Colectionarea ca viata :)

Monede medievale care au circulat pe teritoriul României.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, BogdanC

cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

eu unul,iau in considerare serios varianta ca,daca cei din familie nu vor prinde microbul aceasta de la mine,sa donez colectia mea.dar numai unul muzeu care va stii sa o puna in valoare.deocamdata,insa,este prea devreme sa ma gandesc la problema aceasta.sper sa mai prind cateva zeci de ani de colectionat...
:)
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

berserkr scrie: Nu este exclus ca daca ma simt in stare mai incolo sa incerc si articole care sa aduca ceva nou (altfel n-ar avea sens sa scriu) macar o viziune diferita asupra unor lucruri intepenite de mult timp.
Cineva spunea ca toate lucrurile care trebuiau spuse/scrise s-au spus/scris, dar asta nu inseamna ca ele nu trebuie reamintite. Cred ca sunt necesare in primul rind articole de popularizare a numismaticii, articole pe intelesul si al celor care nu au avut tangente cu numismatica pina acum, sau sunt doar copii. Sa nu uitam ca unii dintre noi considera pe buna dreptate ca articolele din buletinul SNR sunt prea academice. asa ca chiar daca un articol nu aduce ceva nou macar reaminteste ceva si tot este necesar sa fie scris. asa poate ca si revista noastra Colectionarul roman ar avea si mai multi autori/articole cu o arie de adresabilitate mai larga.
Ultima oară modificat 31 Oct 2006, 16:17 de către dorelb, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

dorelb scrie:cu ceva ani in urma un fost director al muzeului era pasionat de numismatica, si am crezut ca cineva ii continua activitatea. nimic, dezamagire totala. cind am vazut si cum au organizat prima expozitie numismatica, niste monede aruncate intr-o vitrina si cu citeva hirtiute scrise de mina total aiurea, m-am lamurit total.
Ati pus punctul pe j...Din fericire exista si numismati profesionisti cu adevarat dedicati muncii lor, cu care e o placere sa colaborezi :) In special la MNIR sunt astfel de oameni.

Suna frumos 'donatie', dar cati dintre dv. au facut acest lucru? Si ce anume au donat? :) Veti vedea ca o astfel de decizie nu este deloc usor de luat, e cu atat mai dificila cu cat esti mai atasat de piese si mai constient de importanta lor. Am auzit de donatii, da, era vorba de piese relativ putin valoroase d.p.d.v. comercial dar cu importanta stiintifica...Totusi sa nu uitam ca unele mari colectii publice romanesti au fost intemeiate prin donatiile unor colectionari de marca, cum ar fi D.Sturdza, N.Docan, etc.
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

La muzeul de istorie din Bacau am vazut ca dl colonel, parca, Ion Dogaru si-a donat muzeului colectia de medalii/plachete cu personalitati ale culturii romanesti, iar cei de la muzeu i-au amenajat o sala cu numele sau. Este o chestie deosebita, cine are drum prin bacau sau nu piarda ocazia de a vedea sala respectiva. deci se poate si asa.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Trebuie reinvatata meseria de CUSTODE . Multi se complac in fuctia de DIRECTOR sau de simplu muzeograf. E drept ca veniturile sunt putin stimulative dar daca exista adevarata pasiune se poate pune in practica.
Multi cercetatori au surmontat problema financiara si au lasat ceva in urma lor.
Este adevarat, nu-ti vine de loc sa lasi colectia pe mana unora care nu vor adauga nimic si nu ii vor creste valoarea prin cercetare si imbogatire.
Desi nu impartasim aceleasi conceptii politice , am apreciat gestul fostului premier de asi dona colectia de harti vechi unui muzeu dedicat.
Eu am mai citit prin buletinele SNR despre renumiti cercetatori care , ca debutanti, au preluat colectii lasate sa lancezeasca prin muzee, le-au cercetat, sistematizat si imbogatit cu o pasiune demna de tot respectul.
In opinia mea nimic, nici o piesa oricat de neinsemnata ar parea , nu trebuie lasata necercetata, trebuie extrasa din ea toata informatia posibila.
Dar pentru aceasta trebuie ca muzeele sa aiba persoane care pe langa cunostintele solide de specialitate sa fie educate sa lucreze cu piesele si colectiile.
Cred ca o solutie in acest sens ar fi niste muzee private dar in situatia actuala din Romania , unde nivelul scazut de trai si incultura propagata cu viteza luminii sunt legea si nu exceptia, nu cred ca vom vedea acest lucru foarte curand.
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

