Print Moldav 1812

Monede medievale care au circulat pe teritoriul României.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, BogdanC

Scrie răspuns
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

1. Am spus ca sint fantezii. Nu falsuri, nu reproduceri, ci fantezii. Nu cred ca seamana cu nimic fabricat realmente in 1812.
2. Nu bag mina in foc ca cel care avea o punga cu Printzi Moldavi le-a si facut, semnalam doar o coincidenta cu anumite aptitudini si cunostinte de specialitate ale respectivului.
3. Cum as putea sa-i dau numele, daca nu am dovezi?
Ce am facut a fost sa imi expun public convingerea personala - care poate fi si gresita - ca aceste piese nu sint ceea ce par.
Ramine la aprecierea fiecaruia concluzia finala.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Chiar daca nu se poate face publica identitatea presupusului autor sau distribuitor, e totusi bine ca o astfel de discutie pe forum poate avea loc si are loc, astfel incat fiecare poate decide in functie de interesul sau daca ia si cat da pe o astfel de piesa.
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

andi_codescu scrie:Chiar daca nu se poate face publica identitatea presupusului autor sau distribuitor, e totusi bine ca o astfel de discutie pe forum poate avea loc si are loc, astfel incat fiecare poate decide in functie de interesul sau daca ia si cat da pe o astfel de piesa.
Exact.
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

@banivechi, inteleg motivele dv. :) Sa vedem ce mai apare pe piata...Am impresia ca s-a incercat producerea si altor tipuri de fantezii.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Descrierea e foarte credibila! Incepind cu "Catherine II, 1762-1796". Oricind, D-l Stambuliu se va putea scuza: Vai, ce greseala am facut! NU acestea sint piesele originale: nu vedeti ca eu le-am catalogat intre 1762-1796 iar pe ce vedeti in poza e 1812? Sorry! (si eventual va dau banii inapoi daca va prindeti de tzeapa)".
Un scenariu doar, nu dau cu parul.
Am recitit toate posturile, si ramin la convingerea ca sint piese fara valoare.
Avatar utilizator
Alex
moderator
moderator
Mesaje: 842
Membru din: 13 Sep 2006, 18:20

Mesaj de Alex »

Inca unul pe eBay, vandut de "heraldic40" din Arad: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 0286100441.

ImagineImagine
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Piesa s-a vandut cu numai $135. A inceput lumea sa devina suspicioasa in ce priveste bucatile astea de cupru :)
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Aceiasi opinie a mea: originale ca un Rolex luat din talcioc.
cristoph

Mesaj de cristoph »

traistaru scrie:
banivechi scrie:Aceiasi opinie a mea: originale ca un Rolex luat din talcioc.
Da, iar pentru ca vanzatorul a adaugat " AUCTION:LA GALERIE NUMISMATIQUE,25 NOV 2008, PAGE 30,SOLD FOR 500GBP)"
sunt si mai originale!
Probabil a citit raspunsul domnului Aldor de pe forum si vrea sa se asigure ca nu primeste decat 100-200 dolari pe ele.
Aldor scrie:Piesa s-a vandut cu numai $135. A inceput lumea sa devina suspicioasa in ce priveste bucatile astea de cupru :)
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Eu cred ca vanzatorul a fost multumit cu cei $135 obtinuti data trecuta, altfel nu ar fi revenit asa de repede cu inca 3 piese. Care o sa ma mir daca o sa depaseasca $100. Care, totusi ar fi un pret infim pentru un original, dar cam mult pentru o bucata de cupru :)
moderator1

Mesaj de moderator1 »

Stie cineva din ce lucrare este pagina urmatoare?
Fişiere ataşate
poza.jpg
poza.jpg (50.72 KiB) Vizualizat de 20426 ori
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Aparent sunt cataloage de licitatie. Ar fi de ajutor daca ne spuneti de pe ce site, aveti fotografia/scanul, sau daca o aveti de la cineva. Ar ajuta la identificarea licitatiilor unde au aparut astfel de piese. Daca au fost astfel de licitatii...
Scrie răspuns