Salut din Republica Moldova

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

Încuiat
Nuku_Balti
*
*
Mesaje: 8
Membru din: 11 Dec 2017, 18:28
Localitate: Republica Moldova - Balti

Salut din Republica Moldova

Mesaj de Nuku_Balti »

Salut din Republica Moldova de la Nicu newyear
De ce asa putina miscare este pe forum ?
In Romania asa slab e dezvoltata numismatica ?
sorin70
******
******
Mesaje: 2528
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Salut din Republica Moldova

Mesaj de sorin70 »

Bine ai venit !
Din pacate activitatea forumului este cam slaba.
In trecut era foarte animat, cu subiecte interesante, schimburi de pareri si informatii, descoperiri, etc.
Acum doar cativa colegi mai pastreaza spiritul forumului, comunitatea a devenit din ce in ce mai secretoasa, mai orgolioasa si interesata din ce in ce mai mult doar de partea financiara.
Multi dintre membrii vechi, colegi cu o mare experienta si temeinic informati, au incetat complet sa mai posteze.
Nuku_Balti
*
*
Mesaje: 8
Membru din: 11 Dec 2017, 18:28
Localitate: Republica Moldova - Balti

Re: Salut din Republica Moldova

Mesaj de Nuku_Balti »

sorin70 scrie:Bine ai venit !
Din pacate activitatea forumului este cam slaba.
In trecut era foarte animat, cu subiecte interesante, schimburi de pareri si informatii, descoperiri, etc.
Acum doar cativa colegi mai pastreaza spiritul forumului, comunitatea a devenit din ce in ce mai secretoasa, mai orgolioasa si interesata din ce in ce mai mult doar de partea financiara.
Multi dintre membrii vechi, colegi cu o mare experienta si temeinic informati, au incetat complet sa mai posteze.
Trebue de reanimat forumul .
Dvs ce collectionati ?
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1954
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Salut din Republica Moldova

Mesaj de popoviciliza »

sorin70 scrie:Din pacate activitatea forumului este cam slaba.
In trecut era foarte animat, cu subiecte interesante, schimburi de pareri si informatii, descoperiri, etc.
Acum doar cativa colegi mai pastreaza spiritul forumului, comunitatea a devenit din ce in ce mai secretoasa, mai orgolioasa si interesata din ce in ce mai mult doar de partea financiara.
Multi dintre membrii vechi, colegi cu o mare experienta si temeinic informati, au incetat complet sa mai posteze.
Este tot atât de adevărat că au fost și membri care, pe măsură ce și-au clarificat unele aspecte, au tăcut (dar intră și acum pe forum pentru a vizualiza, astfel încât sunt - pentru mine - tot activi).
La fel, alții au sesizat că partea de vânzări era tot mai puțin interesantă (pe măsură ce creștea și nivelul de cunoaștere al membrilor forumului), astfel încât au ieșit în mod natural de aici (o parte dintre aceștia administrează / moderează / participă acum la grupurile de pe Facebook).
Cred că „secretoșii” amintiți - pe bună dreptate - mai sus au în oarecare măsură în minte absurditățile legate de legislația în vigoare, vamă, poliție, experți din muzee și trecerea prin tribunale (cum o fi oare în R. Moldova?!?), așa că nu e de mirare că nu mai animă forumul.

Pe de altă parte, am credința că veți găsi în cele peste 10.000 de subiecte și în cele peste 80.000 de mesaje destule informații de interes, unele reluate și întoarse pe toate fețele de nenumărate ori (alt motiv de activitate redusă) și poate, cine știe, să veniți cu ceva nou.

Succes!
Nuku_Balti
*
*
Mesaje: 8
Membru din: 11 Dec 2017, 18:28
Localitate: Republica Moldova - Balti

Re: Salut din Republica Moldova

Mesaj de Nuku_Balti »

popoviciliza In R Moldova este un forum local dar e in limba Rusa , eu cunosc limba rusa bine dar material anume monede in starea XF - UNC is foarte putine .
Eu monede cumpar din Russia si Germania .
Din Germania nu am probleme cu trimiterea prin posta ca le fac asigurarea si nu se pierd .
Din Russia nu toti trimit peste hotare prin posta au o lege aiuria cru peivire la obiectele cu virsta mai mare de 50 ani ca lucruri istorice .
Pe articolul dat daca ii prinde la vama le pune amenda ori 4000 euro ori 5 ani de inchisoare .

Acum astept 3 marci 1911 unc Wurtenberg nunta de argint al lui Wilhelm 2 si Charlotta - vine prin posta din Russia .
In aceasta vara am primit din Russia Rubla 1841 Nicolai 1 si 3 marci 1909 Baren Friedirich 2 , totul a fost OK
Încuiat