"Colectionarul Roman" incotro?

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Alex scrie:
babanezu scrie:V-am pus o imagine cu o simulare aici :

http://www.freewebs.com/babanezu/colectionarulroman.htm

( am incercat sa pun imaginea aici insa nu am reusit cu toate ca are 60 Kb )
Ar fi interesant daca s-ar putea face cate o coperta individializata a fiecarui numar.

Imagine

Ideea este interesanta, dar vin cu cateva sugestii de detaliu:
- Personal nu imi place stilul "chenar in chenar".
- Termenul "numar" ar fi mai potrivit pentru o revista decat "editie".
- Evitati scrierea pe mai multe orientari.
- Lasati o margine goala mai mare in jurul portiunii scrise a paginii (cam cat marginea din stanga de acum?).
- Numarul paginii sa fie pe mijlocul sau in exteriorul paginii (in dreapta la paginile impare si in stanga la cele pare); in plus, nu cred ca este necesar pe prima pagina.
- Coperta poate include un cuprins al numarului si eventual o caseta redactionala.

Majoritatea sugestiilor de mai sus vin din perspectiva unor preferinte personale, asa ca pot fi agreate sau nu de alti cititori.
Bine-nteles ca vom avea nevoie de o coperta individualizata pentru fiecare numar (corect, numar e cuvantul potrivit, asa i-am zis si pana acum).

Alex, eventual daca ai putin timp, ne-ai putea ajuta si tu cu grafica. Eu nu ma pricep deloc la grafica, n-am nici studii in domeniu (jurnalistica), deci nu prea stiu cum trebuie sa arate o coperta profesionala.
Si eu ma gandeam ca ne trebuie pe coperta o caseta cu virgula cuprinsul numarului. La fel, ar trebui sa apara si un mic fragment din articolul pe care o sa-l consideram mai interesant. Si bine-nteles si o caseta cu numele celor din mini-redactie, cu adresele de mail.
babanezu
*****
*****
Mesaje: 343
Membru din: 11 Oct 2007, 16:50
Localitate: Bucuresti - Ploiesti -Brasov
Contact:

Mesaj de babanezu »

sa notat :merci:
babanezu
*****
*****
Mesaje: 343
Membru din: 11 Oct 2007, 16:50
Localitate: Bucuresti - Ploiesti -Brasov
Contact:

Mesaj de babanezu »

:idea: daca tot vin sarbatorile de iarna poate ar fi o idee sa apara un articol despre monedele batute cu ocazia craciunului :roll:

http://lynncoins.net/index.php?l=product_detail&p=223
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

babanezu scrie::idea: daca tot vin sarbatorile de iarna poate ar fi o idee sa apara un articol despre monedele batute cu ocazia craciunului :roll:

http://lynncoins.net/index.php?l=product_detail&p=223
as putea zice ca este deja sub tipar, adica am scris eu un astfel de articol pe care sper sa-l gasiti interesant. In linkul indicat nu sunt monede ci chestii rotunde frumoase din argint cu greutatea de 1 uncie.
Avatar utilizator
Alex
moderator
moderator
Mesaje: 842
Membru din: 13 Sep 2006, 18:20

Mesaj de Alex »

Aldor scrie:Alex, eventual daca ai putin timp, ne-ai putea ajuta si tu cu grafica. Eu nu ma pricep deloc la grafica, n-am nici studii in domeniu (jurnalistica), deci nu prea stiu cum trebuie sa arate o coperta profesionala.
As putea sa incerc chiar daca nici eu nu am pregatire in design grafic. Problema majora este timpul care din nefericire in ultima vreme depinde de multi factori pe care nu-i pot controla. Cum nu vreau sa ma angajez la ceva si sa va incurc, probabil cel mai bine ar fi sa intrebati exact cand aveti nevoie si in functie de conjuctura de atunci ma implic sau aman implicarea.
Aldor scrie:Si eu ma gandeam ca ne trebuie pe coperta o caseta cu virgula cuprinsul numarului. La fel, ar trebui sa apara si un mic fragment din articolul pe care o sa-l consideram mai interesant. Si bine-nteles si o caseta cu numele celor din mini-redactie, cu adresele de mail.
Idei pentru designul copertii am putea gasi in stilul copertilor altor reviste care ne plac. Bineinteles ca nu le copiem, dar putem lua elementele care au eficienta, de exemplu unde si cum punem titlul, data, numarul, cuprinsul, ce culori folosim sau evitam etc.
Aldor scrie:La fel, ar trebui sa apara si un mic fragment din articolul pe care o sa-l consideram mai interesant.
Poate cel mai bine ar fi sa punem o imagine ("o imagine face cat 1000 de cuvinte"). Ma gandeam ca o posibilitate de individualizare a copertilor ar fi sa punem imagini ale unor piese rare de la licitatii din jurul datei de aparitie a revistei. Multe case de licitatii au imagini cu rezolutie acceptabila si cred ca si-ar da acordul pentru folosirea unei imagini ca ilustratie. Numai ca multi vor sa vada mai intai pentru ce fel de revista le sunt solicitate imaginile si pentru asta poate ca ar trebui sa muti toate numerele precendente ale revistei direct pe situl tau pe o pagina dedicata revistei.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Alex scrie:Ma gandeam ca o posibilitate de individualizare a copertilor ar fi sa punem imagini ale unor piese rare de la licitatii din jurul datei de aparitie a revistei. Multe case de licitatii au imagini cu rezolutie acceptabila si cred ca si-ar da acordul pentru folosirea unei imagini ca ilustratie. Numai ca multi vor sa vada mai intai pentru ce fel de revista le sunt solicitate imaginile si pentru asta poate ca ar trebui sa muti toate numerele precendente ale revistei direct pe situl tau pe o pagina dedicata revistei.
Si asta ar fi o idee.
Cat despre mutatul numerelor precedente, in curand o sa avem un site dedicat numai revistei.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

