Atentie la antiksorin de pe ebay

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
alexpenescu
***
***
Mesaje: 69
Membru din: 10 Mai 2010, 23:17

Atentie la antiksorin de pe ebay

Mesaj de alexpenescu »

.edit.
Ultima oară modificat 28 Noi 2013, 11:43 de către alexpenescu, modificat 1 dată în total.
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: Atentie la antiksorin de pe ebay

Mesaj de Timis »

alexpenescu scrie:buna ziua...va supun atentiei un episod foarte dragut care mi s-a intamplat recent, ...... .... spunand ca a primit plicul, dar era gol, avea doar un carton albastru inauntru...... i
Dle Alexpenescu
Patania dumneavoastra imi intareste convingerea ca in TRANZITUL din BUCURESTI se intampla ,,fenomene paranormale"
Eu am patit in vara un episod similar cand am expediat din EU unei cunostiinte din BUCURESTI (atentie) pe adresa de POST RESTANT scrisoare recomandata format 1/2 din A4, in care am pus un carton indoit in care am pus un suport special ptr trimis bancnote si bineinteles cateva bancnote romanesti de colectie si o bancnota de o anumita suma €.
Atat suportul in care erau bancnotele cat si cartonul de protectie au fost prinse cu scotch si plicul sigilat cu scotch transparent.
Am urmarit plicul si am anuntat persoana care NU este colectionar ,sa treaca sa ridice plicul.
Ca de fiecare data persoana (care este de mare incredere),s-a dus la OP 53 a primit plicul ....l-a deschis LA GHISEU si m-a sunat sa ma intrebe ce sa faca cu plicul ca este cu tot ce am descris ca si inventar ...dar fara BANII / BANCNOTE....
Prima mea reactie a fost sa verific daca am pus piesele .....DA PIESELE AU FOST PUSE DAR ^,,SE LUCREAZA" DIN NOU...In Romania
Am recuperat plicul pe care am rugat sa-l pastreze si l-am dat la ,,verificat".
Verdictul ..Plicul a fost desfacut si refacuta lipirea cu scotch pe aceeasi portiune ,.....PROFESIONAL
In rest numai de bine
alexpenescu
***
***
Mesaje: 69
Membru din: 10 Mai 2010, 23:17

Re: Atentie la antiksorin de pe ebay

Mesaj de alexpenescu »

Timis scrie:
alexpenescu scrie:buna ziua...va supun atentiei un episod foarte dragut care mi s-a intamplat recent, ...... .... spunand ca a primit plicul, dar era gol, avea doar un carton albastru inauntru...... i
Dle Alexpenescu
Patania dumneavoastra imi intareste convingerea ca in TRANZITUL din BUCURESTI se intampla ,,fenomene paranormale"
Eu am patit in vara un episod similar cand am expediat din EU unei cunostiinte din BUCURESTI (atentie) pe adresa de POST RESTANT scrisoare recomandata format 1/2 din A4, in care am pus un carton indoit in care am pus un suport special ptr trimis bancnote si bineinteles cateva bancnote romanesti de colectie si o bancnota de o anumita suma €.
Atat suportul in care erau bancnotele cat si cartonul de protectie au fost prinse cu scotch si plicul sigilat cu scotch transparent.
Am urmarit plicul si am anuntat persoana care NU este colectionar ,sa treaca sa ridice plicul.
Ca de fiecare data persoana (care este de mare incredere),s-a dus la OP 53 a primit plicul ....l-a deschis LA GHISEU si m-a sunat sa ma intrebe ce sa faca cu plicul ca este cu tot ce am descris ca si inventar ...dar fara BANII / BANCNOTE....
Prima mea reactie a fost sa verific daca am pus piesele .....DA PIESELE AU FOST PUSE DAR SE LUCREAZA DIN NOU...In Romania
Am recuperat plicul pe care am rugat sa-l pastreze si l-am dat la ,,verificat".
Verdictul ..Plicul a fost desfacut si refacuta lipirea cu scotch pe aceeasi portiune ,.....PROFESIONAL
In rest numai de bine

buna seara....evident, primul lucru la care m-am gandit si eu a fost ca s-a lucrat la posta....doar ca nu stiu cum as putea dovedi asta, neavand plicul la mine.....ceea ce insa m-a pus pe ganduri si a inclinat un pic balanta inspre a gandi ca de fapt a primit-o si asta e doar un mod de a si-o insusi gratuit- poate gresesc, caz in care imi cer scuze- a fost atitudinea "nu ai caracter, stii bine ca nu ai trimis-o, nu ma intereseaza, mie sa imi dai tu banii, ca daca nu te reclam peste tot pe unde se poate si vezi ce probleme o sa ai"..ma rog, nu astea au fost cuvintele exacte, dar asta era ideea.....