Intradevar muzeele private sunt solutia. dar...
KARAMIHAI
******
******
Mesaje: 1051
Membru din: 19 Sep 2006, 11:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de KARAMIHAI »

Eu, daca nu voi putea transmite microbul acesta urmasilor mei :cry: , cred ca voi alege s-a le incredintez unei persoane apropiate care e colectionar :shock: si apreciaza la adevarata valoare istorica si spirituala aceste piese.Nu vreau s-a se aleaga praful de tot ce am reusit sa strang.Asta, bineinteles, o spun in contextul in care presupun ca vom duce o viata decenta - unii colectionari batrani, isi vand colectiile pt. ca pur si simplu au nevoie de bani.Nu am incredere in momentul de fata in sistemul de stat, respectiv muzeele (sau mai bine spus in oamenii din aceste muzee), iar din sectorul privat, eu nu vad nici o miscare.
Poate pana atunci, ANR o sa fie cea ce ne dorim cu totii, si atunci ar fi o rezolvare a acestei probleme :D .
Mihai
dragos03
****
****
Mesaje: 164
Membru din: 02 Apr 2006, 23:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dragos03 »

Stiu cativa colectionari care vor sa-si doneze colectia unor muzee dar nu mi se pare o solutie buna, cel putin in acest moment. Desi multe din exponatele muzeelor din Romania provin din asemenea donatii, cei de acolo ii trateaza pe colectionari ca pe niste amatori periculosi (exista totusi si exceptii - as mentiona aici muzeul din Craiova, singurul care a acceptat sa colaboreze cu revista Colectionarul Roman). Unele muzee publica lista cu donatiile primite (de exemplu Muzeul Militar din Bucuresti).

Daca urmasii mei nu-mi vor impartasi pasiunea pentru decoratii, cred ca voi dona colectia mea unui colectionar tinar, care sa o aprecieze la fel de mult ca si mine.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

dorelb scrie:
berserkr scrie: Nu este exclus ca daca ma simt in stare mai incolo sa incerc si articole care sa aduca ceva nou (altfel n-ar avea sens sa scriu) macar o viziune diferita asupra unor lucruri intepenite de mult timp.
Cineva spunea ca toate lucrurile care trebuiau spuse/scrise sau spus/scris, dar asta nu inseamna ca ele nu trebuie reamintite. Cred ca sunt necesare in primul rind articole de popularizare a numismaticii, articole pe intelesul si al celor care nu au avut tangente cu numismatica pina acum, sau sunt doar copii. Sa nu uitam ca unii dintre noi considera pe buna dreptate ca articolele din buletinul SNR sunt prea academice. asa ca chiar daca un articol nu aduce ceva nou macar reaminteste ceva si tot este necesar sa fie scris. asa poate ca si revista noastra Colectionarul roman ar avea si mai multi autori/articole cu o arie de adresabilitate mai larga.
Dorelb, poate nu m-am exprimat clar. Nu e vorba de cat de academic ar putea fi ce spun ci de o viziune noua asupra unor lucruri, care poate fi exprimata si pe intelesul tuturor. E cu totul altceva. Cat despre articole de popularizare n-am nimic impotriva lor, numai ca si aici ar fi buna o viziune noua :D care sa elimine limbajul de lemn specific popularizarii
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

sunt de acord. dar iata ca , in general, lipsesc articolele de popularizare scrise de oameni care au ceva habar despre aceasta pasiune. as risca sa-l parafrazez pe maiorescu (daca nu ma insel): "scrieti baieti, numai scrieti", cu toate amendamentele facute in decursul istoriei la acest indemn, poate ca nu foarte potrivit.
Avatar utilizator
albert
****
****
Mesaje: 102
Membru din: 31 Iul 2005, 19:30
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: :)

Mesaj de albert »

"Am auzit o treaba interesanta: un batran colectionar a notat pe plicurile monedelor din colectia lui estimarea valorii (in opinia dansului), astfel ca urmasii au avut dupa ce sa se ghideze cand i-au vandut-o...Suna cam sinistru, dar teribil de practic :? "


