Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de numbogdan »

Adminus Maximus scrie:Gradarea la NGC a fost o investitie buna pentru vanzator. Aceeasi piesa, vanduta de ex. pe eBay, negradata, se vindea la o suma de 10 ori mai mica.
Cumpărătorul se pare că a făcut o investiție şi mai bună. Piesa e la vînzare pe Ebay, prin casa de licitații Pegasus, la aproape 17000 $. Mult succes!
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Depinde, mai trebuie s-o si vanda.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

... da. Rulajele cele mai slabe le are la piesele românești.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

NGC MS60, nici mai mult nici mai puțin.
MS60 1034.jpg
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de numbogdan »

Cei de la NGC iau cumva o parte din cei 18.000 euro, cît se cere pt.dînsa?
Altfel nu văd care ar fi raţiunea unui grad aşa de mare. Şi un colecţionar începător, nu mai zic de gradori profesionişti, ar aprecia-o MAXIM la XF details.
zerobani
****
****
Mesaje: 119
Membru din: 17 Apr 2016, 21:20

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de zerobani »

In privinta monedei 100 lei, 8 iunie, or fi avut metode de a stabili si considera ca deteriorarile au fost pe plancheta inainte de batere si prea putine zgarieturi a luat dupa ce au terminat masinariile cu ea. Asa mi se pare ca sunt gradate si cele cu eroare https://www.ngccoin.com/gallery/error-coins/
https://www.harborcoins.com/product/196 ... -ngc-au58/
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

Zic că pe măsură ce vedem monede românești gradate (încă într-un procent prea mic față de totalul celor bătute) vom ajunge la concluzia că dacă știi bine la ce se referă scala Sheldon (că de la ea ni se trage și pentru că mai sunt și altele) o să preferăm monedele negradate (dar gradabile, desigur).

Câteva intervenții legate de fenomenul american al gradării am avut pe subiect (Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote) în 2017. Nu aș șterge nici o liniuță, dimpotrivă lucrurile încep să prindă un contur și mai apăsat. http://transylvanian-numismatics.com/ph ... =30#p92675
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de numbogdan »

zerobani scrie:In privinta monedei 100 lei, 8 iunie, or fi avut metode de a stabili si considera ca deteriorarile au fost pe plancheta inainte de batere si prea putine zgarieturi a luat dupa ce au terminat masinariile cu ea.
Ar fi o posibilitate dacă am vorbi de un tiraj de milioane/zeci de milioane de exemplare. Dar în condiţiile în care acest 100 lei a fost emis numai în 361 sau 500 exemplare (posibil una din mînăriile lui Carol 2, cam la fel ca acelea cu variantele timbrelor - tiraj mic, deţinut de el şi camarilă şi pus în vînzare la preţuri exorbitante), mi se pare total improbabil.
La piesele indicate de dvs. se vede clar că e vorba de eroare de batere/matriţă. Însă la moneda noastră toate semnele/zgîrieturile/loviturile sînt ulterioare procesului de batere, datorate condiţiilor de păstrare.
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de numbogdan »

Altă piesă, mai bună (altă matriţă ? :D ), gradată însă la 61 (cu preţ corespunzător - 20.000 euro). O mulţime de zgîrieturi/lovituri, dar mai puţine decît la cea gradată 60.

P.S. M-am uitat şi eu prin buzunar şi am monede de 10 şi 50 de bani numai MS-uri, de la 63 în sus, conform gradării utilizate pt. 100 lei 1940 :arhh:
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de numbogdan »

MS 61
Fişiere ataşate
image01033.jpg
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de numbogdan »

MInunaţii de la Heritage Auction au pus la dispoziţia publicului doritor o altă "pesă dă meleoane" - MS65. Acuşa e numa' 7250 coco. Să fie primiţi! La mai mare şi să le trăiască bisnisu!
Fişiere ataşate
2.jpg
1.jpg
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de ovidiu^ »

Gradarea reala se poate face doar daca ai moneda in mana. Zgarieturile de multe ori sunt in relief de exemplu, rezultand in urma baterii. La fel, un MS61 clar va fi o piesa urata, plina de defecte. Am vazut de multe ori piese AU58 mult mai frumoase dacat un MS61. La fel, de multe ori depinde si norocul, la fel cum depinde si cine o gradeaza. In ideea ca eu o moneda pot sa o vad MS63 iar altul MS64. Nu uitati ca sunt oamnei care lucreaza acolo. ;)
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de Cristian Ciuplea »

numbogdan scrie:A ajuns deja la 2500$. Abia aștept să văd care va fi prețul final.
Moneda nu are treaba cu MS 65.
Si daca ar fi MS 65 inseamna ca ar fi cel mai bun 2 L. 1873 din lume si atunci poti cere bani.
In realitate moneda a circulat putin, iar pozele nu vor reflecta niciodata starea ei reala.
Deja la un XF + sau ceva peste, conturul si suprafata la ROMANIA si 2 LEI trebuia sa fie altfel.
Marginea mantalei nu mai are franjurile intacte, cum trebuiau sa fie la UNC, de 65 nu mai discutam.
Coama la leul drept este usor stearsa la suprafata, la cel din stanga mult mai pregnant.
Nici suprafata la unele frunze nu mai este top, cum trebuia sa fie conform gradarii !

Rezulta ca in cazul acestei monede ne puten certa daca este un XF + sau doar XF.
Si pentru mine nici treaba cu XF nu-i inca sigura si asta din cauza pozelor.
Cum arata campul, cat de curat si care este luciul lui original, nu prea poti sa vezi .
Aceste poze sunt in avantajul gradarii si al casei de licitatie !
Curiosity Killed The Cat !
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

Fişiere ataşate
cricket-lead.jpg
cricket-lead.jpg (37.42 KiB) Vizualizat de 1953 ori
Scrie răspuns