Probleme pe okazii

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de kommodore_ss »

Probabil pentru ca sunt mai putine licitatii sunt si mai multe vizualizari pentru un produs.
Am cautat Nokia 620 si apar 90 pe tocmai in toata Romania, pe okazii sunt aproape 300.
Am cautat 5 lei 1880 apar 12 pe tocmai si 92 pe okazii.
Si tot asa.
PS: se pare ca pe tocmai la rezultate apar si cele care au in descriere cuvantul cautat, deci nu ca pe okazii doar in titlu.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Nu stiu pe ce algoritm calculeaza okazii procentajul fiecarui utilizator, dar de la ultimul negativ incasat am primit si cateva sute de pozitive, in schimb procentajul in loc sa creasca tot scade... Mai este cineva in situatia asta?
Avatar utilizator
cmusat
***
***
Mesaje: 74
Membru din: 24 Iun 2010, 13:09
Localitate: Lausanne, CH
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de cmusat »

Aldorus scrie:Nu stiu pe ce algoritm calculeaza okazii procentajul fiecarui utilizator, dar de la ultimul negativ incasat am primit si cateva sute de pozitive, in schimb procentajul in loc sa creasca tot scade... Mai este cineva in situatia asta?
Este doar procentul de claificative pozitive din ultimele 365 de zile. Scaderea de care ziceti are o explicatie. Daca in ultimele 10 zile de exemplu ati primit cateva calificative pozitive, dar acum 366 pana la 375 zile at primit mai multe, calificativul per total scade, pentru ca sunt mai putin pozitive care sa "dilueze" acel negativ. Partea buna este ca, la un an si o zi de la ultimul negativ, calificativul general urca iar la 100%.

Claudiu
On a long enough time line, the survival rate for everyone drops to zero. Tyler Durden
-------
“Gold and silver are money. Everything else is credit” J.P. Morgan
Avatar utilizator
bansaraba
***
***
Mesaje: 89
Membru din: 16 Mar 2011, 18:24

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de bansaraba »

Acum vad ca au facut o tampenie mare cu softul de cautare. Daca vrei sa cauti numele unui oras (de exemplu la carti postale), iti apar inclusiv produsele vandute de utilizatori din acea localitate! Imbecilitati din astea mai rar!
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de Pantiru »

Nebunie si la categoria noua - Ordine si decoratii, le-am scris si mi-au raspuns ca totul e bine.
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ferdinand »

Observ ca site-ul nu mai trimite emailuri de notifiicare pentru mesajele pe care le primesc pe okazii de ceva timp. E o problema generala?
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Eu le primesc.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Cei de la okazii se chinuie destul de tare sa se faca de ras.
Azi navigand mult pe ebay am dat de mai multe ori de reclama lor, care promoveaza o licitatie mai deosebita - bancnota de 2000 lei cu eclipsa - oferit la acelasi pret ca "nominalul" - 2000RON.
Fişiere ataşate
Image1.jpg
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Off topic: Ehei, eu am ras acum cateva zile de ziceau colegii de birou ca sunt nebun gasind nu unul, ci mai multe mesaje pe net de vanzari de bagnote cu eclipsa. Preturi bune, 2000 de lei, 500 de lei, se cerea si se oferea seriozitate ...

Eu sunt nou pe okazii, doar cumpar piese dar am observat niste probleme deranjante:

1. prefer livrarea prin curier rapid, sa imi ajunga la serviciu, programul nu imi permite altfel. Daca iau de la cineva sa zicem 10 piese, imi pune taxe postale si imi calculeaza de 10 ori. A trebuit sa confirm cu vanzatorii ca nu e asa si probabil m-am facut de ras, dar ajunsesem la comanda de 150 de lei sa imi calculeze 300. Acum am realizat ca la cumparare "la lot" n-am adaugat in cos, ci le-am cumparat pe rand. Am sa incerc data viitoare dar tot nu e normal.
2. Daca ma uit in lista cuiva, si aleg de exemplu pret crescator, mi-a luat ceva pana sa ma obisnuiesc sa ignor "recent introduse". O prostie inutila.
3. Cel mai ciudat bug e (nu stiu daca e de la contul meu sau nu) - am cumparat pana acum 3 loturi de produse , o data 7, apoi 8, iar 8. Dupa ce am finalizat, am observat ca trimit automat mesaj ca "Felicitari, ai vandut [produs] lui X! - unde X e fix vanzatorul de la care am luat. Eu de fapt cumparasem si apoi vandusem instant. E doar mesajul (nu se facuse tranzactia de .. revanzare), dar am ramas cam mirat.
4. Numismatica vad ca e bine reprezentata pe okazii dar suportul e slab. Exemplu: acum ma uit in lista unui domn care are peste 1800 de bancnote straine . Eu vreau sa caut o bancnota anume din Iugoslavia. Cum fac, rasfoiesc prin toate bancnotele pana o gasesc, daca o gasesc? caut bancnota in pagina principala si ma uit prin toate rezultatele sa vad daca o are dumnealui? si apoi imi amintesc ca mai vreau si alta tot din Iugoslavia si vreau tot din oferta dumnealui, o iau de la capat? nu ar fi mai logic inca o subcategorie Bancnote straine -> Bancnote [continent] -> BANCNOTE [TARA]?
5. Versiunea pentru mobil si aplicatia de Android sunt foarte slabe, cautarea de produse e foarte anevoioasa.

