identificare atelier/sculptor medalie

Identificare monede și bancnote, prețuri, informații.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Avatar utilizator
croissantro
****
****
Mesaje: 171
Membru din: 11 Mar 2011, 23:37
Localitate: Iasi
Contact:

identificare atelier/sculptor medalie

Mesaj de croissantro »

Buna seara. Sunt in posesia unei mici medalii. A fost facuta se pare in exemplar unic si daruita personajului de pe ea. Ce ma intereseaza mai mult...unde a fost facuta si de catre cine. Ce am ca informatii, a fost daruita personajului de pe ea (Resneli Niyazi Bey) in 1909, un demnitar/erou al Imperiului Otoman, sub titlul de Erou al Constitutiei. A fost un luptator pentru Monarhia Constitutionala. Are 4 grame si 24 de mm, cupru placat cu aur. Dupa toate datele adunate, a fost facuta in exemplar unic. In dreapta pare a fi inscris Nurenberg insa in stanga, ceea ce pare a fi numele sculptorului...nu imi dau seama. Daca este medalia ce banui ca ar fi, a fost facuta la comanda casei imperiale otomane.
Ce credeti ca ar scrie?

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
croissantro
****
****
Mesaje: 171
Membru din: 11 Mar 2011, 23:37
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de croissantro »

intrebarea este legata de inscriptiile din detaliu. Ce scrie in franceza si otomana stiu.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

detali

Mesaj de Cristian Ciuplea »

In dreapta poate sa fie numele gravorului, in stanga probabil OERTEL, BER
(Berlin ).
Curiosity Killed The Cat !
iason
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 11 Dec 2009, 21:53

Mesaj de iason »

Nu stiu daca e unica sau nu, nu am cunostinte depre medalistica otomana.Va intreb insa ceva.Chiar credeti ca e posibil, casa Imperiala Otomana ,sa faca comanda o medaliuta de 4 grame si de bronz aurit,dedicata unui luptator si erou al Imperiului??
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
Avatar utilizator
tripleseven
******
******
Mesaje: 1061
Membru din: 20 Sep 2006, 23:12

Mesaj de tripleseven »

Subscriu, probabil varinta din aur sa fie unica...dar nu cea din bronz...mai mare daraua decat ocaua!
Avatar utilizator
croissantro
****
****
Mesaje: 171
Membru din: 11 Mar 2011, 23:37
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de croissantro »

Ar putea fi posibil... Oricum, a fost numit "erou" la presiunea populara, de fapt nua fost un eprsonaj prea iubit pe la cureta imperiala. Un lptator prin munti, asasinat in 1912 intr-un port in Albania. Am discutat si cu prieteni numsimati din Turcia, multi colectionari de medalii seriosi. Despre aceasta emdalie se stie ca a fost data respectivului, insa niciodata nu a aparut vre-un exemplar pe undeva. in 100 de ani macar una doua tot apareau daca au fost ami multe. E ciudata toata povestea oricum.
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

http://en.wikipedia.org/wiki/Ahmed_Niyazi_Bey

... sa nu fie o marturie de deces / inmormantare ???
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: identificare atelier/sculptor medalie

Mesaj de banivechi »

croissantro scrie: Daca este medalia ce banui ca ar fi, a fost facuta la comanda casei imperiale otomane.
Wikipedia zice: Niyazi Bey was the Ottoman bey of the Resne (now Resen, Republic of Macedonia) area in the late 19th and early 20th centuries.[1] An ethnic Albanian[2][3][4] he was a member of the Young Turk Revolution [...] A pious officer, he quickly became disillusioned with the CUP's secularist and Turkist tendencies, and was killed by the Sultan's spies in 1912. "
Daca a fost omorit la ordinul sultanului ca fiind un revolutionar, cum putea medalia sa fie facuta la comanda sultanului? Unde ati mai vazut medalii oficiale sau macar monede otomane cu efigie?
Iar dimensiunile si stilul medaliei pe mine ma duc cu gindul la medaliile "populare" facute in scop mercantil, frecvent intilnite in prima parte a sec. XX. de firme precum Lauer din Nurenberg...
Avatar utilizator
croissantro
****
****
Mesaje: 171
Membru din: 11 Mar 2011, 23:37
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de croissantro »

Multumesc pentru link. Eu insa nu am probleme cu ersonajul, stiu bine cine a fost, cand si pt ce a primit medalia. identificarea locului si sculptorului care a executat aceasta medalia ma apropie de "adevar".
Avatar utilizator
croissantro
****
****
Mesaje: 171
Membru din: 11 Mar 2011, 23:37
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de croissantro »

Pt "baniveci". Tocmai in asta consta raritatea. La presiunea populara Acest Niyazi bey si Enver bey, ulterior Enver Pasa au fost numiti eroii constitutiei si onorati cu titlul de eroi ai constitutiei, din ordin imperial. Adica, sultanul nu ii avea cu add la friends pe facebookul sau eprsonal, scuza-mi comparatia deplasata. A executa doua medalii cu efigiile altor persoane decat cea a sultanului a fost la acea vreme o onoare deosebita. Insa onoare fie vorba, presiune extremd e mare din partea maselor.
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

O asemenea caricatura de medalie nu este in nici un caz o emisiune oficiala. Semnatura neclara e un indiciu clar de matrita obosita, deci unicitatea iese total din discutie.
Iar Imperiul Otoman avea destule medalii (Ordinul Mecidiye in 5 clase, cu clasa I oferita chiar de sultan, e doar unul din ele...) incit sa nu fie nevoit a apela la "martisoare" de genul asta.
Avatar utilizator
croissantro
****
****
Mesaje: 171
Membru din: 11 Mar 2011, 23:37
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de croissantro »

Dragadmnule, enu incerc aici decats a adun cat mai multe finformatii despre ce ar putea fi. Am bine-mentionat de la inceput ca banuies ca er fi, nu o spun categoric. Am facut o sinteza a informatiilor culese. Stiti foarte bine ca medaliile nu intra in sfera mea, ma ocup exclusiv de monede otomane. Nici nu stiu ce moneda romaneasca era in anii 60 insa mananc moneda otomana. Aceasta medalie/medaliuta sau martisor cu va palce sa ii spuneti o consider un studiu. Nu are rost aici sa divagam. Am spus clar de la inceput si intrebarile mele catre dumneavoastra, colegii de forum, erau legate de atelier si sculptor.
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Lauer, Nurnberg. O firma specializata in jetoane, si medalii ieftine.
Observ ca aveti probleme si la citit, nu numai la scris...
Intrebati va rog prietenii Dv numismati turci daca exista vre-o medalie emisa in Imperiul Otoman care sa aiba chip uman pe ea...
Avatar utilizator
croissantro
****
****
Mesaje: 171
Membru din: 11 Mar 2011, 23:37
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de croissantro »

Exista domnule. De aici si interesul pentru aceasta piesa. Pentru prima data au fost batute medalii si alte lucruri cum ar fi carti postale sau timbre cu alt chip decat cel al sultanului cu aceste doua personaje, Niyazi bey si Enver bey.
Avatar utilizator
croissantro
****
****
Mesaje: 171
Membru din: 11 Mar 2011, 23:37
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de croissantro »

....si da, ori sunt un semi analfabet ori am probleme cu tastatura. Las la aprecierea dumneavoastra.
Scrie răspuns