Piese furate, sau care s-au pierdut

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Fratilor, cand trimiteti prin Posta Romana, treceti valoarea declarata a coletului. Nu va fereste de sustragerea pieselor din colet, dar in cazul pierderii coletului, expeditorul primeste suma trecuta la asigurarea coletului. Este simplu, fara prea multa durere de cap.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
xspider
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 12 Noi 2008, 14:53

Mesaj de xspider »

Yu_L.Yan scrie:Fratilor, cand trimiteti prin Posta Romana, treceti valoarea declarata a coletului. Nu va fereste de sustragerea pieselor din colet, dar in cazul pierderii coletului, expeditorul primeste suma trecuta la asigurarea coletului. Este simplu, fara prea multa durere de cap.
Total de acord cu dl Iulian. Nu va costa decat 1% din valoare declarata. dati 5 ron in plus la un colet de 500 ron si nu mai aveti nici un stres. poate ca pe undeva va rugati sa se piarda.. :D
ionyk
***
***
Mesaje: 72
Membru din: 09 Noi 2008, 13:33

Mesaj de ionyk »

legat de controlul antitero.....asa este si coletele mele aveau asemenea stampile.
Avand ceva ceva experienta in domeniu acest control antitero ar trebui facut la coletele primite din "afara" in mod special sau mai stiti statul roman poate ne protejeaza de noi insine..... si ar mai fi o treaba...... poate sunt cativa colectionari printre ei mai stiti? sau poate cauta si isi dau seama de unele valori din coletul respectiv in special la medievale si antice....... poate ma trezesc anchetat de la acest mesaj cu respect :evil: :evil:
sagatham
Avatar utilizator
bilutza
*****
*****
Mesaje: 269
Membru din: 14 Feb 2008, 00:02
Localitate: Bacau

Mesaj de bilutza »

La sfarsitul lunii trecute am expediat la un cumparator din Ploiesti o moneda de 5 lei 1883 (acesta platindu-mi avans). Acesta a dorit sa-i expediez moneda printr-o recomandata, aceasta din urma nu a mai ajuns la el.
Ce as putea eu sa mai fac, (chitanta am aruncat-o), ar trebui sa-mi vina retur dar nici retur nu mai vine. Ar trebui sa-i dau banii omului :cry: , dar raman si eu fara moneda :cry: Nu stiu cum e corect :?
Sa ma duc la Oficiul Postal poate obtin o copie dupa chitanta si-i trimit un scan dupa ea? :?
" Daca nu ar fi datorii in sistemul nostru monetar, nu ar mai fi bani "
http://thezeitgeistmovement.com/
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Daca puteti asa e cel mai corect. Daca eu vreau sa fiu sigur ca-mi ajunge ceva, insist pentru o trimitere care poate fi urmarita pe situl Postei romane. Daca nu insist si se poate dovedi ca omul a trimis, nu mai am pretentii. Cat dai atata face. Si e bine sa pastrati chitantele de genul asta pana se incheie povestea (aveti confirmare ca omul a primit).
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
andrei
*****
*****
Mesaje: 348
Membru din: 17 Feb 2008, 15:04

Mesaj de andrei »

eu de obicei pastrez chitantele tocmai pentru a dovedi faptul ca am trimis coletul. de multe chiar si dupa confirmare, ele raman p-acolo, zilele trecute am gasit o hartie de anul trecut.
e destul de aiurea sa stii ca omul a platit si nu a primit ce isi dorea mai ales cand stii ca si tu la randul tau ti-ai facut datoria.
cand mi s-a intamplat faza cu moneda romana, domnul de la care am cumparat a fost foarte ok si desi nu avea nicio vina (coletul fusese deschis undeva intre expediere si ridicare si relipit in graba) s-a oferit sa mi-o inlocuiasca cu o alta din licitatiile sale, la alegere.
desi nu am mai primit ce imi doream totusi a fost ceva sa-mi mai "tempereze" dezamagirea.
si vis pacem para bellum.


