape. Cum a spus si consult, acest forum e total schimbat fata de acum 2 ani cand exista o cu totul alta atitudine si abordare a numismaticii. Personal sunt prea lipsit de chef in multe zile pt a mai intra pe forum si motivul este simplu: stiu ca pt a gasi ceva cat de cat interesant trebuie sa trec prin topicuri intitulate atat de atractiv si totusi atat de dezolant. Cand vezi o chestie de genul "identificare" sau "parere" si apare un "personaj" care nu intelege dc moneda lui pe care scrie in limba romana 20 lei 1930 este de fapt 20 lei 1930 (cine stie poate o fi scris monetaria la misto anul si nominalul doar ca sa il induca peste vreo 80 de ani fix pe el in eroare...cine stie?) iti vine sa iti iei campii. Pot sa inteleg un om care are o piesa medievala sau o otomana unde chiar nu poate sa distinga mai nimic pe moneda respectiva sa o dea la identificat, insa pe unul cu o moderna nu o sa il pot intelege vreodata. Nu imi pot explica de altfel ce ar fi asa complicat: cel care reuseste sa o identifice e mai intelegent si poate sa citeasca sau avem membrii care au primit diplome de genul "cel mai destept pacient cu sindromul down" care nu sunt in stare sa citeasca?!
Cand am afirmat acum o luna sau ceva de genul cand a fost topicul acela cu hai sa facem misto de oameni ca sunt unii pe acesti forum care au citit pozele din krause si acum au licenta pe numismatica mi s-a dat in cap. Uite ca s-a dovedit ca partial macar, aveam dreptate si eu si bersekr (care a fost de aceasi parere). Daca as vrea sa vad glume de genul care ragaie mai tare si cine stie mai multe manele as intra pe un site unde se dau unii cu capul de perete singuri de exemplu si se mai si amuza. Personal asta cred ca este nivelul intelectual al unor astfel de oameni.
In concluzie.. ar trebui ca fiecare abatere sa se sanctioneze prima oara cu avertisment si a doua oara direct cu sanctionare. Fara alte discutii, explicatii, etc...
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Sectiunea Diverse a fost inchisa, nu mai pot scrie/modifica acolo decat moderatorii. O sa ne uitam putin in aceste zile daca nu e vreun topic util care poate fi mutat in alta parte, si restul va fi sters.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Fac referire la http://transylvanian-numismatics.com/ph ... 0591#40591, unde dl cuburo83, desi nou intrat pe forum, ne prezinta informatii foarte interesante. Intial am vrut sa scriu in respectivul topic, dar mi-am dat seama ca as fi incalcat regula de a nu scrie pe langa subiect.
In consecinta scriu aici ca am citit cu mare interes ceea ce a scris dl cuburo83 si marturisesc ca nu stiam. De fapt nici nu imi pusesem problema. Ma bucur cand cineva isi face intrarea pe forum cu astfel de postari care chiar aduc ceva in plus.
Avatar utilizator
Alex
moderator
moderator
Mesaje: 842
Membru din: 13 Sep 2006, 18:20

Mesaj de Alex »

Am revenit pe forum dupa mai multe zile de absenta si de aceea abia acum am intrat pe acest topic. Am citit cu atentie toate postarile din acest topic si inteleg nemultumirile exprimate aici. Sunt de acord cu multe dintre propunerile facute, dar as indrazni sa sugerez sa nu facem un regulament prea stufos sau rigid la care sa fie mai importanta litera decat spiritul. Regulamentul care exista deja are ca principii de baza bunul simt si respectul pentru ceilalti. Aplicarea literei sale poate invita la cautarea unor portite de a-l eluda sau poate pe termen lung duce la distrugerea spiritului forumului. De exemplu, limitarea rigida a firului discutiei este inutila deoarece duce la discutii sterile sau chiar si la o reticenta a membrilor de a posta unele comentarii care ar putea fi considerate off topic. In plus, poate dintr-o divagatie se poate afla si altceva interesant. Iar daca ea continua in mod semnificativ, poate fi usor mutata in alt topic. Dar bineinteles ca asta nu este o invitatie sa fie acceptate orice fel de postari.

Nu cred ca ne putem plange plange de moderatori. Am fost intotdeauna de acord cu reactiile lor pe topicurile cu probleme, dar nu am intervenit tocmai pentru ca am considerat ca rugamintile sau avertismentele date erau suficiente. In plus nu sunt nici tipul „me too” sa spun de fiecare data ca sunt de acord cu masura luata (inutil si prin prisma regulamentului care spune sa nu postezi daca nu ai ceva de adaugat). Problema asa cum o vad eu este ca rugamintile sau avertismentele au ajuns la urechi surde, iar deviatiile au fost uneori incurajate si de atitudinea generala. Personal sar peste mesajele scrise incorect sau in doru’ lelii (si fac distinctie fata de greselile gen „typo” care sunt inevitabile). Pe langa masurile dure gen suspendare, o izolare a faptasilor prin ignorarea postarilor lor cred ca ar fi eficienta. Dar asta necesita un efort colectiv (asa cum este si acumularea informatiilor pe acest forum).

Nu trebuie sa uitam nici ca forumul este al lui Aldor si in consecinta regulile vin doar de la el. El poate decide suspendarile temporare sau permanente asa cum poate decide si delegarea acestei responsabilitati. De multe ori cred ca a ezitat sa ia vreo masura mai dura in speranta ca situatia s-ar putea dezamorsa de la sine si o vreme asa a si fost. Dar din cate inteleg situatia s-a acutizat in ultima vreme.

