Capcana LGN. Ai fost si tu pacalit ?

Discuții - ordine, medalii și însemne militare.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, Alex

Scrie răspuns
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Capcana LGN. Ai fost si tu pacalit ?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Casa elvetiana de licitatie La Galerie Numismatique, cu radacini romanesti, filiale si in Paris si Bukarest, cu birou in Viena.

Urmaresc cu atentie ofertele la decoratii de foarte multi ani, dar o asa mare concentrare de copii la ordine rare romanesti n-am mai vazut.
Nu cred ca gresesc cand spun ca aici s-au vandut mai multe colane Carol I , decat au fost conferite.
In ultima licit., proaspata de cateva zile, iarasi intoxicat de niste vechi cunostinte la ordinul Mihai Viteazul, clasa mare, piese care se tot vand in alte licitatii, dar reapar.
In cazul ordinului Ferdinand, crucile de comandor si ofiter sunt acompaniate de documente rare.
Adica , cine nu e atent, poate sa se pacaleasca, crezand ca daca e documentul, este si crucea orig.
Dar trebuie sa stim ca cel decorat primea impreuna cu crucea si BREVETUL, documentul care atesta ca a fost decorat cu clasa X a decoratiei respective si ii si dadea dreptul de purtare.
Daca ne uitam la documentele care insotesc crucile Ferdinand, constatam ca ele nu-s brevete , doar DECRETE ( actul care ramanea la cancelaria ordinelor, dovada pt. statul roman ca a decorat pe dl. X cu decoratia Y ).
Si daca mai stim povestea arhivei de decrete, atunci treaba este clara.
Cred ca au trecut vreo 8-10 ani, de cand o arhiva mare de decrete era transportata spre a fi arsa.
Pe drum ca. 4000 buc. au fost „salvate „ din fata flacarilor.
S-au oferit si monede romanesti in licitatia veche de cateva zile.
Atat la decoratii, cat si la moneda, se pleca de la 10 EUR.
Cred ca multi colectionari isi fac iluzii ca poate vaneaza ceva la pret f. convenabil.
Da, ar fi posibil, daca i-ar lasa LGN.
Nu trebuie sa te fixezi pe 10 EUR, trebuie sa te uiti la cat este aprecierea mica a piesei.
Daca esti dispus sa o dai, ai sanse, altfel…..
Exemplu proaspat, proba de 5 lei 1879, aprecierea mica de 25.000 EUR, se vinde cu 7000,-
Sunt sigur ca ea va reapare in urmatoarele 1-2 licitatii.
Foarte interesant si cazul monedei de 2 Lei 1875, o piesa absolut superba, trebuie sa recunosc.
Nr. 464, langa ea inca doua piese de acelasi tip, dar cu culori diferite , asta insa nu din cauza ca au circulat putin.
Intrebarea era , daca acest FDC in MS 65 ( gradata deci de americani , desi , chiar daca era decupata poza, pe marginea monedei trebuiau sa se vada piciorusele de sustinere, pe care nu le vad ) este sigur din argint.
„Da, este sigur arg. !“
Atunci de ce greutatea initiala, 8,73g, este cam mica pt. arg . ?
Intre timp ea a fost schimbata in 9,73g, adica inca putin fata de 10g +/- toleranta de 0,1g.
In anul 2014 se liciteaza la Heritage Texas o proba de 2 lei 1875, Cu-Ni, gradata MS 64, vanduta cu ceva sub 4900 $.
Comparand pozele ambelor piese, constat ca este vorba de una si aceeasi moneda.
Pe M-ul din RoMania este un contact clar, identic, fara discutie, dar mai sunt si alte aspecte.
Deci de aici rezulta culoarea si calitatea extraordinara a monedei, adica este proba din Cu-Ni.
Ce s-a schimbat este doar grd. de conservare, din 64 a devenit 65.
Casa LGN nu-i ieftina !
Daca faci click pe conditiile de licitare nu vezi cat de mare este taxa, dar trebuie stiut ca dai 27,5%.
Casa LGN ar trebui sa prezinte si cat de mare este urmatorul pas de bid, cand incepi cu 10 EUR.
Eu n-am vazut asa ceva.
Si asta inseamna ca te poti trezi , cand faci un bid si esti depasit , ca ai sarit prin urmatorul direct in cateva sute de EUR, lucru pe care eu nu-l gasesc normal !
Tot ca prticularitati ale casei este incarcarea facturii cu mai multe sorturi de handling, cu sume mult mai mari de normalul de ca. 3%, in cazul cand clientul ar plati cu carte de credit ( aici e mai bine sa ceri plata cu IBAN-BIC ) si sa nu uitam si costurile pt. trimitere, sigur ca si ele-s insotite de un handling si-s mult peste normal.
Si mare atentie cei care mai vor sa participe la licitatii , gand bagati oferta.
Daca ai gresit numarul sau suma, adio, nu mai poti sterge si nu cred ca un tel. la firma mai rezolva ceva.
Dar invers se poate, adica pui o suma, esti depasit, dar nu mergi mai departe.
Putin mai tarziu ( o minune ? ) bid-ul mare se sterge si tu esti iarasi primul.
Fericitule !
Ultima oară modificat 24 Noi 2022, 00:54 de către Cristian Ciuplea, modificat de 2 ori în total.
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Capcana LGN. Ai fost si tu pacalit ?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Inca putintica rabdare, ca mai dureaza aparitia preturilor licitatiei.
Inca nimic, dupa 2 saptamani de la terminare.
Inca nu-s gata preturile la "ce las sau nu " !

-------------------------------------------------------------------
Cu ajutorul celui de sus si prin gratia d-lui Stambuliu , au aparut si preturi la licitatie.
Aici e mai bine sa urmarim pe NumisBids, ca vezi si poza monedei.
Nu inteleg de ce unele piese apar ca nevandute, concret la piese 1905, probe ?
Adica nu a dat nimeni, nici macar asa din plictiseala, 10-15 EUR ?
Ar fi culmea sa vina dl. Stambuliu si sa spuna ca a avut rezerva !
Dar si falsurile in plumb, cica probe nepublicate in Schäffer-Stambuliu, niste gunoaie in VF sau sub ( calitate de proba ?? ? ) se vand cu 80-90 bucata.

Cat de penibila situatia !
Dar asta e numismatica in Romania.
Vorba grupurilor pe Facebook ( mai toate gunoaiele sunt raritati ), "Numism. in Ro., imi place ! "
Curiosity Killed The Cat !
Scrie răspuns