tumblr shop/swap/trade (vanzare/schimb monede):

http://libertas-publica.tumblr.com/
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Yu_L.Yan scrie:Fratilor, cand trimiteti prin Posta Romana, treceti valoarea declarata a coletului. Nu va fereste de sustragerea pieselor din colet, dar in cazul pierderii coletului, expeditorul primeste suma trecuta la asigurarea coletului. Este simplu, fara prea multa durere de cap.
Asa se face.
Iar daca domnul a dorit alta metoda, atunci este pe riscul dumnealui. Insa daca nu pastrati chitanta nu puteti dovedi trimiterea...
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

vlahul scrie:
Yu_L.Yan scrie:Fratilor, cand trimiteti prin Posta Romana, treceti valoarea declarata a coletului. Nu va fereste de sustragerea pieselor din colet, dar in cazul pierderii coletului, expeditorul primeste suma trecuta la asigurarea coletului. Este simplu, fara prea multa durere de cap.
Asa se face.
Iar daca domnul a dorit alta metoda, atunci este pe riscul dumnealui. Insa daca nu pastrati chitanta nu puteti dovedi trimiterea...
Corect.
Personal nu am avut niciodata neplaceri cu expeditia. Dar am preferat intodeauna aceasta modalitate. Costurile sunt foarte mici, si scapi de oarece griji.
Cat despre noi, vlahule, Posta Romana era cat pe ce sa ne faca o bucurie. E o performanta greu de egalat ca un colet sa faca o saptamana de la Bucuresti la Iasi :lol:
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Da Yu_L.Yan, doar ca al nostru avea valoarea declarata, prin care, e adevarat - nu inlocuia piesa, dar nu se pierdeau banii... ;)
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

vlahul scrie:Da Yu_L.Yan, doar ca al nostru avea valoarea declarata, prin care, e adevarat - nu inlocuia piesa, dar nu se pierdeau banii... ;)
La fel de corect.
Oricum, asa cum am mai discutat si in particular, sunt mai bucuros ca a ajuns moneda :D :merci:
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
claudiu1988
****
****
Mesaje: 115
Membru din: 19 Oct 2007, 00:46

Mesaj de claudiu1988 »

Si eu am patit un lucur asemanator zilele astea, un coleg de pe forum mi-a trimis un colet cu o decoratie si s-a pierdut pe drum. M-am certat cu astia de la posta, colegul de pe forum a facut o reclamatie, credeti ca exista vreo sanasa sa recuperam coletul???
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

doar dacă îl mai găsesc cei de la poştă :)
Divide et impera
rocolectionar
****
****
Mesaje: 143
Membru din: 25 Feb 2008, 15:16
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de rocolectionar »

claudiu1988 scrie:Si eu am patit un lucur asemanator zilele astea, un coleg de pe forum mi-a trimis un colet cu o decoratie si s-a pierdut pe drum. M-am certat cu astia de la posta, colegul de pe forum a facut o reclamatie, credeti ca exista vreo sanasa sa recuperam coletul???
Ai pierdut Virtutea Militara ? ( bafta la recuperare ! )
ronin
*****
*****
Mesaje: 279
Membru din: 07 Feb 2008, 10:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ronin »

S-a "ratacit" la Posta aceasta medalie in drum spre Constanta, plecata din Bucuresti, de la oficiul din Piata Romana. Daca o cumpara cineva sau o recunoaste pe la vre-un targ, puneti aici un post, va rog, cu detalii despre vanzator. Va multumesc.
Fişiere ataşate
IMG_0004.jpg
IMG_0004.jpg (76.99 KiB) Vizualizat de 20232 ori
IMG_0003.jpg
IMG_0003.jpg (78.14 KiB) Vizualizat de 20232 ori
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Piese pierdute

Mesaj de KLARK »

Si eu am patit odata asa ceva...
Am cumparat de la cineva din Buzau (prin ramburs) mai multe bancnote, monede moderne si monede antice. Toate faceau 40 lei.
Am primit preaviz sa ridic coletul (semn ca a ajuns in posta) si la posta nu l-au mai gasit. Dar povestea nu se termina aici... Vanzatorul a primit banii si ma intreba de ce sunt suparat daca am luat coletul. Nu ma credea ca nu l-am luat. Dar eu nu am platit nimic. ciudat, nu?

Am primit si eu un plic cu o stampila antitero, toate bancnotele erau in regula, plicul arata ok. Cred ca le scaneaza si iau doar ce le place... :D
Scrie răspuns