Print Moldav 1812

Monede medievale care au circulat pe teritoriul României.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, BogdanC

Scrie răspuns
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

banivechi scrie::-) Citi experti atestati in numismatica sint in Romania? Citiva, pe la citeva muzee. E logic sa spuneti asa, ca poate omul cit o fi el de "greu" nu se pricepe, n-o fi expert. Asta insa chiar e.
Si daca le avea scoase pe sustache de la vre-un muzeu din Timis si voia sa scape repede de ele?Daca se preta la a duce in eroare pe un eventual colectionar ar putea sa se preteze la orice. Nu credeti? :D
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

GLV scrie: Si daca le avea scoase pe sustache de la vre-un muzeu din Timis si voia sa scape repede de ele?
Iar ma abat de la discutie: Am vizitat un muzeu si (poate ma insel, asa ca nu spun care), unde stiam ca au o moneda koson (trecem peste aspectul ca in prezent nu mai sunt asa cautate, la un moment dat au fost ceea ce e important pentru ce am observat).

Cand am fast in urma cu vreo 10 ani in acel muzeu, kosonul expus, imi aduc aminte foarte bine, era intr-o foarte buna stare de conservare. Acum kosonul expus era foarte tocit.

Poate au mai multe astfel de monede si le expun pe rand, numai ca din cate imi aduc aminte acest muzeu are doar un koson (asa reiese din catalogul lor, dar voi mai verifica o data). :noidea: ciudat

PS (pt dl. GLV) Cand este urmatorul targ la care mergeti? Poate ne vedem pe acolo.
Avatar utilizator
tripleseven
******
******
Mesaje: 1061
Membru din: 20 Sep 2006, 23:12

Mesaj de tripleseven »

Exista si piese dreptunghiulare!
Fişiere ataşate
pm0.JPG
pm0.JPG (34.92 KiB) Vizualizat de 23156 ori
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Nu vi se pare ca-s cam prea multe deja? :twisted:
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

banivechi scrie:Nu vi se pare ca-s cam prea multe deja? :twisted:
Speram sa mai apara.Numai asa putem sa punem mai multe date cap lacap si sa vedem daca ajungem la un consens.Citez din Buzdugan(pe care ca o ironie a sortii il am de la dumneavoastra dl .banivechi)-<<In jurnalul Sfatului extraordinar al Munteniei din data de 22 MAI 1834 se prevede:primirea si darea galbenilor sa se faca numai cu piatra visteriei..................sa se faca pietre de alama cata trebuinta va cere, ................,iar pietrele sa se trimita pe la departamentele Sfatului, la Agia, la Vorniiciile politii si a temnitelor , la magistrat, la ocarmuiri ,suptcarmuiri ,la Eforia endemnizatiei si compensatiisi a ocnelor ,la Dejurstfa(corpul de garda)si pe unde va fi trebuinta cu plata de la ei, .Acest tip poate fi unul premergator celor cunoscute si publicate deja.
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

tripleseven scrie:Exista si piese dreptunghiulare!
Stici cumva ceva date metrologice despre aceasta piesa?
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

andi_codescu scrie:
GLV scrie:]


PS (pt dl. GLV) Cand este urmatorul targ la care mergeti? Poate ne vedem pe acolo.
Din cate stiu pe 15-16 martie se organizeaza un targ la Palatul Sutu.Eu cu siguranta voi ajunge pe data de 16 de dimineata si voi fi acolo pana la pranz(atat am negociat cu nevasta mea timpul alocat pt numismatica). :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

GLV scrie:In jurnalul Sfatului extraordinar al Munteniei din data de 22 MAI 1834 se prevede:primirea si darea galbenilor sa se faca numai cu piatra visteriei..................sa se faca pietre de alama cata trebuinta va cere.
Corect. Deci in 1834 au ajuns la concluzia ca le trebuie ponduri monetare. Deduc ca nu erau sau nu erau destule. De ce atunci nu apare o multitudine de ponduri post 1834 muntene dar in schimb vedem 1812 moldave?
Iar ironia sortii eu o vad acolo ca desi sinteti avizat (dispuneti de bibliografie - prea putin conteaza de la cine) reuseste cineva sa va pacaleasca. Asa cum a punctat berserkr nici stilul nu se potriveste, lasind la o parte ca la acea data existind o multitudine de monede pe piata Principatelor pondurile trebuiau sa aiba inscrise pe ele valorile monedelor a caror greutate o etalonau. Cum credeti ca verifica cineva o moneda de 2 ducati olandezi 1795-1805 sau austrieci din aceiasi perioada, in greutate de 7,00 grame si titlu de 986, una de 5 ruble 1801-1805 in greutate de 6,08 grame si una de 2 Rumi Altin de 4,70-4,80g cu niste ciudatenii din alama total neclasificate ca si greutate din cauza lipsei unor elementare inscriptionari. Am dat greutatile la unele din cele mai des intilnite monede in epoca in Principate.
Sau argumentele mele sint o fantezie de primavara, sau aceste piese sint ceea ce cred eu.
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

... trebuie sa precizam ca in istoria numismaticii romanesti au mai fost gravori care au avut astfel de "fantezii" .... e vorba de Becker si de monedele transilvane imaginate de el .... piese care, daca nu ma insel eu, au devenit la fel de apreciate si cautate ca si piesele autentice.

... eu nu inteleg dece un gravor timisorean are "fantezii" cu piese moldovenesti ... si de ce tocmai ponduri monetare ??? .... putea sa faca un pond monetar transilvan !!!!!