Da, si eu m-am confruntat cu asa ceva acum doua saptamani. Fiica a mostenit o colectie interesanta si in dreptul fiecarei monede era trecuta o valoare. Doar ca aceasta persoana a crezut ca tatal ei a trecut pretul in lei(oarecum...) .Astfel a vandut o rubla 1767 la 150.000 ROL (in dreptul ei era trecut 150) si 1 leu si 2 lei din 1952 cu 35.000 ROL/bucata(la fiecare moneda era trecuta valoarea de 35). :cry: Ce ar mai fi de adaugat? Cand a venit la clubul nostru cu ceea ce a mai ramas din colectie si i-am spus despre ce este vorba aizbucnit in plans. Prea tarziu.Asta este. :cry:
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Cine a pus-o pe respectiva mostenitoare sa se grabeasca sa vinda? Genul asta de oameni isi merita soarta. Probabil ca s-a bucurat ca a pus mina pe ceva si a transformat totul cit mai repede in bani. Ba chiar fac pariu ca atunci cind a vindut 1 si 2 lei 1952 pe moment s-a gindit ca ce fraier e ala care da doi euro pe doua monede mici de aluminiu...
Repet: grabitii si lacomii nu sint de compatimit.
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

Sa nu judecam prea aspru acest caz. O compatimesc, mai ales ca era fiica colectionarului...Probabil ca dansa a intrebat pe cineva mai priceput, in opinia dumneaei, dar evident a dat peste cineva care nu avea nici un interes sa-i spuna adevarul, si i-o fi intretinut iluzia ca a inteles semnificatia valorii inscrise. Trist dar - foarte probabil - adevarat. Daca totusi dansa a decis singura cu privire la ceea ce scria acolo, a dovedit naivitate, dar stiti ceva? am vazut aceasta naivitate la oameni tineri, instruiti si educati, dar care nu aveau nici o tangenta cu domeniul colectiilor si colectionarilor...Atunci cand valoarea este inaparenta pentru ochiul neantrenat, iar omul nu e versat mai deloc in aspecte 'negustoresti', se poate insela foarte usor cu privire la importanta unor obiecte.
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Se poate sa aveti dreptate. Insa cind imi voi lasa colectia mostenire, voi avea grija sa las si niste cataloage... si macar niste notiuni de baza in ale numismaticii mostenitorilor. Din pacate am intilnit destui numismati in virsta care desi aveau resursele necesare, au ignorat sau mai rau, au refuzat sa investeasca si in carti. Recunosc faptul ca literatura numismatica e rara in Romania, dar cei ce aduna de-a lungul vietii mari raritati stiu ce pun in clasoare: de unde stia respectivul valorile (probabil in dolari) dar la nivel de an maxim 1990, daca nu dintr-un catalog? Deci l-a avut in mina, si daca nu a avut bani de unul, putea macar sa xeroxeze citeva pagini cu monedele importante.
Nu arunc "vina" pe defunct, caci nu el a imprastiat colectia, ci urmasii, care au fost suficient de inconstienti sa nu se intereseze de ce poseda. Asa e in viata, multe sanse se rateaza.
florin232
*****
*****
Mesaje: 356
Membru din: 21 Mai 2006, 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de florin232 »

dorelb scrie: as risca sa-l parafrazez pe maiorescu (daca nu ma insel): "scrieti baieti, numai scrieti", .
Cuvintele sunt rostite de catre Mihail Kogalniceanu in 1840 in articolul "Introductie la Dacia literara" (manifestul respectivei reviste al carei redactor era Mihail Kogalniceanu). Cuvintele fac referire la necesitatea unei literaturi romane autentice, avand in vedere faptul ca in perioada respectiva prin Tarile Romane circulau numai traduceri ale unor carti straine. "Scrieti baieti, orice, dar numai scrieti" este un indemn la adresa celor care isi faceau un renume din aceste traduceri straine. Acel "orice" este oarecum fortat pentru ca se prevedea ca de la acel punct toate traducerile straine sa fie combatute, iar literatura romana sa se inspire din valorile nationale (folclor, traditii, mituri, peisaje tipic romanesti, etc). De asemenea in acest articol se pun bazele criticii literare romanesti: " sa criticam cartea iar nu omul".
Prima opera care apare sub egida revistei Dacia literara si a lui Mihail Kogalniceanu este Alexandu Lapusneanu, nuvela istorica a lui Costache Negruzzi.
Din motive politice revista este desfintata dupa doar trei numere. (Unul din articole prevedea uniunea culturala a tuturor romanilor, intr-o perioada in care tarile romane erau inca sub stapanire)
In alta ordine de idei: un colectionar mi-a spus odata ca decat sa lase ce a strans el o viata intreaga cu atatea sacrificii pe care le cunoastem cu totii, ar prefera ca pe la 60 de ani sa isi cumpere o masina mai buna sau sa plece intr-o excursie in jurul lumii decat sa stie ca mostenitorii nu ii impartasesc pasiunea si ca abia asteapta sa moara ca sa ii vanda colectia. Din acest punct de vedere tind sa ii dau dreptate...
Scrie răspuns