100 lei 1932

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
me_hi67
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 10 Mai 2017, 18:17

100 lei 1932

Mesaj de me_hi67 »

Buna seara! As dori o parere legata de urmatoarele monede? Cea din stanga are 13,6 g, cea din dreapta 14,0g, zimtii par ok, regulati, cea din stanga e o idee mai deschisa la culoare si mai poroasa dar si mai uzata si parca nici sunetul nu este atat de prelung ca la cea din dreapta. Ca diametru nu difera. E falsa? Daca da credeti ca e un fals de epoca sau e unul modern? Multumesc.
Fişiere ataşate
IMG-20171011-WA001.jpg
IMG-20171011-WA003.jpg
gaginiuc
****
****
Mesaje: 182
Membru din: 28 Oct 2010, 14:34

Re: 100 lei 1932

Mesaj de gaginiuc »

Părerea mea este că ambele sunt bune. Diferența de greutate, e drept cam mare, poate fi explicată prin uzură.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: 100 lei 1932

Mesaj de Florian »

Cititi va rog,cu atentie,topicul a carei adresa v-o trimit...Discutiile pe marginea lui 100 lei 1932 sunt mai mult decat interesante.Ni se explica ce contrafaceri aproape perfecte au fost realizate la "cea mai des falsificata moneda romaneasca".
viewtopic.php?f=11&t=523

Moneda din dreapta e prea frumoasa,cealalta e prea...suspecta!Pare un fals prin turnare(chiar dumneavoastra sustineti ca e poroasa),se vad "gaurile" in diferite puncte pe suprafata(atat cat se poate vedea din fotografiile trimise).Detaliile sunt slabe,grosolane,dar nu din cauza uzurii,ci pentru ca nu a fost realizata prin batere.Culoarea e stranie.
100lei1932_paris_detaliu.jpg
In plus uitati-va la detaliile cornului abundentei si a aripii din jurul anului.La moneda dumneavoastra lipsesc cu desavarsire.
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: 100 lei 1932

Mesaj de Gabi_nt »

"In plus uitati-va la detaliile cornului abundentei si a aripii din jurul anului.La moneda dumneavoastra lipsesc cu desavarsire."

Cea fara semne in jurul anului poate fi batuta la Londra (varianta comuna)....
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: 100 lei 1932

Mesaj de sorin70 »

Colegul Florian se referea la faptul ca lipsesc detaliile semnelor, nu ca lipsesc semnele.
me_hi67
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 10 Mai 2017, 18:17

Re: 100 lei 1932

Mesaj de me_hi67 »

Merci de raspunsuri, le gasesc foarte utile, dealtfel si banuielile mele erau ca cea de Paris e falsa.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: 100 lei 1932

Mesaj de Florian »

Cu placere!Ar fi fost interesant(daca nu e un secret)daca ne-ati fi putut spune cum ati intrat in posesia ei..Nu pare un fals de epoca,ci unul modern.
Multumesc si eu!
me_hi67
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 10 Mai 2017, 18:17

Re: 100 lei 1932

Mesaj de me_hi67 »

Nu e nici un secret, am cumparat-o la o licitatie de pe e-bay, vanzatorul era din Italia. Ce va face sa credeti ca e un fals recent? Am uitat sa va spun ca aliajul din care e facuta e non-magnetic si e un metal alb in masa nu e doar suflata sau placata. Zonele in care e lovita sau uzata nu au nici o diferenta de material sau culoare. Eu suspectam mai degraba ca ar fi un fals de epoca. Din cate am inteles la vremea respectiva valoarea de piata era destul de mare pentru o suta de lei ceea ce le-a si facut sa fie atat de falsificate. Pretul la care am cumparat-o eu a fost modest, nu cred ca justifica efortul pus in fabricarea ei ( diferenta foarte mica de gramaj , metalul non magnetic, detaliile pe care cel putin eu le vad ca fiind mai bine realizate ca la alte falsuri pe care le-am vazut aici pe forum), e posibil totusi sa ma insel nu am pretentia ca m-as pricepe.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: 100 lei 1932

Mesaj de Florian »

Multumesc me_hi67 pentru raspunsul detaliat!Pretul mic,intr-adevar putea sa fie un indiciu ca moneda nu e in regula...Cand am zis ca moneda e un fals modern,m-am orientat dupa culoarea si calitatea materialului,care "bate" spre contrafacerile actuale chinezesti(desi poate fi realizata in oricare alta tara),dupa greutatea aproape de original si dupa zimți(despre care ne-ati spus ca sunt ok).Am observat prin toate acestea o anumita specializare si o tehnica mai avansata in privinta falsificarii.Citind(printre altele si pe Romaniancoins)despre falsurile de epoca la 100 lei 1932,am descoperit ca multe dintre falsuri erau din plumb,altele din bronz,iar greutatea lor era mult diferita de original(11 grame si ceva fața de 14 cat are originalul).
Am si eu o moneda exceptionala de 1 dollar 1904/Edward VII(o sa incerc sa atasez si fotografia).Poti jura ca e originala si ca e de argint. Gramajul e apropiat.Mai mult ca orice,muchia e perfecta.Si totusi e o facatura moderna,obtinuta prin batere!

A fost constructiva discutia!Multumesc mult!Cer iertare pentru calitatea fotografiilor! Abia le-am facut.
1508015700672.jpg
1508015692672-1.jpg
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: 100 lei 1932

Mesaj de ambr0zie »

Superba moneda de Londra.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Scrie răspuns