In ce sa ne pastram monedele/bancnotele?

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Raskolnikov21
****
****
Mesaje: 137
Membru din: 02 Sep 2008, 22:14
Localitate: Bacau

Mesaj de Raskolnikov21 »

Am intanlit uneori monede lacuite. Sa fi fost lacuite cu scopul de a le proteja ? Este lacuirea o metoda sigura sau in timp moneda este afectata ? Multumesc !
Diana_doamna
****
****
Mesaje: 144
Membru din: 01 Oct 2011, 00:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Diana_doamna »

Domnule Timis, in topicul "Despre CURATAREA MONEDELOR", multi dintre colegii de forum recomanda apa si sapunul, dumneavoastra nu l-ati citit inca? Eu sunt incepatoare, asa ca nu am de ales si iau de bun orice sfat primit de la cei cu experienta, altminteri cum sa invat?
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

Va sfatuiesc sa nu curatati nici o moneda, indiferent de starea ei.
Chiar si apa pura/bunbacul moale dauneaza pt o moneda.
Simplu! Lasati-o asa cum e indiferent de negreala care o are sau de material.
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

Aici depinde si de monede. O moneda unc cu luciu de batere daca este spalata cu sapun (contine grasime) si apa de la robinet poate pierde o parte din acel luciu. Mai ales daca se si freaca cu un prosop dupa si nu se tamponeaza.

Daca tot doriti sa faceti o ,,igienizare" a monedelor inainte de a le pune in cartonas/clasor, puteti sa le clatiti cu apa distilata dupa care sa tamponati cu grija cu un prosop de bumbac. Asta pentru a indeparta mizeria superficiala de pe monede, spre exemplu pamant sau un strat mai gros de praf. Daca ati clatit moneda si nu observati mari diferente ar fi bine sa va opriti aici, inseamna ca aceea este culoare patinei. O solutie ar fi cautarea altei piese care multumeste prin aspect :D
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Multumesc celor care si-au facut timp sa-mi raspunda , dar acum parca sunt mai confuz . Chiar nu inteleg de ce atata atentie patinei ; o moneda mai patinata este mai apreciata decat una curata , in conditiile in care ambele sunt in aceeasi stare ( calitate ) ? La o marca postala stampilata ( nu de complezenta ) , circulata oficial , perioada postclasice , se apreciaza starea cat mai buna ( dantelura , stampila clara ,aspect , etc ) . Care e diferenta in evaluarea unei monede si a unei marci postale , ambele anii 1880 ( de exemplu ) ?
Faustina
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

D-le Faustina,
pentru majoritatea numismatilor monedele fara un minim de luciu de monetarie nu prea sunt apreciate (exclud monedele extrem de rare).
Daca moneda este bagata in solutii si stearsa cu carpa acest luciu de monetarie si patina dispar (binenteles daca moneda are aceste calitati), in plus riscati si sa-i faceti zgarieturi.
Mai pe scurt ii puteti face doar rau, jos aveti o frumoasa ''definitie'' a patinei.

roantichitati scrie: Nu stiu daca poate cineva sa va dea o "definitie" . Pot sa va spun insa cateva lucruri . Patina este haina pe care moneda o imbraca natural in trecerea ei prin timp si reflecta urmele mediilor prin care a trecut , are un rol foarte important in originalitatea piesei , o personalizeaza ,ii creaza o identitate proprie . Este deopotriva rodul unor depuneri de substante organice , anorganice si al unor oxidari . In momentul in care curatati aceasta patina distrugeti iremediabil odata cu ea aceasta platosa care o reprezinta . Monedele curatate seamana intre ele si au o imagine de kitch , lipseste acea originalitate pe care patina o imprima . In marea majoritate a cazurilor curatarea compromite piesa , si doar in cazuri cu totul speciale aceasta este recomandata ...aici insa ar fi foarte mult de discutat . Patinele autentice camufleaza de multe ori anumite porozitati ale metalului prin depunerile acumulate de-a lungul timpului , lucru care nu-l pot face patinele artificiale .In unele cazuri (mai des la monedele antice sau la cele deteriorate ) distrugerea patinei poate pune serios la indoiala autenticitatea piesei , patina fiind o dovada in plus asupra vechimii .Ele sunt de o mare diversitate . Pot fi negricioase , maroni , verzui , galbui , rosiatice , negre , pot avea culoarea curcubeului ...si lista ramane deschisa . Patinele pot fi transparente , semitransparente sau opace . Atata timp cat patina exista aceasta reprezinta un plus si o dovada a autenticitatii .
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Va multumesc pentru raspuns . Astept comentarii la intrebarea referitoare si la aprecierea fata de marcile postale ( comparatie ) . Va doresc o seara linistita .
Faustina
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
operator59
****
****
Mesaje: 193
Membru din: 21 Noi 2010, 20:46

Mesaj de operator59 »

