Medalii emise de Sectia Numismatica Barlad

Discuții - ordine, medalii și însemne militare.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, Alex

calino45
****
****
Mesaje: 150
Membru din: 03 Sep 2012, 09:22

Re: Medalii emise de Sectia Numismatica Barlad

Mesaj de calino45 »

Medalia de absolvire a Școlii Normale ”Alexandru Vlahuță” din Bârlad, promoția 1996
https://numismaticabarlad.blogspot.com/ ... rmale.html
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Medalii emise de Sectia Numismatica Barlad

Mesaj de sorin70 »

Pacat ca nu a fost mentionat si anul absolvirii, pentru identificare completa a evenimentului marcat.

Am observat ca medalistica si insignografia recenta nu mai ofera toate elementele de baza ale localizarii in timp si spatiu a evenimentului marcat : cine, ce, cand si unde.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Medalii emise de Sectia Numismatica Barlad

Mesaj de popoviciliza »

Who, What, Why, When, Where?
calino45
****
****
Mesaje: 150
Membru din: 03 Sep 2012, 09:22

Re: Medalii emise de Sectia Numismatica Barlad

Mesaj de calino45 »

sorin70 scrie:Pacat ca nu a fost mentionat si anul absolvirii, pentru identificare completa a evenimentului marcat.

Am observat ca medalistica si insignografia recenta nu mai ofera toate elementele de baza ale localizarii in timp si spatiu a evenimentului marcat : cine, ce, cand si unde.
Aveti dreptate, pe medalie nu este trecut niciun an, lucru care ingreuneaza identificarea temporala a medaliei. Dar informatiile din cartea "Documente barladene fixate in metal" de Nicolae Mitulescu si Activitatea medalistica 1990-1996, editata de Monetaria statului, indica anul 1996. In plus sunt si amintirile absolventilor din acel an, cu precizarea ca a fost singura initiativa de acest fel.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Medalii emise de Sectia Numismatica Barlad

Mesaj de sorin70 »

Nu ma indoiesc ca informatia privind anul de batere e corecta.

Am spus doar ca medalia in sine ar trebui sa contina informatia, acesta fiind de fapt rolul ei, de a marca un anumit eveniment prin pozitionarea lui precisa in timp si spatiu.
Scrie răspuns