Steaua Romaniei in grad de colan

Discuții - ordine, medalii și însemne militare.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, Alex

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Steaua Romaniei in grad de colan

Mesaj de Yu_L.Yan »

Dupa aproximativ 2 ani jumatate, se mai scoate din Cancelaria Ordinelor inca in colan, care este inmanat guverantorului BNR Mugur Isarescu.

Sursa Evenimentul zilei sau film PROTV
Evenimentul zilei 26.01.2010 scrie:
Isărescu, cea mai înaltă distincţie a statului român.

Până în urmă cu câţiva ani, BNR era mai mult importator de asistenţă tehnică decât exportator, a afirmat guvernatorul Isărescu, cu ocazia decorării sale, de către preşedinteel Băsescu.

Isărescu a dat asigurări că BNR " se va lupta în continuare" pentru îndeplinirea unor obiective precum stabilitatea preţurilor şi cea financiară, dar şi pentru redresarea şi creşterea economică şi adoptarea monedei europene.

La rândul său, preşedintele a mulţumit conducerii BNR “pentru devotamentul faţă de interesele Româniie” şi pentru că faptul că a reuşit“ să compenseze lipsa de profesionalism a guvernelor în ceea ce priveşte menţinerea echilibrului macroeconomic”.

Al treilea român decorat cu "Steaua României" în grad de Colan

Şeful statului i-a acordat lui Mugur Isărescu Ordinul Naţional "Steaua României" în grad de Colan, guvernatorul BNR fiind cel de-al treilea român decorat cu cea mai înaltă distincţie a statului, după George Emil Palade şi Patriarhul Teoctist.

Băsescu a mai spus despre reprezentanţii BNR că “aţi făcut pentru România mai mult decât toată clasa politică “, iar dacă azi suntem într-un proces de restructurare, acest lucru se datorează Băncii Naţionale, a afirmat şeful preşedintele.


L.E.
E bine de vazut o stire de la un post national de televiziune despre decoratiile acordate unor personalitati.
Un pic cam prea scurta, dar cu cadre din timpul procesului de fabricatie sau cu div personaje decorate.
De vizionat -----> AICI
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Re: Steaua Romaniei in grad de colan

Mesaj de Yu_L.Yan »

Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Scrie răspuns