Revista online "Colectionarul Roman" -critici, etc

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

Încuiat
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Numarul 14 este online.

Doresc sa le multumesc pe aceasta cale celor care au contribuit si fara ajutorul carora revista nu ar putea exista.
Avatar utilizator
MariusMs
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 30 Mar 2008, 23:35
Localitate: Mures

Mesaj de MariusMs »

Doresc sa le multumesc si eu la toti care au contribuit la revista.
Un cadou frumos cu ocazia sarbatorilor de pasti :D
cristoph

Mesaj de cristoph »

Felicitari pentru revista.

M-am trezit la 3 noaptea ca sa downlodez numarul 14 si sa-l citesc si consider ca a meritat .
sorin70
******
******
Mesaje: 2528
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Multumim tuturor celor care prin efortul lor ne-au facut acest frumos cadou de Paste.
Sarbatori fericite tuturor !
Avatar utilizator
andrei
*****
*****
Mesaje: 348
Membru din: 17 Feb 2008, 15:04

Mesaj de andrei »

foarte interesant; mi-a placut in mod special articolul despre bancnotele semnate de che guevara in perioada in care era guvernator al bancii nationale cubaneze
si vis pacem para bellum.


tumblr shop/swap/trade (vanzare/schimb monede):

http://libertas-publica.tumblr.com/
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

La randul meu, multumesc pentru nr. 14 si felicitari celor care au contribuit la aparitia sa!
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Colectionarul Roman este o revista gratuita care se bazeaza pe munca de voluntariat, iar in mai o sa implineasca doi ani de existenta. Depinde numai de noi daca o sa implineasca si trei, patru, cinci ani s.a.m.d.
In afara de noi cei cativa care lucram in fiecare luna la ea (ne puteti numara pe degetele de la o mana), avem foarte putini care contribuie. Ne straduim sa pastram o anumita periodicitate a publicatiei si sa apara un numar pe cat posibil in fiecare luna, dar o sa fie foarte greu, fara alti contributori, care sa mai vina din cand in cand cu cate un articol.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Aldor scrie:Colectionarul Roman este o revista gratuita care se bazeaza pe munca de voluntariat, iar in mai o sa implineasca doi ani de existenta. Depinde numai de noi daca o sa implineasca si trei, patru, cinci ani s.a.m.d.
In afara de noi cei cativa care lucram in fiecare luna la ea (ne puteti numara pe degetele de la o mana), avem foarte putini care contribuie. Ne straduim sa pastram o anumita periodicitate a publicatiei si sa apara un numar pe cat posibil in fiecare luna, dar o sa fie foarte greu, fara alti contributori, care sa mai vina din cand in cand cu cate un articol.
Ma voi stradui la randul meu sa contribui cu ceva articole. Singura problema a fost faptul ca din lipsa de timp in unele cazuri (dar si pentru ca nu mi-am permis niste titluri, canlizand resursele catre monede) nu am reusit sa strang suficienta bibliografie pe subiectele care ma intereseaza, dar lucrurile se vor schimba.
Avatar utilizator
andrei
*****
*****
Mesaje: 348
Membru din: 17 Feb 2008, 15:04

Mesaj de andrei »

as vrea sa contribui si eu cu un articol intr-unul din numerele revistei.. cum sa procedez ?
si vis pacem para bellum.


tumblr shop/swap/trade (vanzare/schimb monede):

http://libertas-publica.tumblr.com/
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Pai simplu, dupa ce l-ati scris, mi-l trimiteti pe mail. :)
Avatar utilizator
miguelito
****
****
Mesaje: 142
Membru din: 20 Apr 2008, 12:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de miguelito »

Am descarcat si eu sa citesc revista pentru prima data (apropo, link-ul de aici nu este functional). M-am oprit asupra celui mai atractiv subiect, cel despre Che Guevara. Interesant, desi tradus pe branci si scris neglijent. Lucrand de 11 ani in presa nu mai suport sa vad cuvant-pauza-virgula-pauza-cuvant. Corect este cuvant-virgula-pauza-cuvant.

Ma ofer sa colaborez si eu benevol la aceasta revista. Am scris la foarte multe publicatii pana acum si as fi incantat sa-mi trec in "portofoliu" si revista de numismatica.
"I always arrive late at the office, but I make up for it by leaving early" - Charles Lamb

http://ciclist.wordpress.com/
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

miguelito scrie:Am descarcat si eu sa citesc revista pentru prima data (apropo, link-ul de aici nu este functional). M-am oprit asupra celui mai atractiv subiect, cel despre Che Guevara. Interesant, desi tradus pe branci si scris neglijent. Lucrand de 11 ani in presa nu mai suport sa vad cuvant-pauza-virgula-pauza-cuvant. Corect este cuvant-virgula-pauza-cuvant.

Ma ofer sa colaborez si eu benevol la aceasta revista. Am scris la foarte multe publicatii pana acum si as fi incantat sa-mi trec in "portofoliu" si revista de numismatica.
Orice contributie e bine-venita.
Urmatorul numar al revistei ar trebui sa apara pe la sfarsitul lunii mai.
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

miguelito scrie:Am descarcat si eu sa citesc revista pentru prima data (apropo, link-ul de aici nu este functional). M-am oprit asupra celui mai atractiv subiect, cel despre Che Guevara. Interesant, desi tradus pe branci si scris neglijent. Lucrand de 11 ani in presa nu mai suport sa vad cuvant-pauza-virgula-pauza-cuvant. Corect este cuvant-virgula-pauza-cuvant.

Ma ofer sa colaborez si eu benevol la aceasta revista. Am scris la foarte multe publicatii pana acum si as fi incantat sa-mi trec in "portofoliu" si revista de numismatica.
este o chestie de "cap limpede", iar daca lucrati in presa stiti despre ce vorbesc. problema este ca revista este realizata de o mina de oameni care printre treburile zilnice incearca sa-si gaseasca timp si pentru aceasta revista, iar scrierea unui articol tematic nu este intotdeauna un lucru usor, de cele mai multe ori inseamna o documentare destul de laborioasa care papa timp. totul este munca voluntara..si cine mai face in ziua de azi voluntariat. "cuvant-pauza-virgula" este o problema minora care se poate rezolva relativ simplu. alte probleme sunt mai greu de solutionat asa ca orice ajutor este binevenit.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Numarul 16 al revistei este online. Scuzati coperta slabuta, e opera mea.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Re: Revista online "Colectionarul Roman" -critici, etc

Mesaj de Yu_L.Yan »

Din pacate, sunt cateva numere pdf ce s-au pierdut de pe forum (link-urile sunt inactive).
Este vorba despre numerele 4, 13 si 14.
Se pot reposta va rugam?
Multumim :D
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Încuiat