naumtopali scrie:Mar Noi 28, 2006 11:41 pm ,Banivechi a scris :

“Revista inca e scrisa haotic. Asa ceva nu are succes pe hirtie. O revista profesionista are niste capitole bine definite, articole pe niste teme previzibile cititorului unui numar oarecare. Nu e suficient sa citesti un numar din cele de pina acum din CR ca sa iti faci o dependenta de revista. Daca vrem sa fim "atractivi" trebuie sa ne gindim la un schelet comun pentru toate numerele, macar pe o perioada de timp. Nu e mare lucru, dar pina acum n-a fost cazul.
Poate ca e timpul sa ne gindim cam ce am vrea sa citim in fiecare numar... O sa-l rog pe Aldor sa deschida un topic nou in sectiunea "rezervata" unde sa discutam fara public.
Facem fiecare o lista cu propuneri, si apoi ne dam cu parerea. Chiat daca discutam o luna, dar sint mai multe capete cu pareri diferite, si asta n-are ce sa strice.”


Au trecut aproape doi ani de la aceste afirmatii,dar in ciuda cresterii calitatii revistei,multe din observatii sunt inca de actualitate.

Am costatat ca in cele 14 numere se discuta nu numai probleme de numismatica,ci si alte subiecte adiacente,ceea ce mareste numarul de cititori.Doresc sa scriu si eu unele articole.Pentru aceasta,consider utila publicarea unei liste cu toate temele care pot fi abordate.Totodata,cred ca revista ar trebui structurata pe capitole,la fel cu Pagina de start a Forumului numismatic.

In alta ordine de idei,va rog ca in primul numar al revistei sa prezentati modalitatea concreta in care se poate contribui cu 2% din impozitul anual (Legea 571/2003), la cheltuielile revistei sau ale Asociatiei Numismatice Romane.Cred ca voi gasi cativa subalterni dispusi sa depuna adeziuni pentru anul 2008,deoarece pentru anul trecut este prea tarziu.

Totodata,va rog sa prezentati modul concret actual de a face donatii in favoarea forumului Dvs. si a revistei ,in cazul celor care nu detin cont PayPal,dar pot plati cu Visa card,sau transfer bancar.
Daca a crescut calitatea revistei asta nu stiu, dar cred ca stagnam, momentan ce am reusit sa obtinem e doar o periodicitate (aproximativa) in aparitii. Eu "montez" articolele laolalta, si cum n-am nici o pregatire in domeniu, cred ca se vede. Plus ca deobicei lucrez noaptea la revista, ca numai atunci am timp, si cred ca uneori se vede si asta.

Revista bazandu-se pe munca de voluntariat si fiind numai in format electronic, nu are cheltuieli. Problema cea mai mare ar fi articolele care niciodata nu-s suficiente, din cauza lipsei de colaboratori.
Oricum, pentru anul asta din cate stiu e prea tarziu deja a se depune formularele pentru donarea celor 2% din impozit.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

O abordare foarte practica. Nu stiu insa ce periodicitate ar putea fi stabilita.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Nu cred c-as avea timp sa ma ocup din pacate. Germana...pot sa spun c-am facut multi ani la scoala, dar zau, nu inteleg de unde ati tras concluzia ca as sti...
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Trebuie sa va spun ca pe forumurile straine nu am nick-ul de aici, la un moment dat am mai scris pe-un forum balcanic, de fapt mai scriu pe unul singur (foarte rar) forumancientcoins si acolo mai am particula "ro" la sfarsit. In rest, sunt multi poate care au acest nick. Si credeti-ma, nu-s chiar atat de bun :)
Încuiat