Steaua Romîniei cl III model 1947.

Discuții - ordine, medalii și însemne militare.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, Alex

Scrie răspuns
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Steaua Romîniei cl III model 1947.

Mesaj de Valeriu-61 »

Buna ziua . Îmi este este cam greu de stabilit un preț de apreciere -dacă este posibil ajutorul Dum-stră -piesa va fi către vînzare s-au schimb -dacă este cinevai interesat de piesă .aștept mesajul Dum-stră în privat/-
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Steaua Romîniei cl III model 1947.

Mesaj de Valeriu-61 »

Scuze /nu amscris -mar interes al achib -ordine regalisrte--Coroana Romîniei -Steaua Romîniei/
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Steaua Romîniei cl III model 1947.

Mesaj de Valeriu-61 »

Buna seara la toți Domnilor .
Demult mă interesează această întrebare -(în lipsa -informației )--F.tare sper cineva să mă ajute--
Aceste două ordine la prima vedere seamană ---dar tot odată diferă. Inscripțiile au scrisul diferit --aș zice și culoarea emailului -este diferi mai intense culori si mai palide .
această diferență se datorează claselor s-au anul producției (emisiei ) decorațiilor ??
Vă sunt recunoscator de răspunsurile Dumneavoastră.
foto //
gaginiuc
****
****
Mesaje: 182
Membru din: 28 Oct 2010, 14:34

Re: Steaua Romîniei cl III model 1947.

Mesaj de gaginiuc »

Un răspuns care să vă satisfacă măcar parțial. Diferențele de clase în acest caz le facem astfel: Din moment ce au panglică, excludem clasele I și II, discutăm de posibile clase III, IV, și V.
Clasa III este bronz aurit, a IV a este bronz argintat iar a V a bronz. În poze, nuanțele pot înșela ochiul.
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Steaua Romîniei cl III model 1947.

Mesaj de Valeriu-61 »

Mulțumesc de răspuns ---sunt prezente pe foto clasele III și V. aceasta o cunosc ---Înterebarea nu este aceasta .-este de faptul că am mai văzut piese ce inscripția este srisă cu alt tip de litere în inscripția
30 decembrie 1947. Mar interesa ---dacă această insripție s-au forma literelor are vre-o legătură cu anii fabricării că din 1948- pînă în 1958 poate au avut loc și aceste modificări de scris (forma literelor).
În cazul că da au avut loc eceste schimbări al caracterului de inscripție ---va rezulta că cu scrisul mai mic ---pot fi piese emise în 1948 ---dar cu alt ceracter --mai tîrziu --- nu am nici un brevet cu așa ordin .Ar fi bine dacă cineva dispune de brevet +ordinul dat---prioada -1948-49 și un brevet cu anul decotație 1957-1958 --atunci putem clasifica aceste ordine și după varietăți.

Sunt de părerea că cineva deja a clasificat după varietă (de emisie )---voi fi recunoscător să aflu și eu. Mulțumesc.
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Steaua Romîniei cl III model 1947.

Mesaj de Valeriu-61 »

Ca încă un exemplu --ambele sunt cl.IV --șrift diferit ---de aici și întrebarea care din ele au fost primele emisii și care ceva mai tîrziu --și cînd s-au petrecut aceste schimbări ?--poate au fost și producători diferiți ?
Scrie răspuns