Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de popoviciliza »

Deschid aici topicul pentru că în această secţiune am văzut majoritatea discuţiilor similare. De obicei intervenţiile de pe forum sunt reactive, adică cineva o păţeşte (sau crede că o păţeşte), aşa că nu strică şi o privire a situaţiei dinspre cei de la care o păţim, poate aşa mai limităm din probleme (reale sau imaginare).

Pentru acest topic (cu informaţie valabilă în septembrie 2017), experienţa mai bogată este dobândită numai în teren, din nefericire.

Astfel am de primit şapte trimiteri poştale din afara UE în trei luni, aşa că am căutat să văd ce anume le blochează. Pentru mine, este prima situaţie atât de extinsă, aşa că mi-a fost clar că este o problemă de sistem (scuza cu lunile de vară şi concedii nu ţine pentru că am primit în acest timp trimiteri poştale din UE, în ritmul caracteristic fiecărui stat membru). După ce am luat la rând impresiile recente de pe internet şi după ce am trecut şi prin oficiul meu poştal, respectiv pe la vamă, am ajuns la următoarea informaţie: https://www.posta-romana.ro/cnpr-data/_ ... 202017.pdf

Acest material este structurat astfel:
„1. Cum aflu daca trimiterea postala a ajuns in Romania?
2. Ce se intampla cu trimiterea postala dupa ce a ajuns in Romania?
3. Poate indeplini Posta Romana formalitati vamale ?
4. Tariful de comisionariat vamal
5. Ce se intampla daca refuz primirea trimiterii postale?
6. Colectarea si prelucrarea datelor cu caracter personal
7. Toate trimiterile postale provenite din tari non UE necesita o declaratie vamala?
8. Declaratii postale vamale lipsa/incomplete
9. Obiecte interzise si restrictii
10. Cum stabileste Posta Romana valoarea tirmiterii postale supusa vamuirii ?
11. Care sunt drepturile de import datorate ?
12. Cereri, reclamatii, sesizari cu privire la indeplinirea formalitatilor vamale
13. Doriti sa expediati o trmitere postala in strainatate?”

Pe tema aleasă, firul logic este să vedem mai întâi ce anume scapă din această nouă grilă de taxare. Aceste informaţii apar în cap. 11. Care sunt drepturile de import datorate ?
- importul bunurilor din trimiterile postale din afara UE expediate către persoane fizice se face cu achitarea de taxe vamale, TVA şi accize, dupa caz.
- dacă sunt cadouri/gift cu valoare de până la 45 eur, nu se plătesc drepturi de import (bunuri care îndeplinesc, cumulativ, următoarele conditii: prezintă un caracter ocazional, contin bunuri destinate exclusiv uzului personal al destinatarului si al familiei iar natura si cantitatea lor nu indica faptul ca ar fi importate in scopuri comerciale, contin bunuri cu o valoare totala de cel mult 45 euro, sunt trimise de expeditor catre destinatar făra nici o obligatie de plata; există limitări cantitative numai pentru produsele care nu au legătură cu numismatica)
- bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin internet, prin corespondenţă, telefon sau telechat sunt cu regimul din următorul tabel:
Conditii generale Comisionariat pers fizice - vers. 2017_Page_4 .jpg
- atenţie: taxa forfetară de 2,5% nu se aplică pentru bunurile primite prin colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin internet, corespondenţă, telefon sau telechat (taxele vamale sunt cotele procentuale cuprinse în Tariful Vamal Comun de Import al Uniunii Europene Versiune 2017 3): ori una ori alta, după caz

Subtilităţi, cap. 2. Ce se intampla cu trimiterea postala dupa ce a ajuns in Romania?:
- nu veţi găsi unde s-a „rătăcit” trimiterea dacă nu este în sistemul T&T (Track and Trace), iar această situaţie apare uneori...
- pe lângă trimiterile poştale provenite din afara UE şi cele din teritorii speciale, precum şi cele cu eticheta galbenă (care indică bunuri din afara UE aflate în tranzit poştal prin UE), necesită efectuarea formalitatilor vamale...
- Biroul de Schimb Internaţional Bucureşti decide dacă trimiterile nu se supun regimului de taxare de mai sus, caz în care le trimite la oficiile postale arondate destinatarului (adică la BSI este acum un mare blocaj legat de aplicarea peste vară a tabelului de mai sus; la poştă este liber, la vamă este respirabil...)

Poşta Română este unul dintre comisionarii în vamă posibili, nu singurul. Eu merg la vamă fără comisionar, dar (la cele fără T&T) trebuie să am înţiinţarea de la vamă.

