Revista Colectionarul Roman - de ce nu are succes?

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Revista Colectionarul Roman - de ce nu are succes?

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Intrebarea putea fi formulata si altfel, "de ce nu se cumpara"?
Pretul prea mare? In pret nu sunt incluse decat costurile "de productie": tiparirea, designul, aranjarea in pagina si transportul. Deci profit zero, sau mai bine zis, cu minus. Despre sutele de ore de munca benevola nici nu mai zic (subsemnatul, si toti cei care scriu). Articolele nu sunt de interes?

As fi foarte interesat sa aflu parerile voastre. Este un miracol ca revista inca mai exista, in actualele conditii, cand se inchid ziare mari. O aparitie lunara nu se mai poate sustine financiar. Iar pentru viitor, nici o aparitie la 3 luni, cum este acum, nu mai este o certitudine. Si o sa fim din nou singura tara din Europa fara nicio revista pentru colectionari.
Avatar utilizator
skortzy
*****
*****
Mesaje: 468
Membru din: 24 Ian 2006, 16:19
Contact:

Mesaj de skortzy »

Pai raspunsul e simplu: "dimensiunea redusa a publicului tinta"
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Eu credeam ca "publicul tinta" este in cel mai rau caz cateva sute de persoane.. Singurele numere care s-au epuizat pana acum au fost nr1 si nr2. Niciunul din ele n-a avut un tiraj mai mare de 150 exemplare.
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

S-a vandut la chioscuri vreodata ... ?
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

O revista al carui tiraj n-a depasit niciodata 250 exemplare nu prea avea cum sa ajunga si la chioscuri. Si oricum, nu stiu daca este o revista de vandut la chioscuri.
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

eu vad doua motive pt problema dumneavoastra: sistemul de distributie si criza.
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

Mike scrie:S-a vandut la chioscuri vreodata ... ?

nu cred ca ar schimba cu ceva acest lucru, dl skortzy are dreptate. putini cumpara materiale in domeniu. eu am vandut pana acum aprox. 15 - 20 de carti, avand in vedere ca sunt mai pesimist pot spune ca era cifra la care ma asteptam, deci daca se vand 150 de exemplare dintr-un numar eu zic ca targetul este atins.
Divide et impera
clujsergiu
****
****
Mesaje: 135
Membru din: 02 Oct 2008, 19:53
Localitate: Cluj-Napoca

revista

Mesaj de clujsergiu »

Eu nu cred ca pretul ar fi o problema (un pachet de tigari costa 8-9 lei). Subscriu la ce a spus colegul "skortzy", adaugand ca:
- toata seria 2 o sa apara si in format pdf (cred ca ati spus si dumneavoastra intr-un topic - nu-mi aduc sigur aminte)
- multe informatii din revista le gasesti pe internet (multe pe siteurile administrate de dumneavoastra si care sunt (inca) gratis. Acestea cred eu ca ar fi motivele si poate faptul ca nu este distribuita printr-o retea de magazine (asa cum revistele auto se gasesc la benzinarii).
Cu aceasta ocazie va multumesc pt. toata munca depusa. Imi sunt de mare folos informatiile gasite pe acest siteuri, dar nu renunt la abonament.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Criza nu cred sa aibe legatura, pentru ca revistele nu s-au vandut bine, nici inainte sa apara si la noi criza.

Revista o sa apara si in format pdf DOAR dupa ce se va epuiza intregul tiraj din numarul respectiv. De ex. deocamdata este disponibil in format pdf doar primul numar din seria II.
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

Eu cred ca solutia ar fi atragerea publicului tanar , acesta fiind cel mai dornic de informatie.Problema este ca ei nu o sa inteleaga nimic din revista (stiu cand am citit prima data).

Eu cred ca problema este ca multi incepatori nu stiu de unde sa isi adune informatiile , pe forum este un volum imens de informatie , dar destul de imprastiata zic eu.Daca ati reorganiza informatiile de pe forum sa faceti un A,B,C al numismaticii pentru a initia incepatorii ati atrage un numar mare de cumparatori.

Am intrebat daca s-a vandut la chioscuri pentru ca stiu ca multi colectionari au mari retineri in a cumpara de pe net...
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

Aldor scrie:Revista o sa apara si in format pdf DOAR dupa ce se va epuiza intregul tiraj din numarul respectiv. De ex. deocamdata este disponibil in format pdf doar primul numar din seria II.
sunte-ti sigur ca e o idee buna? eu as face altcumva, de exemplu la sfarsitul unui an as publica in pdf toate numerele aparute in cursul acelui an, asa or sa fie destui care sa astepte epuizarea si ia pdf.
Divide et impera
Avatar utilizator
LM
*****
*****
Mesaje: 426
Membru din: 08 Oct 2008, 12:14
Localitate: Undeva in Banat...

Mesaj de LM »

Cred ca nu se vinde din cauza ca multe persoane,de pe acest forum,de exemplu,sunt doar colectionari,putini numismati!!!Uni poate prefera sa dea acei bani pe monede...Posibil si modul de distribuire(prin persoane de contact,telefoane,intalnire)sa dezavantajeze!Dar totusi ideea de baza e aceea ca putini sunt "numismati",o spun in calitate de simplu colectionar!
Am avut tentativa de a cumpara revista insa datorita faptului ca trebuia sa sun si sa imi dau intalnire cu persoana care le distribuie am renuntat!
Apreciez efortul si darunita domnului Aldor si celorlalti care contribuie la revista,(clar este un plus adus numismatici si numismatilor romani),si ii felicit cu aceasta ocazie,eu doar mi-am exprimat pararea personala sper ca nu am ofensat pe cineva!
"Audaces Fortuna Juvat !!!"
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Eu n-as da-o niciodata in format pdf (pe cea tiparita). Sunt destul de multi care si-o permit dintre cei care sustin ca-s numismati. Cred ca problema principala este publicitatea care nu ajunge la un anumit public.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
clujsergiu
****
****
Mesaje: 135
Membru din: 02 Oct 2008, 19:53
Localitate: Cluj-Napoca

revista

Mesaj de clujsergiu »

Vroiam sa spun, asa cum a subliniat si domnul "badin", ca va faceti concurenta singur. De ce sa cumperi ceva cand mai tarziu o sa fie gratis.
Avatar utilizator
LM
*****
*****
Mesaje: 426
Membru din: 08 Oct 2008, 12:14
Localitate: Undeva in Banat...

Mesaj de LM »

Hai sa fim seriosi acum...
O persoana care da 100 euro pe o moneda de exemplu,"numismat",nu se incurca cu asteptatul treceri lunilor pt a achizitiona revista in format pdf pt a economisi 10 lei,e nefiresc,NU???
"Audaces Fortuna Juvat !!!"
Încuiat