pana la urma stau si ma intreb- in afara de predarea personala, chiar nu se poate garanta ca ceea ce trimiti si ajunge? eu nu am mai avut pana acum asemenea probleme, cu un colet recomandat si cu tracking, de aia intreb.....

merci, seara buna
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: Atentie la antiksorin de pe ebay

Mesaj de Timis »

alexpenescu scrie:
Timis scrie:
alexpenescu scrie:buna ziua...va supun atentiei un episod foarte dragut care mi s-a intamplat recent, ...... .... spunand ca a primit plicul, dar era gol, avea doar un carton albastru inauntru...... i
Dle Alexpenescu
Patania dumneavoastra imi intareste convingerea ca in TRANZITUL din BUCURESTI se intampla ,,fenomene paranormale"
Eu am patit in vara un episod similar cand am expediat din EU unei cunostiinte din BUCURESTI (atentie) pe adresa de POST RESTANT scrisoare recomandata format 1/2 din A4, in care am pus un carton indoit in care am pus un suport special ptr trimis bancnote si bineinteles cateva bancnote romanesti de colectie si o bancnota de o anumita suma €.
Atat suportul in care erau bancnotele cat si cartonul de protectie au fost prinse cu scotch si plicul sigilat cu scotch transparent.
Am urmarit plicul si am anuntat persoana care NU este colectionar ,sa treaca sa ridice plicul.
Ca de fiecare data persoana (care este de mare incredere),s-a dus la OP 53 a primit plicul ....l-a deschis LA GHISEU si m-a sunat sa ma intrebe ce sa faca cu plicul ca este cu tot ce am descris ca si inventar ...dar fara BANII / BANCNOTE....
Prima mea reactie a fost sa verific daca am pus piesele .....DA PIESELE AU FOST PUSE DAR SE LUCREAZA DIN NOU...In Romania
Am recuperat plicul pe care am rugat sa-l pastreze si l-am dat la ,,verificat".
Verdictul ..Plicul a fost desfacut si refacuta lipirea cu scotch pe aceeasi portiune ,.....PROFESIONAL
In rest numai de bine

buna seara....evident, primul lucru la care m-am gandit si eu a fost ca s-a lucrat la posta....doar ca nu stiu cum as putea dovedi asta, neavand plicul la mine.....ceea ce insa m-a pus pe ganduri si a inclinat un pic balanta inspre a gandi ca de fapt a primit-o si asta e doar un mod de a si-o insusi gratuit- poate gresesc, caz in care imi cer scuze- a fost atitudinea "nu ai caracter, stii bine ca nu ai trimis-o, nu ma intereseaza, mie sa imi dai tu banii, ca daca nu te reclam peste tot pe unde se poate si vezi ce probleme o sa ai"..ma rog, nu astea au fost cuvintele exacte, dar asta era ideea.....

pana la urma stau si ma intreb- in afara de predarea personala, chiar nu se poate garanta ca ceea ce trimiti si ajunge? eu nu am mai avut pana acum asemenea probleme, cu un colet recomandat si cu tracking, de aia intreb.....

merci, seara buna
Vorba romaneasca;
...pagubitul cu o caruta de pacate ,iar hotul ,nedovedit negustor cinstit"
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

Buna ziua, si eu am colaborat cu dl. Gavrila, dar fara probleme!am primit banii prin western union si am expediat plicul cu posta romana ca scrisoare recomandata.
Divide et impera
alexpenescu
***
***
Mesaje: 69
Membru din: 10 Mai 2010, 23:17

Mesaj de alexpenescu »

[quote="badin19"]Buna ziua, si eu am colaborat cu dl. Gavrila, dar fara probleme!am primit banii prin western union si am expediat plicul cu posta romana ca scrisoare recomandata.[/quote

Buna ziua. Fix la fel am procedat si eu, banii primiti si plicul trimis recomandat si cu tracking number. Doar ca "a fost vina mea si eu tb sa ii trimit inapoi toti banii"... Daca la inceput am fost 100%convins ca e vina postei, atitudinea agresiva de la un mom incolo, insotita de amenintari directe m-au facut sa ma gandesc daca chiar asa e.....
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Mesaj de george_s321 »

Fara sa ma pronunt in situatia de fata tin sa precizez din experienta proprie ca la posta se fura din colete.
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

Din pacate in toate tarile se fura la posta. De exemplu la Francia cam 10% din scrisorile fara tracking number nu ajung la destinatar sau sunt desfacute.
Inca in Romania se fura mai putin ca la alti.
Bineinteles ca sunt si vanzatori necinstiti.
Scrie răspuns