Succes!
Ultima oară modificat 19 Ian 2018, 18:04 de către popoviciliza, modificat 1 dată în total.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de popoviciliza »

Iată şi o combinaţie de CN 22 şi etichetă galbenă, ridicată de la oficiul poştal. Dacă ar fi de ridicat acum, ar veni în vamă şi ar fi peste 10 euro (se plăteşte TVA).
IMG_20170914_0001.jpg
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de Florian »

:shock: Si pana la urmã,ma rog frumos,cat ajunge sa coste lanterna asta???
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de popoviciliza »

Depinde de ce am cumpărat şi de pragurile menţionate. Este valabil şi în Verona, prevederile sunt recente.

Ca aspect particular, ar trebui ca sumele datorate să se aplice cumulat de la prag la prag (ca la impozitarea veniturilor pe praguri). Adică dacă ai 11 euro valoare obiect în acte să se ia 0 euro pentru 10 euro + 0,19 euro (TVA pentru 1 euro care depăşeşte pargul de 10 euro) = 0,19 euro. Din impresiile de pe internet, înţeleg că se aplică 19% la toată suma...

După ce trec de malaxor (nu am luat încă nimic pe noile reglementări), revin cu situaţia din teren.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de Florian »

Multumesc frumos!E bine de stiut...Astept insa sa reveniti cu situatia din teren,cum spuneti,dupa noile reglementari.De obicei cand cumpar lucruri minore(care nu raman prin vamâ),pana in 10-12 euro,le comand pe ebay sau aliexpress cu Postepay.Vin din Hong Kong,China sau Taiwan in 40 de zile.N-ai nici o garantie,e drept,dar eviti in felul asta sa platesti vreun ramburs sau vreo penalitate.Nici nu te cheama jos(locuim la etaj) cei de la SDA sau DHL cand soseste obiectul.Il baga in cutia postala si gata! Cu Banco Posta n-am lucrat niciodata...E drept ca situatia se schimba radical cand ai de-a face cu un obiect pretios(1 ban 1888 sa zicem :D ) si ai nevoie de garantie serioasa.Atunci acest 19% poate insemna ceva.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de popoviciliza »

- update -

PRO TV: http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/in ... id=3759439

Deși este o oarecare confuzie între Poșta Română și Biroul de Schimb Internațional București (care este, în fapt, pe lângă Biroul Vamal de Interior Poștă https://www.customs.ro/info-ue/birouri- ... -bucuresti), per total avem un filmuleț la zi.

Mai avem de așteptat...
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de popoviciliza »

Iată și primul obiect care sparge blocajul: plecat din 24 august, sosit în cutia poștală în 5 octombrie, valoare 1 USD.

Hai că se poate!
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de sorin70 »

Daca trimiterea se incadreaza in categoria scrisoare, adica plic cu grosimea maxima de 5 mm, atunci ea va ajunge in cutia postala ca orice scrisoare, indiferent ca este primita din UE sau din afara, fara vamuire.
Daca este recomandata, veti primi instiintare sa o ridicati de la OP.

Pe situl Postei Romane este definit formatul de plic plat :

"Format “plicuri plate” (plicuri dreptunghiulare, cărţi poştale dreptunghiulare sau cărţi poştale cu formă neregulată):

dimensiuni maxime: 305 x 381 mm;

greutate maximă: 500 g;

grosime maximă: 20 mm."

Si acestea circula in regim de scrisoare simpla sau recomandata.

https://www.posta-romana.ro/a275/servic ... ional.html

Inca de acum cativa ani am primit din USA o carte postala fara vama, trimisa recomandat. Valoarea a fost undeva la 10-12 USD.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de popoviciliza »

Trimterea la care mă refer nu este scrisoare, are grosime și este etichetată ca Small Packet BY AIR și descrisă ca Household Merchand, așa că este total legată de acest topic (vedeți vă rog prima postare) și nu de categoria la care vă referiți...

Revin ceva mai încolo cu fragmentul de etichetă.

Cu stimă,
Ultima oară modificat 06 Oct 2017, 17:33 de către popoviciliza, modificat 1 dată în total.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de popoviciliza »

Fragmentul promis:
IMG_20171006_0001.jpg
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de popoviciliza »

Un an mai târziu şi mai multe trimiteri poştale „încasate” din extracomunitar în toate felurile posibile / imaginabile, s-au produs două mişcări la cei de ne influenţează viaţa:

- orarul celor de la oficiile vamale din Poşta Română / Bucureşti s-a prelungit substanţial (din noiembrie 2017), nu am mai văzut cozi
- s-a terminat cu prelucrarea manuală în Poşta Română (de la „1 ianuarie 2018: https://www.posta-romana.ro/a1052/stiri ... ptare.html)

Iată cele două informaţii:

Poşta Română măreşte programul de lucru al oficiilor vamale din Bucureşti
20 noiembrie 201[8]
„[...] „Mulţumim Direcţiei Generale a Vămilor care a înţeles necesitatea prelungirii programului de lucru. Am analizat sesizările venite din partea clienţilor noştri care reclamau orarul prea scurt ce coincidea, de cele mai multe ori, cu programul lor de lucru. De astazi, le oferim posibilitatea de a-şi ridica coletele într-un interval prelungit de lucru cu publicul. Totodată, prin această modificare se va fluidiza şi fluxul de colete existent în cele două oficii cu asistenţă vamală”, a declarat Elena Petraşcu, Directorul General al Poştei Române.
Astfel, Oficiul Poştal 5- Ghişeu 4 şi Oficiul Poştal 6, din Bucureşti, vor avea program de lucru de luni până vineri, în intervalul orar 8:00 – 20:00.”