Mateiciuc scrie:D-le Faustina,
pentru majoritatea numismatilor monedele fara un minim de luciu de monetarie nu prea sunt apreciate (exclud monedele extrem de rare).
Daca moneda este bagata in solutii si stearsa cu carpa acest luciu de monetarie si patina dispar (binenteles daca moneda are aceste calitati), in plus riscati si sa-i faceti zgarieturi.
Mai pe scurt ii puteti face doar rau, jos aveti o frumoasa ''definitie'' a patinei.

roantichitati scrie: Nu stiu daca poate cineva sa va dea o "definitie" . Pot sa va spun insa cateva lucruri . Patina este haina pe care moneda o imbraca natural in trecerea ei prin timp si reflecta urmele mediilor prin care a trecut , are un rol foarte important in originalitatea piesei , o personalizeaza ,ii creaza o identitate proprie . Este deopotriva rodul unor depuneri de substante organice , anorganice si al unor oxidari . In momentul in care curatati aceasta patina distrugeti iremediabil odata cu ea aceasta platosa care o reprezinta . Monedele curatate seamana intre ele si au o imagine de kitch , lipseste acea originalitate pe care patina o imprima . In marea majoritate a cazurilor curatarea compromite piesa , si doar in cazuri cu totul speciale aceasta este recomandata ...aici insa ar fi foarte mult de discutat . Patinele autentice camufleaza de multe ori anumite porozitati ale metalului prin depunerile acumulate de-a lungul timpului , lucru care nu-l pot face patinele artificiale .In unele cazuri (mai des la monedele antice sau la cele deteriorate ) distrugerea patinei poate pune serios la indoiala autenticitatea piesei , patina fiind o dovada in plus asupra vechimii .Ele sunt de o mare diversitate . Pot fi negricioase , maroni , verzui , galbui , rosiatice , negre , pot avea culoarea curcubeului ...si lista ramane deschisa . Patinele pot fi transparente , semitransparente sau opace . Atata timp cat patina exista aceasta reprezinta un plus si o dovada a autenticitatii .
as veni cu 2 completari:

1. daca colectionarul intetioneaza sa valorifice, candva, moneda/monedele...afectarea patinei poate scadea pretul de vanzare. clar!

mai mult, conform tuturor sfaturilor din topic ar trebui sa: nu o spal cu nici o solutie, sa nu o ating (nici macar cu manusi din bumbac), sa nu o expun luminii puternice, sa nu...., sa nu.....

nu mai inteleg! a colectiona monede e asemanator cu a umbla cu substante radioactive? (a se intelege gluma)
nu sunt de acord!

Trecerea de la o stare superioara catre una inferioara sa face tot mai greu, mergand in jos pe scara de gradare. Adica o moneda UNC poate deveni XF foarte usor si mult mai usor in comparatie cu trecerea de la XF spre VF. DEci metoda de manipulare/depozitare/curatare difera si in functie de starea monedei.(O simpla spalare cu apa si sapun nu cred ca afecteaza foarte mult starea unei monede vf-xf.)


2. ce rost are sa "investesc" in intretinerea unei monede mai mult decat valoare de achizitie? Adica, de ce sa nu spal o moneda de 100 lei din 1943, stare vf-xf cu apa si sapun (nu fac asa, dar asta intreba colegul nostru), atat timp cat pot s-o inlocuiesc candva cu alta intr-o stare asemanatoare la un pret modic.

Deci, cred ca depozitarea si curatarea monedelor trebuie sa se faca si in raport cu valoarea acestora (valoare fiind data de pretul pietei, tiraj, metal etc) dar si in raport cu intentiile colectionarului/posesorului.
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Pentru operator59

Va multumesc . Raspuns pertinent si bine sustinut . Daca se continua cu astfel de recomandari privind modul de a lucra cu monedele , cred ca ar trebui sa ne dorim descoperirea cat mai curand a tehnicii de teleportare : licitatie ( achizitie ) clik si direct in poseta ; capsula > tavita . Cer scuze daca am suparat pe cineva .
Faustina .
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

E asa greu sa pui moneda in clasor fara sa ii faci nimic? Mie nu mi se pare...
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Pentru cine e recomandarea ?
Faustina
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

Pentru oricine considera ca monedele nu sunt afectate de curatare, sub orice forma ar fi aceasta.
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Am inteles . O seara minunata .
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Exista pe piata si cartonase fara adeziv ? Daca da , puteti sa imi indicati o sursa pentru achizitie ? Ma gandesc ca sunt mai practice in timp , putand inlocui moneda , fara a distruge suportul . Multumesc .
Faustina .
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
SilviuB
**
**
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mar 2011, 14:46
Localitate: Bucuresti

Mesaj de SilviuB »

Exista, dar nu stiu daca in Bucuresti sau Romania. Colegii m-au indrumat catre cele cu adeziv, care aparent au o folie protectoare. Daca nu o indepartati, sunt cartonase autoadezive.

Dar si eu tot din cele neadezive de la mama lor vreau. Am gasit in strainatate, dar in tara, nu.

Poate stie cineva :)
Scrie răspuns