Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Discuții - ordine, medalii și însemne militare.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, Alex

Scrie răspuns
B2du
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 17 Apr 2018, 20:39

Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Mesaj de B2du »

Rog o evaluare cat mai completa a Ordinului Coroana Romaniei din aceste imagini.
Fişiere ataşate
30741537_1773463539342387_6579889742853177344_n.jpg
30726304_1773463586009049_622213724647718912_n.jpg
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Mesaj de Florian »

B2du scrie:Rog o evaluare cat mai completa a Ordinului Coroana Romaniei din aceste imagini.
La ce va referiti cand cereti "o evaluare"?Starea ei?Pretul la care s-ar putea vinde?Ce varianta e?Puteti sa fiti mai explicit,va rog!
In mod normal,pe forum,intra din cand in cand,chiar si numai pentru cate o scurta vizita,si cei care se pricep cu adevarat la decoratii!Sunt sigur ca v-ar raspunde si v-ar ajuta daca ar intelege sensul real al cererii dumneavoastra!
Cu stima,
B2du
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 17 Apr 2018, 20:39

Re: Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Mesaj de B2du »

Exact la starea in care se afla, modelul ei si un eventual pret sunt lucrurile pe care as dori sa le aflu. Multumesc pt lamuriri!
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Piesa este distrusa, o evaluare e foarte greu de facut la asa ceva.
B2du
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 17 Apr 2018, 20:39

Re: Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Mesaj de B2du »

Macar sa stiu daca este autentica si eventual ce versiune este.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Mesaj de Florian »

B2du scrie:Macar sa stiu daca este autentica si eventual ce versiune este.
Originala e sigur,insa a fost foarte maltratata!La versiune e mai greu(am citit ca medalia are 29 de variante!).Oricum e vorba despre modelul din 1881(pana in 1932).Are coroana pe centru si cifru regal intre bratele crucii malteze.
Din fotografiile trimise de dumneavoastra se vede clar ca e vorba despre modelul cu spade(pentru militari),insa spadele au fost rupte.
Am vazut o versiune mult asemanatoare pentru o medalie din timpul primului razboi mondial(mai precis era din 1916).
O alta,care cred ca e identica cu a dumneavoastra,e pe Okazii(din pacate,la descriere a pus doar:"primul model de razboi",o descriere un pic incompleta!)
https://m.okazii.ro/ordinul-coroana-rom ... [192421537]
De vanzare nici nu poate fi vorba,imi pare rau!Oricum,e frumoasa si asa!Pastrati-o ca o amintire,mai ales daca a apartinut bunicului sau strabunicului!
Va recomand si discutiile de pe forum,despre Ordinul Coroana Romaniei.Printre "sageti",mi s-au parut destul de instructive! :)
viewtopic.php?f=6&t=7953&p=75978&hilit= ... iei#p75978
Va salut cu respect,
Ultima oară modificat 27 Apr 2018, 08:20 de către Florian, modificat 1 dată în total.
B2du
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 17 Apr 2018, 20:39

Re: Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Mesaj de B2du »

Va multumesc foarte mult, stimate domn, nu este neaparat in intentia mea sa o vand, sunt un amator in ceea ce priveste decoratiile, dar "grosso modo" le cunosc valoarea (si nu ma refer la cea pecuniara/financiara).
Florian scrie:
B2du scrie:Macar sa stiu daca este autentica si eventual ce versiune este.
Originala e sigur,insa a fost foarte maltratata!La versiune e mai greu(am citit ca medalia are 29 de variante!).Oricum e vorba despre modelul din 1881(pana in 1932).Are coroana pe centru si cifru regal intre bratele crucii malteze.
Din fotografiile trimise de dumneavoastra se vede clar ca e vorba despre modelul cu spade(pentru militari),insa spadele au fost rupte.
Am vazut o versiune mult asemanatoare pentru o medalie din timpul primului razboi mondial(mai precis era din 1916).
O alta,care cred ca e identica cu a dumneavoastra,e pe Okazii(din pacate,la descriere a pus doar:"primul model de razboi",o descriere un pic incompleta!)
https://m.okazii.ro/ordinul-coroana-rom ... [192421537]
De vanzare nici nu poate fi vorba,imi pare rau!Oricum,e frumoasa si asa!Pastrati-o ca o amintire,mai ales daca a apartinut bunicului sau strabunicului!
Va recomand si discutiile de pe forum,despre Ordinil Coroana Romaniei.Printre "sageti",mi s-au parut destul de instructive! :)
viewtopic.php?f=6&t=7953&p=75978&hilit= ... iei#p75978
Va salut cu respect,
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Ordinul este autentic, dar intr-o stare deplorabila.
Este vorba de Coroana Romaniei, model 1, candva cu spade ( pt. fapte de razboi ) si transformata pt. civili prin taierea manerelor si a varfurilor de spade.
Piesa este bronz argintat ( a fost clasa de cavaler, cea mai mica la acest ordin ).
Datorita faptului ca tot emailul este spart, nu cred ca cumpara cineva crucea, nici ca sursa de piese de schimb.
Deci, cel mai bine este s-o pastrati , valoarea ei fiind doar una sentimentala.
Curiosity Killed The Cat !
B2du
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 17 Apr 2018, 20:39

Re: Evaluare Ordinul Coroana Romaniei

Mesaj de B2du »

Va multumesc si dvs. pt. timpul acordat si evaluarea facuta!
Scrie răspuns