Lista persoanelor pe care va recomandam sa-i evitati

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

Ne aflam intr-un topic unde tot ce tine de problemele legate de incheierea tranzactiilor pot face scopul discutiei , inclusiv reclamatiile . Pretul nu trebuie neaparat trecut in textul licitatiei , din moment ce exista o sectiune speciala pentru asta .Consider ca marea majoritate a celor care cumpara sunt atenti si la pretul transportului , cu atat mai mult cand in textul licitatiei este specificat faptul ca taxele trebuie platite inclusiv de cei din Bucuresti . Din moment ce intr-un notariat se semneaza un contract si una dintre parti nu citeste cu atentie textul , este obligat sa respecte obligatiile stipulate chiar daca nu a fost constient de existenta acestora . Eu stiu ca " gresala sa plateste" . Si daca pot sa acord anumite circumstante atenuante faptului ca nu ati vrut sa cumparati din cauza ca taxele erau prea mari (desi aici nu e vorba de taxe ) , nu pot sa am aceeas atitudine cand principial vi se pare incorect sa platiti un comision pe care vanzatorului i-a fost oprit din cauza faptului ca dumneavoastra i-ati inchis o licitatie fara a cumpara .
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Vanzatorul putea la fel de bine sa introduca o cerere de returnare a comisionului. Parerea mea e ca acesti vanzatori ar trebui suspendati de pe site.
Si inca ceva. Toti ne plangem de serviciile de slaba calitate pe care le ofera okazii, dar activam pana la urma pe site-ul lor in calitate de vanzatori sau cumparatori...pentru ca nu exista o alternativa acceptabila la acest moment.
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

Suma din cazul de fata e una nesemnificativa , eu am disecat problema PRINCIPIAL . Din moment ce am licitat ceva , am obtinut ingaduinta vanzatorului sa nu cumpar si sa-mi acorde calificativ pozitiv , consider ca e de datoria mea sa-i platesc macar comisionul care i l-a retras din cont cand acesta il cere , mai ales ca e unul simbolic . Cererea de returnare e parte din plan care nu ma intereseaza , oricum banii i-au fost retrasi din cont iar returnarea se face (sau nu) la latitudinea celor de la okazii .
Cat priveste activarea pe site , slabiciunea aceasta o speculeaza si ei . Deocamdata nu exista alternative rezonabile .
craciun marius
***
***
Mesaje: 75
Membru din: 28 Mai 2009, 21:20

Mesaj de craciun marius »

http://www.okazii.ro/catalog/52642041/c ... ctie-.html

Vad ca are si un licitator. Sunt curios cati ar observa daca ar fi vorba de o licitatie cu incepere de la 1 euro.
Avatar utilizator
Bofana
*****
*****
Mesaje: 424
Membru din: 05 Mar 2009, 01:00

Mesaj de Bofana »

craciun marius scrie:http://www.okazii.ro/catalog/52642041/c ... ctie-.html

Vad ca are si un licitator. Sunt curios cati ar observa daca ar fi vorba de o licitatie cu incepere de la 1 euro.
E amuzant simtul umorului manifestat in cadrul acestei licitatii...
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
operator59
****
****
Mesaje: 193
Membru din: 21 Noi 2010, 20:46

Mesaj de operator59 »

ma gandesc ca nu e chiar legal sa asociezi serviciile Postei Romane cu un tarif absurd:

LIVRARE: In Romania, Posta Romana: 350 RON

:lol:
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Din pacate in acesta conditii acest topic nu prea isi mai are rostul, daca (conform legii) nu se pot da nume complete. E destul de enervant cand vezi ca iti tot vin colete retur, si nu poti sa faci nimic. Ba mai mult, daca il mai intrebi pe cate unul de ce a mai comandat daca nu avea de gand sa ridice coletul, tot ei sunt cei ofticati, te injura, etc.

In ultimul timp din cate am observat s-au cam inmultit coletele retur. In toamna am inceput sa-i notez pe cei de la care am avut colete retur, si am deja aprox. 40 nume. Ca nu avem voie sa facem liste, OK, am inteles, dar putem cauta alte solutii. Daca are cineva o idee, e binevenit sa-l imparta.

De ex. sa nu mai dam nume, dar putem face o poza la colet, o poza clara pe care sa se vada numele, si sa incarcam pozele aici. Nu e o lista, nu dam nume, doar facem poze, si le incarcam pe un server, atat. Nu mai poate intra sub incidenta legii prelucrarii datelor cu caracter personal.
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

O sectiune privata, precum cea referitoare la ANR, dar la care sa aiba acces toti membrii forumului sau sa fie intocmita o lista cu adresele de email ale membrilor forumului si ale altor colectionari care doresc, iar atunci cand are cineva o problema cu un colet neridicat sa trimita un email cu mai multe informatii tuturor.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

Aldor scrie:Din pacate in acesta conditii acest topic nu prea isi mai are rostul, daca (conform legii) nu se pot da nume complete.
Sunteti sigur ca nu se pot da nume? Daca va referiti la legile legate de procesarea datelor cu caracter personal, eu stiu ca acolo se refera la iban, cnp, etc. Nu la nume si oras.

