Piese furate, sau care s-au pierdut

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
sigillum2008
*****
*****
Mesaje: 267
Membru din: 17 Mar 2008, 13:38

Mesaj de sigillum2008 »

---
Intrucat piesa in discutie nu a mai fost recuperata, coletul nemaiajungand inapoi (ori cel putin asa sustine expeditorul... adica @timiseu)... ma vad nevoit a publica fotografiile piesei in cauza pentru a nu exista confuzia ca mi-as fi insusit sigiliul in mod fraudulos.

Daca recunoaste cineva piesa...
Fişiere ataşate
porc%2520alin%25201.JPG
porc%2520alin%25201.JPG (48.77 KiB) Vizualizat de 17834 ori
porc%2520alin%2520.JPG
porc%2520alin%2520.JPG (51.85 KiB) Vizualizat de 17834 ori
sigiliu_844.jpg
sigiliu_844.jpg (60.12 KiB) Vizualizat de 17834 ori
http://www.youtube.com/watch?feature=re ... NXIP4QybiQ
Nu spinii trandafirilor rănesc, ci petalele călcate în picioare
Elinorri
***
***
Mesaje: 98
Membru din: 17 Mai 2008, 17:03

Mesaj de Elinorri »

Edit.
Ultima oară modificat 12 Oct 2010, 12:11 de către Elinorri, modificat 1 dată în total.
ronin
*****
*****
Mesaje: 279
Membru din: 07 Feb 2008, 10:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ronin »

Nici macar nu a schimbat pozele... :lol:
ionyk
***
***
Mesaje: 72
Membru din: 09 Noi 2008, 13:33

Mesaj de ionyk »

Pentru ca s-a mai discutat de controlul antitero, voi posta aici cum ca Posta Romana nu a mai semnat contractul sau nu au mai ajuns la intelegere cu autoritatile statului cu privire la acel control antitero prin urmare am inteles de la un operator postal ca nu se va mai efectua controlul antitero(cel putin pe teritoriul Romaniei).
sagatham
stefan
**
**
Mesaje: 32
Membru din: 12 Dec 2009, 20:19
Localitate: Carei

Mesaj de stefan »

Din paate si eu am patit-o cu Posta Romana.
Am avut un cumparator pe un site. A cumparat bancnote in valoare de 30 de lei, am stabilit de comun acord sa plateasca in avans deoarece nu avea nici o tranzactie pe siteul respectiv. Dupa o zi ma sunat spunand ca vrea mai multe bancnote si imi plateste in avans 200 de lei (om de buna credinta).
Totul super ok, banii au intrat in cont, am facut coletul omului, expediat la posta ca si scrisoare recomandata. Dupa o saptamana au inceput telefoanele, cum ca coletul nu a aparut inca. In fine dupa doua saptamani, plangere la posta, una alta, verificari etc.
Ca pana la urma sa primesc raspuns de la posta cum ca scrisoarea a disparut, si ma vor despagubi cu 10 x taxa expeditie (scrisoare recomandata). Deci ptr. un colet valorand 200 de lei, am fost despagubit cu 20 de lei. Frumoasa afacere. Bine bine dar ce sa fac cu noul colectionar, nu era el de vina, dar nici eu. Pana la urma am decis sa fiu fair cu acest om, sa nu inceapa colectionarea cu un gustl amar, si am trimis un colet nou, continanad toate bancnotele cumparate de el. Evident teapa de 180 de lei era a mea, cu totul ca nu eram obligat sa mi-o asum. Dar am avut o intelegere cu el ca daca mai cumpara in viitor bancnote, sa le cumpere de la mine. A trecut mai mult de 1 an de atunci, nu am auzit de el.
In fine a fost o lectie buna si de atunci trimit doar sub forma de colet cu valoare declarata,. Spun sa procedeze la fel toata lumea, e o parere personala.
O zi placuta tuturor.
:)) o zi placuta tuturor colectionarilor. Toata stima.
moderator1

Mesaj de moderator1 »

stefan scrie:Bine bine dar ce sa fac cu noul colectionar, nu era el de vina, dar nici eu.
Este vina dumneavoastra, pentru ca sunteti respeonsabil de respectivele obiecte din colet pana ajung la destinatie. Daca era colet cu valoare declarata va recuperati banii. Asa pentru 10-15 lei cat costa declararea valorii coletului ati pierdut 180 de lei.

