Procopius-numismatics - ce hram poarta?

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
hadrian_imperator
***
***
Mesaje: 50
Membru din: 08 Ian 2013, 04:02

Procopius-numismatics - ce hram poarta?

Mesaj de hadrian_imperator »

Buna ziua!

ma alarmeaza multimea de negative ale sus-numitului user ebay, care in ultimele 3 luni a scos la vanzare doua pachete imense de bancnote romanesti, aproape toate de la VF in sus.
Ma mai alrmeaza faptul ca data trecuta a vandut cred ca a vandut 100 de piese romanesti si pana acum in afara de negativele (6 la numar) incasate de la 2 sau 3 useri, nu mai are decat 2 positive date de un singur user. Ori suta aceea de piese nu a fost adjudecata de doar 3-4 insi.
Inca o chestie: tipul e ungur din Budapesta conform datelor ebay si are "casa de licitatii", dar in afara de piese romanesti nu prea pare a mai oferi si altceva.

Stiu ca asa cum v-am expus situatia pare tendetios si mai toti ati spune ca tipul nu e in ordine si sa-l evit. INsa sunt eu paranoic ori ceva e putred rau de tot cu el. M-ar interesa sa afla opinaia la obiect a celor ce au avut de a face cu el direct.

Stiu ca cineva de aici de pe forum a luat tepe cu niste unguri, tot la bancnote. Face parte si insul nostru din aceasta tagma sua e acelasi?

cu multumiri anticipate,
A :merci:
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: Procopius-numismatics - ce hram poarta?

Mesaj de Timis »

Este surprinzatoare alarmarea dumneavoastra si felul in care judecati o persoana ,care NU v-a creat prejudicii si o ,,analizati" prin prisma calificativelor date de doi cumparatori si... pe criteriu de UNGUR.
Poate fii de buna credinta si a cumparat un lot de bancnote pe care ca si comerciant le vinde sa faca un beneficiu ,nestiind ca piesele au fost curatate chimic....
Pentru a evita ungurul cel mai bine este sa nu licitati. :D
hadrian_imperator
***
***
Mesaje: 50
Membru din: 08 Ian 2013, 04:02

Re: Procopius-numismatics - ce hram poarta?

Mesaj de hadrian_imperator »

chiar asa de confuza a fost fost expunerea mea ori am scris prea mult de vreme ce e posibil ca dvs sa nu fi data atentie detaliilor ori nuantelor? Unde am spus eu ca as avea ceva cu ungurii. Cele mai frumoase piese din colectie le-am cumparat d ela un ungur si am cea mai buna impresie despre el. Unul dintre cei mai buni prieteni imi e ungur. Deci va rog sa evitati a-mi face profilul psihologic. Am rugat respectuos, ca daca cineva a avut experiente cu acel vanzator sa imi spuna. Eu am adus o serie de argumente palpabile: 6 califcative negative la vreo 260 in total (stiu in Romania asa e normal, daca ma uit pe okazii mai toti vanzatorii au sub 97%), vandut peste 100 de piese la precendta licitatii insa apar numai 2-3 tipi, care i-au acordat calificate si si si...
Intrebarea e: concidenta ori tipul umbla cu cioara vopsita?
Undeva pe aici pe forum cineva povestea si altcinva confirma despre un ungur, pare-mi-se tot budapestan, care dadea tepe grase... Intrebarea a doua era: are tipul de fata ceva in comun cu acel ins?

Insa nu dau niciun verdict. Am si eu temerile mele, cum altii pe aici aveam temeri legate de Lanz, in ciuda "miliardelor" de calificative, temeri pe care eu le-am spulberat.
Asa ca ori imi spuberati temerile, ori le confirmati, ori le nuantati ori...mai bine ma lasati in pace si nu ma pictati in culori cu care nu ma identific.
Multumesc pt. intelegere si eventualul ajutor.
:D
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: Procopius-numismatics - ce hram poarta?

Mesaj de Timis »

hadrian_imperator scrie:.........................
Ma mai alrmeaza faptul ca data trecuta a vandut cred ca a vandut 100 de piese romanesti si pana acum in afara de negativele (6 la numar) incasate de la 2 sau 3 useri, nu mai are decat 2 positive date de un singur user...?!!
Inca o chestie: tipul e ungur din Budapesta conform datelor ebay si are "casa de licitatii",.......

A :merci:
Stimate domn
Poate ca NU asi fi raspuns daca postarea era facuta de un tanar de liceu ....,dar cand este facuta de o persoana care lucreaza la o Facultate de Istorie din München /Deutschland este trist......
Prezumtia de nevinovatie si TOLERANTA este la ea acasa in DE din cate am auzit,..
Va doresc succesuri pe toate planurile
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Procopius-numismatics - ce hram poarta?

Mesaj de PRONUMISMATICA »

hadrian_imperator scrie: Undeva pe aici pe forum cineva povestea si altcinva confirma despre un ungur, pare-mi-se tot budapestan, care dadea tepe grase... Intrebarea a doua era: are tipul de fata ceva in comun cu acel ins?
Sunt doua persoane (firme) diferite.
Scrie răspuns