http://www.paginialbe.ro/telefon/popescu/mures/rv/0
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
operator59
****
****
Mesaje: 193
Membru din: 21 Noi 2010, 20:46

Mesaj de operator59 »

propun ca din datele de identificare ale cumparatorului de rea credinta sa se prezinte doar anumite elemente de identificare precum:
prenumele (complet)
numele de familie primele 2-3 litere (functie de numarul de litere, ex: 1 din 5)
adresa de mail primele 2-3 litere (functie de numarul de litere/cifre ex: 2 din 5)
localitatea + judet (complet)
(sau orice alte elemente prezentate partial)


In felul acesta, cei ce nu au avut contact cu acea persoan nu-i pot afla datele cu caracter confidential. Iar pe principiul shablonului (ex: corectarea vechilor foi ale examene teoretice de la scoala de soferi) doar cine are datele de identificare complete din alta sursa poate confirma statutul client.

Exemplu:
ionut po*
io*@yahoo.com
brasov/BV

desi, subconstientul va trimite cu gandul ca numele de familie este popescu/popa (cel mai des din Romania) pe clientul meu imaginar il cheama pogonici :lol:

DAR, trebuie luat in calcul ca pot fi vanzatori/cumparatori care sa treaca in aceasta lista si persoane de buna credinta.

doar o parere...
:D
moderator1

Mesaj de moderator1 »

Existau sau poate mai exista grupuri pe yahoo, msn, etc exemplu: bad traders pe yahoo parca.

Se poate creea ceva de genul respectiv (fie un grup pe yahoo etc, fie o sectiune aici pe forum) unde sa aiba acces doar anumiti membri (nu toti membri forumului) pentru ca se stie cate probleme au fost si pe aici. Accesul sa se faca pe recomandare si o selectie foarte severa si aici se pot posta o lista cu persoanele care au creat probleme si genul problemelor create.

Au fost multe probleme si acuzatii si aici pe forum de la unii membri fata de altii.

Totusi nu cred ca este o solutie aceasta, pana la urma cred ca mai eficient este feedback-ul care se da pe site-urile de licitatii si in al doilea rand cred ca cel mai eficient este sa ne minimizam singuri riscurile prin selectarea cat mai eficienta a clientilor.
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

Majoritatea dintre noi cumpara de pe okazii sau alte site-uri de licitatii asa incat ne putem orienta chiar si cu date mai sumare. Daca o achizitie se termina prost eu zic sa postati un link cu pagina licitatiei (in care apare vanzatorul si locatia lui) si sa descrieti pe scurt ce probleme s-au ivit. Datele personale ale vanzatorului (nume, prenume, nr de telefon, adresa exacta) nu vor fi postate. In felul asta sectiunea poate fi accesata de oricine si nu cadem sub incidenta legii cu privire la prelucrarea datelor personale.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Avatar utilizator
cmusat
***
***
Mesaje: 74
Membru din: 24 Iun 2010, 13:09
Localitate: Lausanne, CH
Contact:

corect .. dar..

Mesaj de cmusat »

vasil scrie:Majoritatea dintre noi cumpara de pe okazii sau alte site-uri de licitatii asa incat ne putem orienta chiar si cu date mai sumare. Daca o achizitie se termina prost eu zic sa postati un link cu pagina licitatiei (in care apare vanzatorul si locatia lui) si sa descrieti pe scurt ce probleme s-au ivit. Datele personale ale vanzatorului (nume, prenume, nr de telefon, adresa exacta) nu vor fi postate. In felul asta sectiunea poate fi accesata de oricine si nu cadem sub incidenta legii cu privire la prelucrarea datelor personale.
linkul nu este suficient din doua motive -
1. doar Dumneavoastra ca vanzator chiar vedeti id-ul cumparatorului, pentru ceilalti apare un hash (si acela incomplet).
2. dupa o perioada relativ scurta linkul acela trimite catre o pagina inexistenta

Dar in spiritul interventiei domnului vasil, propun sa existe un singur post, cu o lista de id-uri de okazii, fiecare reprezentand un link catre un screenshot cu licitatia la care s-a comportat urat, eventual urmat de o descriere a situatiei.

Fiind o lista ordonata, asta ar ajuta foarte mult (fata de situatia actuala), atunci cand chiar vrem sa vedem buna credinta a unui potential viitor partener.

Pareri?
On a long enough time line, the survival rate for everyone drops to zero. Tyler Durden
-------
“Gold and silver are money. Everything else is credit” J.P. Morgan
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

Problema se poate aborda si altfel ; sa se faca o lista cu vanzatorii seriosi, o LISTA ALBA.

1. Asa s-ar elimina problema legala cu numele public ( cine doreste, isi poate da acordul, daca nu - ramane NICK-ul )
2. Nu vor trebui fugariti teparii care schimba mailurile si nickurile ci va fi invers, se va dori un scor cat mai bun la tranzactii, pentru credibilitate mare.
3. Cand cineva va avea o problema cu un vanzator "bun" listat o poate expune si dupa verificare, adminul va elimina acel nick/nume de pe lista ALBA.
4. Print screen ca si proba mi se pare genial, caci odata publice informatiile, nu le poate disputa nimeni ca au fost obtinute abuziv.
Pecunia non olet.
Scrie răspuns