Stati linistit nu sunteti nici primul si nici ultimul care a patit asa ceva.
Avatar utilizator
Bofana
*****
*****
Mesaje: 424
Membru din: 05 Mar 2009, 01:00

Mesaj de Bofana »

Exista o varianta un pic mai ieftina, si care se foloseste cu succes - introduceti bancnotele/monezile/timbrele/etc in interiorul unei carti mai groase.

Expediati acest pachet, si exista sanse mari sa ajunga cu bine la destinatie:

a. Un pachet mare are sanse mici sa se piarda in comparatie cu o scrisoare (plic)
b. Un pachet care suna a carte nu prea atrage interesul
c. Un pachet mare presupune riscuri suplimentare pentru un hot, si este mai dificil de operat. Un plic se taie cu o lama fina, sau se desface, si apoi se lipeste aproape insesizabil, pe cand un pachet voluminos (cu mult scotch) implica lasarea de urme evidente.

SAU

Expediati cu valoare declarata.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

moderator1 scrie:Este vina dumneavoastra, pentru ca sunteti respeonsabil de respectivele obiecte din colet pana ajung la destinatie.
Cumparatorul suporta riscul in cazul in care acel colet nu ajunge la destinatie, nicidecum vanzatorul.
moderator1

Mesaj de moderator1 »

ferdinand scrie:
moderator1 scrie:Este vina dumneavoastra, pentru ca sunteti respeonsabil de respectivele obiecte din colet pana ajung la destinatie.
Cumparatorul suporta riscul in cazul in care acel colet nu ajunge la destinatie, nicidecum vanzatorul.
De ce? Atunci ar fi foarte bine sa platesc numai dupa ce ajunge coletul la destinatie si ar fi si mai bine sa pot sa verific ce este in el si daca corespunde cu ce am cumparat. Daca cumparatorul trimite bani cash prin posta si se pierde scrisoarea este vina vanzatorului ca nu a primit bani?
Avatar utilizator
skortzy
*****
*****
Mesaje: 468
Membru din: 24 Ian 2006, 16:19
Contact:

Mesaj de skortzy »

Parerea mea este ca riscul se negociaza :)

Se poate stipula clar in licitatie (sau alt tip de "negociere") daca se ofera sau nu asigurarea trimiterii (eventual si daca aceasta asigurare necesita costuri suplimentare pentru vanzator).
Avatar utilizator
Bofana
*****
*****
Mesaje: 424
Membru din: 05 Mar 2009, 01:00

Mesaj de Bofana »

Din punct de vedere comercial, totul tine de negociere.

Cumparatorul poate sa ceara orice tip de expeditie conform INCOTERMS:

Incoterms 2000

* Grupa E
o EXW - Ex Works - Franco fabrică (Presupune obligații minime pentru vânzător care trebuie să pună marfa la dispoziția cumpărătorului la sediul său fără a răspunde de încarcarea mărfii în mijlocul de transport al cumpărătorului. Cumpărătorul suportă toate riscurile pe care le comportă preluarea mărfii și transportarea acestora la destinație)

* Grupa F
o FCA - Free Carrier - Franco transportator
o FAS - Free Along Ship - Franco de-a lungul vasului
o FOB - Free on Board - Franco la bord. (Vânzătorul trebuie să livreze mărfurile unui anumit transportator cu care cumpărătorul are încheiat un contract de transport. Din momentul livrării mărfii, cumpărătorul suportă toate riscurile.)

