Meritul militar RPR

Discuții - ordine, medalii și însemne militare.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, Alex

Scrie răspuns
titleist
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 10 Aug 2010, 17:40

Meritul militar RPR

Mesaj de titleist »

Am o întrebare. Oare Ordinul Meritul militar RPR cl. 1 exista? Am auzit păreri ca nu ar avea cum sa existe deoarece vechimea în serviciu de 25 de ani calculata din 2 octombrie 1943 pt. Divizia Tudor Vladimirescu respectiv 23 august 1944 pentru trupele normale depășește existenta RPR (1947-1965).

Totuși, eu țin minte ca am văzut ordinul cl. 1 expus la Muzeul militar. Nu sunt 100% sigur, dar asa îmi amintesc.

Apreciez părerile dvs.
lazarescu47
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 03 Mai 2011, 00:40

Re: Meritul militar RPR

Mesaj de lazarescu47 »

Aveți o poza de la muzeul militar. Într-o zi enciclopedie RPR din anii 50 ordinul militar cl 1 RPR exista, arata pe plansa din interior.
titleist
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 10 Aug 2010, 17:40

Re: Meritul militar RPR

Mesaj de titleist »

Va mulțumesc mult pentru răspuns. Poze nu am, și cum nu sunt din București nu pot verifica la muzeu.

Poate întrebarea mea a fost greșit exprimata. Ma refeream dacă Ordinul RPR cl. 1 a apucat sa fie acordat sau a rămas descris doar în decretul de instituire.
Avatar utilizator
bansaraba
***
***
Mesaje: 89
Membru din: 16 Mar 2011, 18:24

Re: Meritul militar RPR

Mesaj de bansaraba »

Este important de retinut ca Muzeul Militar detine si piese de proba, nu doar medalii/ordine acordate. Existenta acestora nu presupune automat si acordarea lor.
cata
**
**
Mesaje: 21
Membru din: 22 Dec 2007, 08:09

Re: Meritul militar RPR

Mesaj de cata »

Buna ziua,
Ordinul Meritul Militar cls 1 model RPR a fost conferit unor anumite persoane din Ministerul Forțelor Armate și nu a ținut de vechime, ci de lupta ilegalistă. Este o piesă rară. Eu am găsit cu mult timp în urmă, dar un brevet nu am găsit. Atașez câteva imagini cu cutia ordinului și setul complet.
Fişiere ataşate
Ordinul Meritul Militar cls1+2+3 detaliu.jpg
Ordinul cls1 RPR cutie 2.jpeg
Ordinul cls1 RPR cutie 1.jpeg
lazarescu47
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 03 Mai 2011, 00:40

Re: Meritul militar RPR

Mesaj de lazarescu47 »

Cumva o cutie pentru clasa 2 aveți în plus. Ma interesează sa achiziționez. Mulțumesc
titleist
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 10 Aug 2010, 17:40

Re: Meritul militar RPR

Mesaj de titleist »

cata scrie:Buna ziua,
Ordinul Meritul Militar cls 1 model RPR a fost conferit unor anumite persoane din Ministerul Forțelor Armate și nu a ținut de vechime, ci de lupta ilegalistă. Este o piesă rară. Eu am găsit cu mult timp în urmă, dar un brevet nu am găsit. Atașez câteva imagini cu cutia ordinului și setul complet.

Multumesc mult pentru informatia interesanta!
Scrie răspuns