Info Carniol Fiul

Discuții - ordine, medalii și însemne militare.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, Alex

iason
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 11 Dec 2009, 21:53

Mesaj de iason »

Din punctul meu de vedere,piesa respectiva se gaseste destul de usor, se mai intalneste si in cutia ei originala,la fel de usor si miniaturile ei.Referitor la pret,am observat ca vanzatorul din ebay.de,in general obtine preturi mari la ce scoate deobicei la vanzare,insa la un pret de 300 de euro m-as intreba oare cat trebuie platit la o insigna regimentala sau de 7 ani??Anul trecut s-a vandut (s-a vorbit si in forum despre ea) tot la ebay.de insigna de grupul 8 vanatoare(IAR80) la ceva peste 1200 de euro, o piesa care o intalnesti de 2-3 in viata.
O zi buna.
Avatar utilizator
sathor
***
***
Mesaje: 69
Membru din: 28 Mai 2009, 16:15

Mesaj de sathor »

buna,
pretul pt. insigna IAR80 mi se pare echitabil, deoarece piesa sa dat celor care la momentul respectiv se aflau in acel grup,nu stiu exact cati piloti erau la data acordarii ei dar nu cred ca erau mai multi de 30....asadar pisa in sine o putem considera rara chiar si intre insignele de regiment la fel si insigna pt grupul IAR81 B.p.... insignele regimentale in schimb intra intr-o alta categorie,cel putin din p.m.d.v.,ele fiind ceva mai comune daca pot spune asta.ele au fost infiintate pentru a rasplati pe acei ofiteri care se aflau in acelasi regimet de 7 ani, deci mai mult de 30,acum si aici sunt variabile,cat de mare era regimentul, de cand era infiintat etc. din cunostintele mele am aflat ca ele sau produs in cantitati mai mari cel putin 100 de bucati pt. posibile acordari,nimeni nu se gandea in anii 30-40 ca regalitatea in romania va apune,poate pentru totdeauna.... insignele fiind comandate la diversi bijutieri, au fost produse si stocate de aceea inca mai auzim pe la targuri povesti despre norocosii care au dat sau inca mai dau peste mici comori ascunse in poduri, beciuri ,garaje...etc
in functie de istoria regimentului,rariteatea piesei, data de piata pana la urma, face ca pretul unei astfel de "bijuterii" sa fie intre 450-1500 de euro,cel putin asta e "trendul" pe care l-am observat in ultimi 3 ani...din pacate ele devin din ce in ce mai rare si mai scumpe vederi :(, pe la targuri ele fiind tinute pe sub mese de parca ar fi produse supuse prohibitiei....
desi eu suspectez un alt motiv totusi,incepand cu ani 90 si cu precadere din 2000 sa inceput productia in "masa" a acestor insigne,fasificandu-se f. mult, mai bine sau mai putin bine si poate ca daca le-ar afisa ar fi suspectati de catre unii cunoscatori ca vand falsuri...

o zi buna tuturor
iason
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 11 Dec 2009, 21:53

Mesaj de iason »

pretul unei astfel de "bijuterii" sa fie intre 450-1500 de euro,cel putin asta e "trendul" pe care l-am observat in ultimi 3 ani...[/quote]

As fi tare bucuros sa gasesc piese la 450 dar si la dublu pret.. :) Uitati la cat s-au vandut 3 insigne luna trecuta!
Fişiere ataşate
Image (86).jpg
Image (86).jpg (61.32 KiB) Vizualizat de 13298 ori
Avatar utilizator
Bofana
*****
*****
Mesaje: 424
Membru din: 05 Mar 2009, 01:00

Mesaj de Bofana »

Un pic de offtopic, dar in legatura indirecta cu subiectul.

Ultima insigna de 7ani "pura" de aviatie, deci neluand in seama insignele care intra in zona "gri" cum ar fi IAR80 sau IAR81 sau "bomba cu aripi" s-a vandut in primavara anului curent cu EUR 5,000

Piesa era cercetata, si recipientul identificat - argument care a dus la acest pret final.

Preturile cresc, piesele devin din ce in ce mai rare.... bani sunt destui, piese mai putin.