Primeşti colete din spaţiul extracomunitar? Poşta Română a redus timpii de aşteptare
19 ianuarie 2017
„[...] În urma problemelor cu care ne-am confruntat, în privinţa trimiterilor internaţionale prin intermediul Poştei Române, dar şi a timpilor mari de procesare în Biroul de Schimb Internaţional, reprezentanţii companiei au căutat soluţii pentru remedierea acestora, astfel încât clienţii să beneficieze de primirea coletelor într-un timp cât mai scurt. Procedura cronofagă este înlocuită, în 2018, de o soluţie rapidă, performantă din punct de vedere tehnologic. Astfel, începând cu 1 ianuarie, Poşta Română a introdus aplicaţia CDS, de scanare rapidă a datelor expediţiilor internaţionale, care a început să-şi producă efectele: timpii de așteptare s-au redus simţitor. Dacă până în prezent, toate datele care însoţeau coletul (expeditor, destinatar, adrese, valoare, conţinut şi altele) erau introduse manual, acum ele sunt procesate instant în sistem, prin scanarea codului de bare.
Subliniem că accesul la datele de expediţie este rapid şi pentru lucrătorii vamali. Vămuirea produselor, pre-avizarea fiscală şi multe alte proceduri sunt simplificate de aplicaţie, în beneficiul clienţilor care aşteaptă primirea produselor din spaţiul internaţional.
Mai multe date despre CDS, aplicația dezvoltată de UPU (Universal Post Union) găsiţi aici: http://www.upu.int/en/activities/custom ... stoms.html
Dorim ca publicul şi clienţii noştri să ştie că, în octombrie 2017, managementul companiei a găsit solduri (colete) restante în Biroul de Schimb Internaţional, încă din lunile de vară. În prezent, întârzierile nu sunt anterioare lunii decembrie 2017. Cauza principală a întârzierilor prezente este fluxul major din perioada sărbătorilor de iarnă. Soluţiile imediate au fost suplimentarea numărului de persoane care lucrează la procesarea coletelor în BSI, dar şi mărirea programului de lucru la oficiile vamale din Bucureşti.
Ne recunoaştem problemele şi suntem, în permanenţă, atenţi la soluţii care pot ridica Poşta Română la înălţimea aşteptărilor clienţilor noştri. Suntem în plin proces de revitalizare. Inclusiv prin implementarea soluţiilor tehnologice, intenţionăm – şi credem că ne îndreptăm în direcţia corectă – să reducem timpii de aşteptare şi să îmbunătăţim cu atât mai mult relaţia cu clienţii.
Suntem conştienţi de creşterea constantă a segmentului de piaţă e-commerce. Compania încearcă, prin implementarea soluţiilor tehnologice să se ridice la înălţimea aşteptărilor clienţilor.
Folosim şi această ocazie pentru a ne prezenta scuzele noastre faţă de clienţii care au aşteptat nepermis de mult pentru coletele lor.
Compartiment Comunicare
Poşta Română”
Arlequin
**
**
Mesaje: 14
Membru din: 19 Ian 2018, 16:55

Re: Asteptaţi o trimitere poştală din străinătate?

Mesaj de Arlequin »

popoviciliza scrie:Un an mai târziu şi mai multe trimiteri poştale „încasate” din extracomunitar în toate felurile posibile / imaginabile, s-au produs două mişcări la cei de ne influenţează viaţa:

- orarul celor de la oficiile vamale din Poşta Română / Bucureşti s-a prelungit substanţial (din noiembrie 2017), nu am mai văzut cozi
- s-a terminat cu prelucrarea manuală în Poşta Română (de la „1 ianuarie 2018: https://www.posta-romana.ro/a1052/stiri ... ptare.html)
O minune care sper sa functioneze si sa dureze mai mult de 3 zile.

In perioada august-octombrie 2017 am primit cam 10 pachete din afara UE. Timpii de asteptare la oficiul vamal au fost intre 20 min si 3 ore (de obicei mai mult), chiar daca taxe si tva am platit pentru unul singur...
Coletele din EU imi vin acasa, asa ca nu am ce sa comentez.
Scrie răspuns