Pacat, eu unul sunt multumit, am reusit sa gasesc usor si la preturi convenabile piese pe care le cautam de mult.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ferdinand »

Aveti optiunea de cautare avansata: http://www.okazii.ro/cautare#cautare-avansata-header In partea de jos introduceti numele vanzatorului si in caseta de cautare ce anume vreti sa cautati.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Multumesc. E mai simplu asa decat cum ma gandeam eu ca ar trebui implementat.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

ATENTIE pe okazii.
Am avut o licitatie care s-a terminat ieri. In e-mailul de confirmare in care eram anuntat de finalizarea licitatiei okazii.ro mi-a trimis mai multe date ERONATE.
Nume castigator: corect
Adresa e-mail castigator: incorect (mi-au trimis e-mailul celui care a iesit pe locul 2!)
Adresa livrare: corecta
Suma finala: incorecta (mi-au trimis in loc de suma finala suma oferita de cel care a iesit pe locul 2!)
Avatar utilizator
BAIDA DORU
******
******
Mesaje: 507
Membru din: 05 Dec 2006, 02:26
Localitate: Fălticeni
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de BAIDA DORU »

Cunoscandu-ti istoria iti cunosti viata.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Fiscul monitorizează vânzările de pe olx.ro, okazii.ro și lajumate.ro

Inspectorii Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) monitorizează activitatea platformelor specializate de vânzări online, iar persoanele fizice care vând constant pe astfel de platforme trebuie să se înregistreze la autoritățile fiscale.

În plus aceștia mai au obligația de a depune declarația pe venit şi să achite impozite şi contribuţii, însă doar dacă intenționează să desfășoare această activitate în mod "regulat şi continuu", cu scopul de a obține venituri, potrivit specialiștilor în taxe de la EY Romania, arată un articol wall-street.ro, disponibil aici.

„Inspectorii Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) monitorizează activitatea de comerţ electronic a magazinelor online şi a platformelor specializate de vânzări. De asemenea, inspectorii DGAF investighează activitatea utilizatorilor care desfăşoară activităţi comerciale fără a respecta prevederile legale privind înregistrarea la Registrul Comerţului şi la autoritatea fiscală competentă, precum şi cele referitoare la declararea veniturilor realizate, în vederea plăţii obligaţiilor fiscale aferente”, a răspuns ANAF unei solicitări wall-street.ro.

"În cazul în care o persoană fizică intenţionează să desfăşoare această activitate de vânzare pe platformele specializate în mod regulat şi continuu în scopul de a obţine venituri, atunci respectivă persoană are mai multe obligaţii, printre care: să se autorizeze pentru desfăşurarea activităţii de comerţ prin intermediul internetului, să se înregistreze la organul fiscal unde îşi are domiciliul fiscal, să depună declaraţia de venituri estimativă şi declaraţia anuală, să facă plăti trimestriale de impozit pe venit anticipat şi anual", a declarat Ioana Iorgulescu, director executiv Impozite Indirecte la EY România.
Asta era doar o chestiune de timp, in strainatate se practica de multi ani . Si din cate stiu ANAF-ul monitorizeaza aceste siteuri de ceva timp.

Pentru cei care fac comert pe aceste siteuri ar fi interesant de stiut ce anume se monitorizeaza, numarul de tranzactii sau cei care au totalul vanzarilor peste o anumita suma.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de popoviciliza »

Monitorizarea presupune continuitate, altfel nu este monitorizare. Pentru cei care vând ocazional, monitorizarea evidenţiază acest aspect care îi exclude din categoria celor care intenţionează să desfăşoare activitatea în mod "regulat şi continuu", cu scopul de a obţine venituri. Dacă vinzi regulat şi continuu în mediul virtual (de exemplu flori), atunci poate că vei primi cândva o hârtie de la ANAF. Dacă faci acelaşi lucru pe stradă, atunci nu mai eşti în mediul virtual.

Cei care sunt interesaţi să ştie dacă ANAF îi monitorizează dacă au totalul vânzărilor în mediul virtual peste o anumită sumă pot să stea liniştiţi, încă nu e momentul. Ramura din ANAF care se ocupă ŞI de cei care au vânzări mari are în vedere persoanele cu risc fiscal ridicat: http://www.economica.net/lista-anaf-cu- ... 240.html#n. Aici au fost selectaţi 313 gigei din 14.365.236 de cetăţeni cu venituri impozabile în România. http://media.rtv.net/image/201508/full/ ... 397400.jpg

Pe de altă parte, am remarcat că sunt dilări care au fost alertaţi de ideea că îi ia ANAF-ul la cercetat (numai despre vânzări în mediul virtual vorbesc!), iar câţiva dintre aceştia şi-au închis conturile (inclusiv pe eBay) şi chiar nu mai dai de ei cu telefonul sau cu email-ul. Alţii fie au scos tot ce aveau la vânzare, fie au lăsat câte o piesă la "1 leu" valoare, că poate îi mai caută cineva în privat.

Este o exagerare din partea lor şi cred că nici unul dintre cei ce vând în mediul virtual nu se regăseşte în situaţia de a primi "medalia ANAF"!
Scrie răspuns