10 LEI 1930 KN fals?

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
sergiutm
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 30 Mar 2020, 11:42

10 LEI 1930 KN fals?

Mesaj de sergiutm »

Buna ziua.

Rog colegii cu experienta sa ma ajute in rezolvarea unei nedumeriri pe care o am in legatura cu autenticitatea unei monede.

Recent am intrat in posesia unei monede 10 LEI 1930 KN care are o greutate cu mult diferita de greutatea celorlalte monede aflate in colectie, si anume 4,26 g. Diametrul este de 22,7 mm, iar grosimea de 1,35 mm. Moneda nu este atrasa de magnet.
10 LEI 1930 KN_avers
10 LEI 1930 KN_avers
10 LEI 1930 KN_revers
10 LEI 1930 KN_revers
In caz de fals, care sunt criteriile pentru a o cataloga ca fals "de epoca" sau fals modern?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

:xmas:
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: 10 LEI 1930 KN fals?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

O vad ca un fals de epoca, dar reusit ( probabil fals batut ).
Curiosity Killed The Cat !
sergiutm
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 30 Mar 2020, 11:42

Re: 10 LEI 1930 KN fals?

Mesaj de sergiutm »

Domnule Ciuplea, va multumesc pentru raspuns.
In cazul in care imi puteti indica vreo sursa de informare in legatura cu tehnicile de falsificare folosite in trecut, v-as ramane recunoscator.
Un An Nou Fericit si sanatate va doresc!
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: 10 LEI 1930 KN fals?

Mesaj de capa »

Falsul (de epocă) avea intenția de a păcăli comercianții/persoanele care l-ar fi acceptat ca plată.
Replica (modernă) are intenția de a păcăli colecționarii.
Există și replici, și de epocă, dar și moderne, care (de obicei) sunt indicate ca atare, destinate colecționarilor.

Din experiența proprie, criteriile de determinare a unui fals de epocă sunt: masa, culoarea, proprietățile magnetice, studiul reliefului și al câmpului.

Determinarea replicilor (chinezești) cel mai bine se face prin cunoașterea celor care există pe piață.

Despre falsurile din perioada Carol II există un articol scris de un coleg de forum într-un număr din revista Colecționarul Român.

http://transylvanian-numismatics.com/ph ... m.php?f=10
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: 10 LEI 1930 KN fals?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

sergiutm scrie:Domnule Ciuplea, va multumesc pentru raspuns.
In cazul in care imi puteti indica vreo sursa de informare in legatura cu tehnicile de falsificare folosite in trecut, v-as ramane recunoscator.
Un An Nou Fericit si sanatate va doresc!

Falsurile de epoca sunt majoritatea turnate, mai putine batute.
La turnaturi detaliile fine sunt mai slab realizate, la majoritatea se vede si o porozitate.
Cele batute nu pot respecta 100% detaliile, de exp. fizionomia fetei.
Ce se vede aici ca nu-i in ordine , este grosimea la 10, LEI si mai ales la an.
Curiosity Killed The Cat !
sergiutm
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 30 Mar 2020, 11:42

Re: 10 LEI 1930 KN fals?

Mesaj de sergiutm »

capa scrie:Falsul (de epocă) avea intenția de a păcăli comercianții/persoanele care l-ar fi acceptat ca plată.
Replica (modernă) are intenția de a păcăli colecționarii.
Există și replici, și de epocă, dar și moderne, care (de obicei) sunt indicate ca atare, destinate colecționarilor.

Din experiența proprie, criteriile de determinare a unui fals de epocă sunt: masa, culoarea, proprietățile magnetice, studiul reliefului și al câmpului.

Determinarea replicilor (chinezești) cel mai bine se face prin cunoașterea celor care există pe piață.

Despre falsurile din perioada Carol II există un articol scris de un coleg de forum într-un număr din revista Colecționarul Român.

http://transylvanian-numismatics.com/ph ... m.php?f=10
Domnule Capa, multumesc pentru raspuns.

Din pacate nu am reusit sa gasesc articolul despre falsurile din perioada Carol II mentionat de dumneavoastra. Poate este intr-unul din numerele revistei care nu permit descarcarea (nr. 3 / 03.04.2006, nr. 4 / 06.05.2006, nr. 13 / 29.01.2008 sau nr. 14 / 26.04.2008) sau intr-un altul care nu este disponibil pe site.
In cazul in care aveti la indemana numarul revistei care contine articolul, m-as bucura daca ati dori sa partajati informatia.
sergiutm
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 30 Mar 2020, 11:42

Re: 10 LEI 1930 KN fals?

Mesaj de sergiutm »

Cristian Ciuplea scrie:
Falsurile de epoca sunt majoritatea turnate, mai putine batute.
La turnaturi detaliile fine sunt mai slab realizate, la majoritatea se vede si o porozitate.
Cele batute nu pot respecta 100% detaliile, de exp. fizionomia fetei.
Ce se vede aici ca nu-i in ordine , este grosimea la 10, LEI si mai ales la an.
Intr-adevar. Am luat spre comparatie o alta moneda din serie, monetaria Paris...

Cu aceasta ocazie ma bucur sa pot primi sfaturile dumneavoastra, deoarece consider extrem de dificila diferentierea dintre un fals de epoca si un fals modern. Valoare numismatica a falsului de epoca este din punctul meu de vedere net superiora unui fals modern, de genul celor produse in China.
comparatie_avers_10_LEI_1930
comparatie_avers_10_LEI_1930
comparatie_revers_10_LEI_1930
comparatie_revers_10_LEI_1930
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1954
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 10 LEI 1930 KN fals?

Mesaj de popoviciliza »

... adica „falsul modern” care este o copie, declarată sau nu, nu un fals. Este adevărat că dacă o vinzi ca monedă originală sau fals de epocă atunci tot înșelăciunea o practici, dar NU cu același efect ca în cazul falsificării instrumentelor monetare [în circulație], aceea pedepsită ca atare de lege.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Re: 10 LEI 1930 KN fals?

Mesaj de Yu_L.Yan »

sergiutm scrie:
In cazul in care aveti la indemana numarul revistei care contine articolul, m-as bucura daca ati dori sa partajati informatia.
Poate fi gasit aici:
https://www.academia.edu/24325882/Un_de ... e_monetara

Precizez ca este vorba despre prezentarea unor falsuri ce in marea lor majoritate faceau parte din colectia mea (restul fiind ale unor colegi de aici de pe forum).
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Scrie răspuns