PS - discutam de o piesa singulara, nu de faimosul lot care a facut furori saptamanile trecute.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Avatar utilizator
sathor
***
***
Mesaje: 69
Membru din: 28 Mai 2009, 16:15

Mesaj de sathor »

salutare tuturor,
eu cred ca preturile se umfla artificial la casele de licitatii pentru a li se ridica cota de piata, din punctul meu de vedere, preturile la care sau vandut sunt muult prea mari daca mai adaugam la costul de achizite si comisionul casei de licitatii si transportul, daca e cazul....ajungem asadar la un pret cu care probabil ai putea cumpara o mare cruce,mare ofiter,comandor de la alte ordine romanesti ,totul depide de cati oameni "nebuni "sunt in momentul acela interesati de piese, cat despre bani.....ma bucur ca mai sunt oameni in romania care sa poata spune ca au destui doar ca nu au pe ce sa-i cheltuie :D.
as dori sa stiu si eu care este acea insigna de aviatie ce sa vandut cu 5000 de euro deoarece eu am cunostinta de una care este legata strict de aviatie si sa vandut la 650 de euro, in concluzie,depinde de cum ai noroc si pe cine cunosti

o zi buna
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

Si totusi, intre ce ani a trait Carniol fiul ?
Ca sa revenim totusi la intrebarea colegului nostru.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Info Carniol Fiul

Mesaj de Florian »

"Mauriciu Carniol, 1852 - 1945, a fost unul din cei mai prestigioși gravori români realizând numeroase medalii si decorații sub semnătura M.Carniol Fiul
În 1896 face o cerere la Camera de Comerț și industrie pentru a i se acorda brevetul de furnizor al curții regale. Cererea îi este respinsă, însă continuă să realizeze lucrări pentru casa regală din postura de comisionar.
În 1915 cumpăra un imobil in Str. Clucereasa Maria Nr.7 (Fost Nr. 10, fost Fundatura Ciupitului Nr. 18 si 20). "Imobilul urmărit are o suprafață de circa 160 .mp, pe care se află un corp de case de zid, prost întreținut, având subsol si parter, învelit cu tablă, cu un total de 6 camere, bucătarie, și sală pardosite cu scânduri, având și sobe de teracotă. In imobil este cantina, pentru servit la evreii săraci, precum și casa de rugaciune.Imobilul este neingrădit. Are instalație de apă, canal și electricitate." (descriere din 1937). In 1917 vinde imobilul către Societatea Cooperativa "Ospitalitatea Malvina".
În 1929, probabil pe fondul unor dificultăți financiare,Mauricu Carrniol solicită concordat preventiv (care i se acordă), ipotecand imobilul din Str. Carol Nr.24 si Sos. Vitan Nr. 76-78, București .[6] Concordatul preventiv este "un contract incheiatîntre debitor, pe de o parte, și creditorii care detin cel putin doua treimi din valoarea creanțelor acceptate si necontestate, pe de altă parte, prin care debitorul propune un plan de redresare a întreprinderii sale si de acoperire a creanțelor acestor creditori împotriva sa, iar creditorii acceptă să sprijine eforturile debitorului de depășire a dificultății în care se află întreprinderea debitorului."

În anii '30 Casa Carniol vinde și aparate de stins focul "Pompier".
În 1936 primeste diploma de onoare din partea Societății Numismatice Române.
La 30 Iunie 1947, Perla si Alfons Carniol radiază firma P.Carniol&Co, cu emblema "Casa Carniol"(Wikipedia)
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Familia ... _(gravori)
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Info Carniol Fiul

Mesaj de Florian »

Am gasit si aceste interesante informatii pe blogul "Turist in Bucuresti"(de fapt toata calatoria in vechiul centru bucurestean a fost palpitanta!):
"Gravor Carniol - Pe ebay se găsesc multe medalii, monede cu inscripția Carniol sau Carniol Fiul. Cele editate pe la 1900 apar cu gravura M. Carniol Fiul iar din 1930 cu numele Carniol. M-ul din numele M. Carniol Fiul ar veni de la Moise Carniol stabilit la Bucureşti în 1854 - pe focsani.ro am găsit o descriere: Aron Goldring a avut şi o fiică, Mirca Goldring (născută în 1856) care care s–a căsătorit în august 1873, la vârsta de 17 ani, cu Marcus Carniol din Bucureşti (născut la 1852), de profesie zaraf, în vârstă de 21 de ani. Acesta era fiul comercianţilor Moise Carniol şi Ţipe Carniol din Bucureşti."
http://turistinbucurestiro.blogspot.it/ ... resti.html
Scrie răspuns