"Colectionarul Roman" incotro?

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

danielt
**
**
Mesaje: 15
Membru din: 25 Sep 2007, 11:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de danielt »

Daca imi permiteti, o sa intervin si eu in discutie desi nu sunt membru vechi al acestui forum si nici macar nu sunt numismat. Dar, cred ca am cateva propuneri conexe (tehnice) ce ar putea sa va intereseze. O sa le grupez ca intr-o mica declaratie de intentie.

Sunt colectionar de carti postale vechi si imi place mult acest hobby (tot mai mult). Pentru a publica si promova aceasta pasiune am sustinut si dezvoltat doua mici proiecte: oldpostcards.ro si cartofilie.ro. Nici unul dintre ele nu a fost facut de un om, ambele au fost dezvoltate de mai multi pasionati. Pe langa hobby am o firma mica unde "producem" aplicatii web si web design, mai ales pentru mass-media online. Prin urmare ceea ce va propun eu nu este experienta in jurnalism si nici pasiunea de numismat ci experienta in domeniul aplicatiilor web.

Evident propunerea razbate prin randuri:

- domeniu
- spatiu alocat dinamic proiectului cu adrese de email pentru colectiv
- design web (poate si pentru pdf-uri)
- aplicatie cms proiectata special pentru proiect

De asemenea propun:

- publicarea articolelor online pe numere
- publicarea de stiri, noutati, prezentari direct pe site, fara incadrarea intr-un numar de revista
- comentarii online la articolele prezentate
- abonament online la revista cu (1) primire pe email sau (2) link de download (un fel de newsletter)

Modul de organizare online al revistei il putem discuta ulterior (editoriale, articole, stiri, recenzii etc.).

Daca propunerea este interesanta va pot sta la dispozitie si va pot arata lucrarile facute pana acum, modul de utilizare a CMS-ului si alte detalii tehnice. Daca propunerea nu este interesanta, permiteti-mi sa-mi cer scuze pentru interventie.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Domnule naumtopali, sfaturile dvs. sunt bune, dar nu stiu in ce masura sunt realizabile. Eu nu pot sa selectez din membrii permanenti activi ai forumului pe cativa care sa fie responsabili pentru cate un capitol. Atat timp cat este vorba de munca de voluntariat, eu degeaba as alege pe cineva, daca respectivul n-ar dori sau n-ar putea se ne ajute.

Ne-ar prinde bine si cineva care are studii sau lucreaza in domeniu (presa). Cineva care stie cum se face o revista. Stiu ca sunt cativa pe forum care sunt in domeniu, dar atat timp cat nu se ofera, inseamna ca nu pot sau nu vor sa ne ajute.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

danielt scrie:Daca imi permiteti, o sa intervin si eu in discutie desi nu sunt membru vechi al acestui forum si nici macar nu sunt numismat. Dar, cred ca am cateva propuneri conexe (tehnice) ce ar putea sa va intereseze. O sa le grupez ca intr-o mica declaratie de intentie.

Sunt colectionar de carti postale vechi si imi place mult acest hobby (tot mai mult). Pentru a publica si promova aceasta pasiune am sustinut si dezvoltat doua mici proiecte: oldpostcards.ro si cartofilie.ro. Nici unul dintre ele nu a fost facut de un om, ambele au fost dezvoltate de mai multi pasionati. Pe langa hobby am o firma mica unde "producem" aplicatii web si web design, mai ales pentru mass-media online. Prin urmare ceea ce va propun eu nu este experienta in jurnalism si nici pasiunea de numismat ci experienta in domeniul aplicatiilor web.

Evident propunerea razbate prin randuri:

- domeniu
- spatiu alocat dinamic proiectului cu adrese de email pentru colectiv
- design web (poate si pentru pdf-uri)
- aplicatie cms proiectata special pentru proiect

De asemenea propun:

- publicarea articolelor online pe numere
- publicarea de stiri, noutati, prezentari direct pe site, fara incadrarea intr-un numar de revista
- comentarii online la articolele prezentate
- abonament online la revista cu (1) primire pe email sau (2) link de download (un fel de newsletter)

Modul de organizare online al revistei il putem discuta ulterior (editoriale, articole, stiri, recenzii etc.).

