Despre CURATAREA MONEDELOR

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Curatarea se face doar la monedele atacate de coroziune. Oxidarea la argint NU este coroziune. La zinc sau cupru e altceva. Argintul e mai bine sa fie lasat in pace fiindca se descurca si singur. Fiti sigur ca nu se va faramita nici una din monedele din imagini si nici nu li se vor acoperi detaliile cu rugina sau boala bronzului. E vorba de un metal nobil, in definitiv.
Turi
***
***
Mesaje: 59
Membru din: 29 Dec 2011, 00:44

Mesaj de Turi »

Aveti dreptate ca imi plac monedele curatate,dar atata timp cat acest lucru nu le zgarie/strica/scade din valoare.aceste monede erau chiar murdare(ma refer la praf+pamant)si o simpla spalare cu apa si sapun nu cred ca le a deteriorat,din contra cea de 2 lei ai fi spus ca este un f maxim.va multumesc frumos pentru raspunsuri amandurora dar as dori un raspuns mai exact la postul meu anterior care a fost si editat.
Turi
***
***
Mesaje: 59
Membru din: 29 Dec 2011, 00:44

Mesaj de Turi »

revin cu o noua problema.monedele din poza credeti ca sufera de b.b. cumva?
Fişiere ataşate
b.b.jpg
b.b.jpg (94.01 KiB) Vizualizat de 27479 ori
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

este verdigris/verderame
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Turi
***
***
Mesaje: 59
Membru din: 29 Dec 2011, 00:44

Mesaj de Turi »

din ce am inteles eu b.b. se foloseste pt monedele antice si verdigris pt cele mai recente,dar defapt este acelasi proces care ataca monedele?
Turi
***
***
Mesaje: 59
Membru din: 29 Dec 2011, 00:44

Mesaj de Turi »

buna ziua,revin cu alta intrebare:moneda prezentata de ce a capatat aceasta culoare?ar trebui sa o tratez cumva sau sa o las asa?
Fişiere ataşate
w.jpg
w.jpg (94.21 KiB) Vizualizat de 27416 ori
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Mesaj de Timis »

Turi scrie:buna ziua,revin cu alta intrebare:moneda prezentata de ce a capatat aceasta culoare?ar trebui sa o tratez cumva sau sa o las asa?
NU se curata/,,trateaza".

Cititi mai multe in topicul nou pe care l-at deschis.
Turi
***
***
Mesaje: 59
Membru din: 29 Dec 2011, 00:44

Mesaj de Turi »

intrebarea principala este de ce a capatat aceasta culoare de unde as fi dedus si daca ar trebui sa o curat/"tratez".decat cu post-uri meschine si total inutile ca cel de sus,mai bine va abtineati
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Mesaj de Timis »

Turi scrie:intrebarea principala este de ce a capatat aceasta culoare de unde as fi dedus si daca ar trebui sa o curat/"tratez".decat cu post-uri meschine si total inutile ca cel de sus,mai bine va abtineati
Dle Turi
Santeti colectionar ?
Cati din colegii numismati de pe forum au spun de N ori ca monedele NU se curata(doar in anumite cazuri) si se recomanda conservarea lor asa cum sant ?
Cu monedele dvstra faceti ce doriti ....,dar la un moment dat v-a veni si timpul sa vindeti/schimbati din ele si atunci veti realiza daca ati facut bine sau nu .
Cu stima ,inchid discutia cu dvoastra pe aceasta tema.
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

MONEDA prinsa intr-o brosa - curatata si patinata natural adica lasata la soare ploaie, fara sa fie atinsa cu mana etc. DURATA DE PATINARE MAXIM 2 ANI.
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Vreau sa cumpar aceasta moneda, e descrisa ca UNC.
Credeti ca a fost curatata?
Fişiere ataşate
1 krone 1900.jpg
1 krone 1900.jpg (154.98 KiB) Vizualizat de 27047 ori
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Mesaj de george_s321 »

Moneda are urme de uzura la mustata,barba si destule contacte deci UNC nu se discuta.In afara de asta, multe hairlines zic eu care arata ca moneda a fost curatata si frecata cu carpa.
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

acuma nu vreau sa fiu cinic dar in dreptul nasului mariei sale se si vad urmele de curatare.

ca idee piesele UNC cu vechime de pe 100 de ani sunt extrem de rare (cele pe bune) ar trebui sa aiba o patina groasa pe ele. Piesa e un XF dragut dar era si mai dragut daca nu era curat.
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

acele urme mi-au dat si mie de gandit, presupuneam ca au fost facute de o carpa, ceva. Ma mai gandesc, oricum pretul de 15$ nu e prea mare.
Avatar utilizator
ioane4u
**
**
Mesaje: 45
Membru din: 12 Sep 2011, 18:04
Contact:

Mesaj de ioane4u »

Pe langa observatiile de mai sus la o privire rapida mai apar si lovituri care nu au ce cauta la o piesa UNC .
Fişiere ataşate
1_krone_1900_165.1.JPG
1_krone_1900_165.1.JPG (164.3 KiB) Vizualizat de 26951 ori
Nu mor caii cand vor cainii !!!
Scrie răspuns