... falsa sau nu, fantezie sau nu, piesa in cauza e reusita, chiar foarte frumoasa si merita consemnata si colectionata !!!

... daca nu ma insel eu si dl. colonel Dogaru a avut astfel de "fantezii" cand a poansonat tot felul de table cu toate numele localitatilor Stefan cel Mare ...... si asta arata ca simpla pasiunea a devenit o boala ... o "paranoia numismatica" .... pacat !!!!!
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

... pacat e si faptul ca cineva stie adevarul si nu vrea sa il spuna !!! .... pacat !!!

... credeam ca rolul acestui forum e sa ne ajutam intre noi tocmai datorita acestor tipuri de intamplari !!!!!!!
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

banivechi scrie:
GLV scrie:In jurnalul Sfatului extraordinar al Munteniei din data de 22 MAI 1834 se prevede:primirea si darea galbenilor sa se faca numai cu piatra visteriei..................sa se faca pietre de alama cata trebuinta va cere.
Corect. Deci in 1834 au ajuns la concluzia ca le trebuie ponduri monetare. Deduc ca nu erau sau nu erau destule. De ce atunci nu apare o multitudine de ponduri post 1834 muntene dar in schimb vedem 1812 moldave?
Iar ironia sortii eu o vad acolo ca desi sinteti avizat (dispuneti de bibliografie - prea putin conteaza de la cine) reuseste cineva sa va pacaleasca.
.
Intamplator sau nu ,ponduri monetare pentru Wallachia nu se cunosc nici macar intr-un singur exemplar.In schimb pentru Moldova se cunosc ,si nu doar alea publicate in Buzdugan(care oricum este incomplet-numai eu am trei piese si mai cunosc inca vreo cateva care nu sunt publicate acolo).Cineva imi spunea despre existenta mai multor ponduri in ,,subsolul unui muzeu'' printre care si unul care nu avea pe al decat un cap de bour si atat,nici muchia nu era stantata si nici alte insemne..Cat despre corespondente ,poate poansoanele de pe al ar juca vreun rol.
Putea sa fie ceva particular ,un jeton ,de de nu? Nici despre liniile casetei despre care spune dl berserkr nu am putea sa spunem prea multe in cazul asta.In Moldova nu se mai batuse moneda de peste 150 de ani iar despre medalii nici nu mai vorbesc.Nu ar trebui sa catalogam fara drept la replica o piesa pentru simplu fapt ca undeva candva ,cineva vindea mai multe bucati ,(ieftin banuiesc) si cuiva i s-a parut supecta conjunctura si le-a catalogat:fantezii.
Avatar utilizator
ZAR
******
******
Mesaje: 895
Membru din: 09 Iul 2007, 14:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ZAR »

-Eu il cred pe dl. banivechi, fara indoiala dansul e foarte bine informat de piesa in cauza, ca nu poate sa ne dea mai multe detalii despre falsificator - e de inteles, oricum a fost convingator cu datele tehnice. :wink:
-Dl. GLV daca aveti o lupa puternica (10X) studiati piesa ca sa ne lamurim daca este batuta sau turnata.Eventual un microscop (30X) ar fi ideal.Inclin sa cred ca este turnata, nu ar merita costurile ca sa faci o matrita de batere special, indiferent de cate piese ai intentie sa fabrici.
-Patina asa cum s-a mai spus pare recenta, dar cel mai mult sunt dubioase poansoanele de pe revers (...), asemenea stante sunt similare cu marcajele pt. bijuterii si arata ca moderne, putin probabil ca la nivelul lui 1812 sa existe asemenea tehnologie.
Ultima oară modificat 07 Mar 2008, 12:01 de către ZAR, modificat de 2 ori în total.
***
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

ZAR scrie:-Eu il cred pe dl. banivechi, fara indoiala dansul e foarte bine informat de piesa in cauza, ca nu poate sa ne dea mai multe detalii despre falsificator - e de inteles, oricum a fost convingator. :wink:
-Dl. GLV daca aveti o lupa puterica (10X) studiati piesa ca sa ne lamurim daca este batuta sau turnata.Eventual un microscop (30X) ar fi ideal.Inclin sa cred ca este turnata, nu ar merita costurile ca sa faci o matrita de batere special, indiferent de cate piese ai intentie sa fabrici.
-Patina asa cum s-a mai spus pare recenta, dar cel mai mult sunt dubioase poansoanele de pe revers (...), asemenea stante sunt similare cu marcajele pt. bijuterii si arata ca moderne, putin probabil ca la nivelul lui 1812 sa existe asemenea tehnologie.
Ce spuneti ati vrea sa o studiati personal?Eu sunt din Bucuresti si ne putem intalni oricand pentru o jumatate de ora.Cu respect.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

ZAR scrie:cel mai mult sunt dubioase poansoanele de pe revers (...), asemenea stante sunt similare cu marcajele pt. bijuterii si arata ca moderne, putin probabil ca la nivelul lui 1812 sa existe asemenea tehnologie.
De ce nu? Vedeti contramarcile de pe unele piese antice de ex.
Avatar utilizator
ZAR
******
******
Mesaje: 895
Membru din: 09 Iul 2007, 14:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ZAR »

GLV scrie:Ce spuneti ati vrea sa o studiati personal?Eu sunt din Bucuresti si ne putem intalni oricand pentru o jumatate de ora.Cu respect.
De acord.Ramane sa stabilim pt. sapt. viitoare.Eventual daca veniti la Sutu pe 15-16 martie, posibil sa vin si eu.Aduc lupa de 10X. :)
***
Scrie răspuns