Eu nu sunt impotriva rubricii „Diverse”, in masura in care nu se abuzeaza de ea. Nu trebuie sa ne supere ca un coleg a ales ca ne impartaseasca bucuria nasterii unui copil, ci dimpotriva trebuie sa apreciem ca ne-a considerat suficient de apropiati ca sa-i impartasim bucuria care nu are nicio legatura cu numismatica. In plus, orice forum cu interes restrans poate sa lancezeasca din lipsa subiectelor (deoarece „ne-am spus cam totul”) si si-ar putea pierde membrii din acest motiv. O rubrica de diverse ne-ar putea lega dincolo de numismatica in particular sau colectii in general. Cine nu este interesat de asta poate sari usor peste mesajele de acolo.

Am si o idee legata de identificari. Poate s-ar putea face o rubrica speciala unde pot posta direct vizitatorii forumului, fara sa fie necesar sa se inregistreze (eventual cu o pagina intermediara unde sa-si scrie numele ca sa nu apara toti ca „Vizitator”). Rubrica ar fi izolata de restul forumului si ar putea avea scris ca moto ca membrii forumului nu au obligatia sa raspunda solicitarilor de identificare.

Ca ultima idee, nu trebuie sa uitam ca dezbaterile sunt de idei, nu fizice. Faptul ca X nu e de acord cu Y si nu-i aproba ideile nu inseamna neaparat ca X are ceva cu Y. Majoritatea membrilor suntem adulti (iar cei ce nu sunt vor sa fie tratati ca atare de vreme ce au aderat la regulile de responsabilitate ale forumului) si putem purta o discutie civilizata. In spiritul acesta promit ca nu o sa ma supar daca nu sunteti de acord cu ce am scris mai sus.

Abia acum mi-am dat seama cat am scris, dar sper ca postarea mea nu e chiar un cearsaf plictisitor.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Cu referire la ultimul post andi_codescu:

La modul ideal cam asta ar fi rostul acestui forum. Toti cei care contribuie in acest mod sunt de fapt cei care-l intretin. Ii rog pe ceilalti sa-si compare cunostintele si posturile cu acesta, dat exemplu de dvs. Sper ca astfel vor intelege scopul. Si pe cei care intreba, sper ca vor obtine raspunsuri la fel de semnificatrive.

@Alex: sunt 100% de acord, poate ca n-am avut inspiratia ta dar spui exact ce gadesc si eu, e decent si foarte corect, si eu sustin sectiunea diverse, dar in limitele bunului simt. Sa ne bucuram de cele bune dar fara sa minimizam ce se face aici sau in alta parte. Multi nu inteleg ca a supralicita rezulta in a invalida.
Ultima oară modificat 23 Ian 2009, 21:15 de către berserkr, modificat 1 dată în total.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
andrukb
**
**
Mesaje: 48
Membru din: 31 Iul 2008, 10:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de andrukb »

[quote="Alex"]

Am si o idee legata de identificari. Poate s-ar putea face o rubrica speciala unde pot posta direct vizitatorii forumului, fara sa fie necesar sa se inregistreze (eventual cu o pagina intermediara unde sa-si scrie numele ca sa nu apara toti ca „Vizitator”). Rubrica ar fi izolata de restul forumului si ar putea avea scris ca moto ca membrii forumului nu au obligatia sa raspunda solicitarilor de identificare. [/quote]

Cred ca este o idee foarte buna. Ar putea solutiona cateva din nemultumirile exprimate in acest topic.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

In felul asta cred ca raspunsurile vor fi rare (benevole - in functie de timp si dispozitie). Pe de alta parte, faptul ca nu se vor inregistra este benefic, oricum mai eficient decat inregistrarea pe baza de identificare. Oricum genul asta de posturi presupune un mare efort de moderare.
Ultima oară modificat 24 Ian 2009, 00:17 de către berserkr, modificat 1 dată în total.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
Alex
moderator
moderator
Mesaje: 842
Membru din: 13 Sep 2006, 18:20

Mesaj de Alex »

De acord, dar poate sectiunea respectiva se poate face astfel incat mesajele mai vechi de ... zile sa se stearga automat.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Ar fi in regula daca omitem diferitele (eventuale) posturi lipsite de bun simt. Sunt convins ca fara obligatia inregistrarii vor fi multi care vor dori sa spuna diverse lucruri lipsite de interes pentru acest forum. Din pacate!
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
heliokles
***
***
Mesaje: 94
Membru din: 21 Aug 2006, 19:53

Mesaj de heliokles »

Parca s-a linisitit exagerat de mult forumul dupa ultimele discutii si masuri....
cristoph

Mesaj de cristoph »

Nu cred ca acesta este principalul motiv.

A fost o perioada in care noi membri au cerut identificarea de monede si au incercat sa scrie cat mai multe mesaje fara rost. Sigur vor mai aparea astfel de perioade in viitor.

Iar faptul care merita remarcat este ca membrii mai vechi, cred ca au decis ca nu are rost sa iroseasca timpul cu certuri si comentarii fara rost, un lucru care merita apreciat.
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

Sustin ideea mentinerii sectiunii DIVERSE , unde adeseori , pot spune , am gasit lucruri interesante . Forumul trebuie reorganizat , acest lucru este o certidudine , dar nu vad benefica o schimbare radicala , din prea mult zel se poate ajunge la o formula rigida , inchistata in reguli , deci se poate cadea in extreme . Probabil au mai fost spuse aceste lucruri intr-o alta maniera , sper sa nu fiu redundant , am vrut doar sa consemnez si parerea mea .
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

heliokles scrie:Parca s-a linisitit exagerat de mult forumul dupa ultimele discutii si masuri....
Va placea mai mult "nelinistit"? Sau de fapt ce doriti sa spuneti? Si in general, acest subiect se adreseaza mai mult celor cu macar 50-100 de mesaje. Adica celor legati cat de cat de forum si (mai ales celor legati de) istoria lui.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Scrie răspuns