* Grupa C
o CFR - Cost and Freight - Cost și navlu
o CIF - Cost, Insurance, and Freigt - Cost, asigurare și navlu
o CPT - Carriage paid to - Transport plătit până la
o CIP - Carriage and Insurance paid to - Transport și asigurare plătite până la

* Grupa D
o DAF - Delivered at Frontier - Franco frontieră
o DES - Delivered ex Ship - Franco navă nedescărcat (numai pe căi navigabile)
o DEQ - Delivered ex Quay - Franco Chei (numai pe căi nevigabile)
o DDU - Delivered Duty Unpaid - Franco destinație nevămuit
o DDP - Delivered Duty Paid - Franco destinație vămuit (maxim de obligații care-i revin vânzătorului)

Deci, daca eu, in calitate de cumparator, solicit vanzatorului (indiferent sub ce forma de exprimare - nicioadata nu o sa ii spun cuiva de pe okazii ca vreau CPT, dar ca vreau sa platesc piesa, transportul cu UPS si asigurare suplimentara) un anumit tip de transport, din momentul platii, responsabilitatea cade 100% pe vanzator.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

Nu trebuie sa facem paralele intre tranzactiile comerciale unde intervin contracte ( in care sunt stipulate toate detaliile in amanunt ) si vanzarile de pe okazii . Cumparatorul nu trebuie sa suporte consecintele , decat in cazul in care i se solicita in mod expres plata asigurarii transportului si acesta refuza asumandu-si riscul , dar si in aceasta situatie daca nu a facut plata anticipat , slabe sanse sa mai achite contravaloarea in cazul in care nu ajunge coletul . Daca nu se stabileste nimic anterior intre parti se subantelege ca obligatia ca obiectul sa ajunga la destinatie in conditii bune este de datoria vanzatorului .
Avatar utilizator
Bofana
*****
*****
Mesaje: 424
Membru din: 05 Mar 2009, 01:00

Mesaj de Bofana »

Okaziile au fost doar un exemplu. Orice tranzactie unde 2 parti agreeaza anumiti termeni este considerata din punct de vedere juridic un contract. Deci, orice "ínvoiala" intre doua parti, indiferent de natura ei, verbala sau scrisa, este din punct de vedere juridic un contract.

PS - in termenii si conditiile de pe ebay, orice tranzactie este considerata un contract, deci, inca o dovada in plus.

PPS - nimeni nu vrea sa aplice termeni comerciali sau juridici intr-o tranzactie, dar daca apare vreo problema, primul loc unde mergem este avocatul sau politia, si brusc argumentele juridice incep sa zboare. Solutia - discutati toate detaliile logistice si de plata inainte, si nu mai apare nici o bataie de cap.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
moderator1

Mesaj de moderator1 »

Eu recomand sa se faca asigurarea coletului indiferent de ce intelegeri vor exista inainte de asta cu cumparatori. Nici un cumparator nu va recunoaste ca este vina lui ca s-a pierdut coletul si sa suporte pierderea.

Am avut un caz in care cumparatorul mi-a cerut sa trimit fara valoare un colet de 300-400 lei, dupa ce a platit anticipat suma afirmand ca a primit zeci de colete pana acum si nu crede ca vor fi probleme, sa mai facem o econimie ca altfel nu cumpara. Am preferat sa platesc eu taxa de valoare la colet decat sa raman cu paguba.

Mi se pare normal ca in anuntul licitatiei pe okazii etc sa existe specificat fie ca taxele postale sunt platite de cumparator caz in care se trece 10-20 lei cheltuieli (inclusa si taxa de valoarea a coletului), fie sa se specifice ca se expedieaza doar colet cu valoare si cumparatorul plateste taxele. Totusi daca nu doreste dupa aceea sa primeasca coletul cu valoare este mai bine sa renuntati daca e o suma mai mare, daca nu riscati si va rugati ca totul sa mearga bine.
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

Bofana scrie:Okaziile au fost doar un exemplu. Orice tranzactie unde 2 parti agreeaza anumiti termeni este considerata din punct de vedere juridic un contract. Deci, orice "ínvoiala" intre doua parti, indiferent de natura ei, verbala sau scrisa, este din punct de vedere juridic un contract .
De acord , insa referindu-ne la okazii problema este ca in 99,9 % din cazuri nu exista nici o invoiala in care sa se cada la comun acord asupra asumarii riscurilor transportului , si atunci asa cum am spus mai sus , obligatiile revin in intregime vanzatorului .
Scrie răspuns