Daca propunerea este interesanta va pot sta la dispozitie si va pot arata lucrarile facute pana acum, modul de utilizare a CMS-ului si alte detalii tehnice. Daca propunerea nu este interesanta, permiteti-mi sa-mi cer scuze pentru interventie.
Eu am inceput sa lucrez deja la schimbarea formatului actual al siteului din html simplu (cum e acum) in CMS, unde se putea incorpora si revista, cu comentarii, etc. Dar proiectul e in stand by pentru ca pe langa lucru am avut sesiune si urmeaza acum examenul de licenta. Deci in urmatoarele cateva luni n-o sa am cand sa ma mai ocup.

Intrucat Dragos se pare ca n-o sa ne mai ajute, si muresanhd e si el din pacate intr-o situatie mai complicata, intrucat face naveta, "redactia" s-a cam subtiat din nou.

@danielt - sa inteleg ca ne-ati putea face un CMS special proiectat pentru revista? Spatiu pot sa asigur si eu pentru asta, dar timp nu prea.
danielt
**
**
Mesaje: 15
Membru din: 25 Sep 2007, 11:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de danielt »

Aldor scrie:@danielt - sa inteleg ca ne-ati putea face un CMS special proiectat pentru revista? Spatiu pot sa asigur si eu pentru asta, dar timp nu prea.
Da, ar fi o personalizare a unui CMS folosit deja de noi in multe proiecte online. Putem asigura si design-ul. Hostingul trebuie sa aiba cateva setari pentru ca CMS-ul sa functioneze bine si sa fie securizat. Ca timp, preferabil este sa ne miscam rapid.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

As preciza ceva pentru toti comentatorii: nu se pune problema ca daca nu poti scrie un articol lipseste "iubirea", pur si simplu un articol daca vrei sa-l faci cum trebuie trebuie sa ai timp. Ei, unora timpul ne este destul de limitat. Oricat am vrea, nu ne putem rupe de activitatile care ne umplu ziua. Una este sa comentezi pe forum la repezeala, si alta este sa te angajezi in mod programat la o activitate redactionala. Diferenta fata de cei care au ca meserie publicistica, este ca noi ne castigam traiul zilnic din alte activitati. Daca ne-am dedica doar scrierii de articole - in orice domeniu - timpul ar avea o alta dimensiune pentru ca ar fi folosit simultan si la castigarea painii cea de toate zilele. Oricum ce vreau sa se retina este ca nu din lipsa de interes nu se ofera sa scrie multi membri, ci pur si simplu din lipsa de timp.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Am mai avut un topic in care am cautat colaboratori pentru revista. Fiecare stie cat timp liber are, ce poate face, si cine a dorit sa ajute a semnalat deja acest lucru, iar invitatia ramane deschisa, nu cred ca are rost sa deschid noi topicuri pentru asta.

Domnule danielt, v-am trimis un MP.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Numarul 15 al revistei este online. Cauza pentru care a aparut asa de tarziu, a fost lipsa colaboratorilor. Scuzati coperta rudimentara, eu am facut-o.
Legio
**
**
Mesaje: 24
Membru din: 06 Sep 2008, 14:40
Localitate: Cluj-napoca

Mesaj de Legio »

Aldor scrie:Numarul 15 al revistei este online. Cauza pentru care a aparut asa de tarziu, a fost lipsa colaboratorilor. Scuzati coperta rudimentara, eu am facut-o.
Catre Dl Aldor vad ca aveti nevoie de colaboratori, desi nu sunt membru vechi al forumului ... si cam un pic cam nou in numismatica, as fii dispus sa va ajut cu revista. Daca credeti ca v-as putea ajuta cu ceva anume sunt dispus sa va ajut.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Va multumesc pentru oferta, deocamdata nu ducem lipsa decat de articole.
ronin
*****
*****
Mesaje: 279
Membru din: 07 Feb 2008, 10:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ronin »

De unde pot lua revista ca pe site nu o gasesc? :oops:
ronin
*****
*****
Mesaje: 279
Membru din: 07 Feb 2008, 10:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ronin »

Am gasit-o scuze. Pe site nu este inca si acolo m-am uita prima oara.
Încuiat