Peripetii numismatice

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Peripetii numismatice

Mesaj de ambr0zie »

Buna seara,
Ati patit vreodata incurcaturi comice in activitatea de colectionar?
Acum cateva saptamani am patit-o ca in filmele cu prosti. Vorbesc eu cu un domn (si pe care il salut cu stima daca citeste pe aici si ii cer mii de scuze) sa imi dea niste monede. Ramane sa vina la mine la serviciu in pauza mea de masa. Stabilim o ora anume. domnul respectiv ma suna ca acum ajunge.
Cobor de la munca, alerg la intrarea in curte, ma uit dupa domn, sa ii vad masina cand intra in parcare. Nimic. Am stat 35 de minute, incepusem sa tremur de frig, imi era rusine sa il sun ca am zis ca e in trafic. Nu se punea problema sa nu vina fara sa ma anunte, e serios. Pana la urma sun.
Domnul era in parcare, la 3 metri de mine si ma astepta. De 35 de minute. Dumnealui i-a fost rusine sa ma sune crezand ca am fost retinut la serviciu, mie mi-a fost rusine sa il sun crezand ca e in trafic. Am luat monedele si am fugit, ma gandeam ca iau si-o bataie bonus. Necirculata.
La serviciu seara ma gandesc sa impachetez monedele in servetele sa nu se piarda prin buzunar (monede mici). Iau servetele de la baie, rup bucatele, fac pe birou o porcaiala de servetele rupte, intre timp venise de munca pe ultima suta de metri, impachetam si faceam treaba, ma gandesc sa arunc servetelele ramase, pun banii in buzunar, cand ajung acasa din 3 monede mai erau 2.
A doua zi dimineata speram ca e pe birou. Da, am aruncat la gunoi si una din monede in servetel. :arhh: Bafta maxima a fost ca nu se dusese gunoiul din dreptul nostru (birou de peste 300 de oameni) si ramasese ce era de cu seara de dinainte, sacul aproape gol. Cu muuulte servetele. De la mine. Am pazit cosul de gunoi sa nu arunce colegii nimic, am asteptat sa treaca una din doamnele de serviciu, explicat pe scurt (nu va imaginati ce fata a facut), a luat cosul, mi l-a dat hoteste si, ascuns in WC, am desertat sacul. Moneda buclucasa era acolo, impachetata perfect.
De atunci una din monedele mele de suflet e aceea. Culmea e ca, desi nu-s foarte ametit, nu e prima data cand fac o minune asemanatoare (si cu ACELASI cos de gunoi, am rugat doamnele de serviciu sa il mute de acolo).
Dvs aveti astfel de amintiri? nu neaparat cu cosuri de gunoi.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Peripetii numismatice

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Da. In sacul de la aspirator.
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Re: Peripetii numismatice

Mesaj de Cacuci »

Eu una fara final fericit. Pe undeva prin curtea casei ,sau gradina.
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: Peripetii numismatice

Mesaj de ovidiu^ »

Eu cu ani in urma am pus "bine" ,cand eram inca la tata acasa, niste monede si bancnote. Inca le mai caut :)
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Peripetii numismatice

Mesaj de ambr0zie »

Trebuie sa recunosc ca bafta ca a mea mai rar, poate compenseaza cu bafta in alte situatii care ... nu prea e.

Si daca va zic ca in acelasi cos de gunoi a ajuns cu 6 luni inainte si un 10 bani 1917, recuperat din greseala de femeia de serviciu pentru ca i-a sarit in ochi TIMBRUL... :D
Moneda recuperata recent era (si este, m-am uitat din nou in clasor :D ) un 2 bani 1880. Nu asa frumoasa ca cea din 79 a dvs, domnule Ovidiu :) dar mi-e foarte draga si o sa-mi amintesc tot timpul de peripetiile ei, incepute cu domnul care mi-a vandut-o (pe care nu stiu daca o sa-l mai caut de rusine) si sfarsite in cosul de gunoi.
Totusi, speram la alte povesti, cu final fericit.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: Peripetii numismatice

Mesaj de Gabi_nt »

Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Peripetii numismatice

Mesaj de Florian »

"Totusi, trebuie sa fie una dintre monedele nominale care au fost emise intre 1991 - 1992, care au valoarea nominala scrisa cu cifre groase, ulterior, in 1992, s-a renuntat la acest scris si nu au mai fost batute monede cu cifre groase, ci doar cu cifre subtiri."
http://m.stirilekanald.ro/mai-ai-pe-aca ... 72061.html

https://m.okazii.ro/vand-doua-monede-de ... a191742552
600 lei!!!

Iar in alta parte,aceeasi moneda,cu cifre groase,doar....4,95 lei!
https://m.okazii.ro/romania-100-lei-199 ... a186635814
:roll:
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Peripetii numismatice

Mesaj de ambr0zie »

Ma bucur ca apare inca o raritate extrema, pe langa 2000 de lei cu eclipsa.
100 lei 1992 cu cifre groase am doar una, din copilarie :( mai bine nu luam 5000 lei 1940 si mai puneam un pic si luam si eu o moneda ca apoi ma cautau colectionarii :(
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Peripetii numismatice

Mesaj de popoviciliza »

Tema 100 lei 1991-1996 ca valoare numismatică este cert de interes, dar nu este o peripeție numismatică (topicul de aici)...

Off topic, la rândul meu: moneda a avut o serie de probleme de proiectare a matriței care s-au suprapus peste dimensiunile excepționale și materialul dur (toate astea în condițiile „revoluționare” în care a evoluat BNR la acel moment), astfel încât modelele pentru matrițele respective s-au tot schimbat (chiar mai mult de un model / an pentru anumiți ani). Mă îndoiesc să aibă cineva în colecție o monedă perfectă (nu pun la socoteală 1996 sau proof-urile), astfel încât un preț mare ar fi justificat numai de o monedă rară din perioada 1991-1992 în stare excepțională. Caut mereu să îmi completez colecția cu o astfel de monedă (îmi lipsește una), iar atunci când am găsit așa ceva pe olx la 100 de lei, am corespondat cu vânzătorul: din corespondență a rezultat că a pus prețul pentru că nu se pricepe și că moneda avea hairlines (acest din urmă amănunt a apărut după ce a înțeles ce înseamnă acest termen). În rest, chiar și pentru monede supraevaluate de vânzători adevărați, prețul nu va fi peste 20 de lei.
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: Peripetii numismatice

Mesaj de Gabi_nt »

Sa mai zica acum psihologii ca "dimensiunea" nu conteaza...
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Scrie răspuns