Rog indentificare

Monede grecești, romane, bizantine.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
andreea
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 08 Dec 2012, 14:58
Localitate: VIENA

Rog indentificare

Mesaj de andreea »

Am primit de la un prieten cadou cateva monede.In afara de doua le-am indentificat pe toate!Incerc sa pun o poza cu una dintre ele,este din bronz si are doua contramarci.Erau murdare de pamant le-am spalat si am incercat cu o scobitoare sa scot pamantul din contramarci dar la una a ramas cam albicios si nu se cunoaste mai nimic.Mersi anticipat pentru raspuns si tin sa precizez ca sant incepatoare!
Fişiere ataşate
DSCN9833.JPG
DSCN9833.JPG (45.21 KiB) Vizualizat de 12665 ori
DSCN9839.JPG
DSCN9839.JPG (46.86 KiB) Vizualizat de 12665 ori
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Mesaj de dimo13 »

Bine ati venit. :)
Moneda insasi va ofera raspunsul – IΣTΡI , adica Histria, iar tipul, Apollo / Acvila pe delfin, o varietate mai tarzie, de prin sec. I i.Hr, cu cele doua contramarci infatisand pe Helios si, probabil, Hermes, iar XAIPE (deteriorat de contramarcare) este numele magistratului monetar. Stare buna, patina, un cadou frumos, felicitari!
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Inevitabil, va urma intrebarea : cam ce valoare are ?
Ca o remarca, fara legatura cu postarea actuala ; de ce se motiveaza provenienta unei monede ? Toate sunt cadouri, sau apartin unor prieteni .
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
andreea
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 08 Dec 2012, 14:58
Localitate: VIENA

Mesaj de andreea »

dimo13 scrie:Bine ati venit. :)
Moneda insasi va ofera raspunsul – IΣTΡI , adica Histria, iar tipul, Apollo / Acvila pe delfin, o varietate mai tarzie, de prin sec. I i.Hr, cu cele doua contramarci infatisand pe Helios si, probabil, Hermes, iar XAIPE (deteriorat de contramarcare) este numele magistratului monetar. Stare buna, patina, un cadou frumos, felicitari!
Multumesc mult pentru raspuns.Pun o poza si cu cea de-a doua moneda.Cam treisferturi diametrul fata de prima,starea mult mai rea dar se aseamana!
Fişiere ataşate
DSCN9939.JPG
DSCN9939.JPG (48.62 KiB) Vizualizat de 12506 ori
DSCN9943.JPG
DSCN9943.JPG (44.11 KiB) Vizualizat de 12506 ori
andreea
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 08 Dec 2012, 14:58
Localitate: VIENA

Mesaj de andreea »

Faustina scrie:Inevitabil, va urma intrebarea : cam ce valoare are ?
Ca o remarca, fara legatura cu postarea actuala ; de ce se motiveaza provenienta unei monede ? Toate sunt cadouri, sau apartin unor prieteni .
Nu sant curioasa ce parere aveti despre mine,dar in cercurile mele de prieteni sau cunostinte,nu e la moda vanzarea cadourilor primite!Asa ca, valoarea nu ma intereseaza.da na cam prin toate forumurile sant carcotasi destui,asa ca nu ma mir ca,s-au mai ratacit si pe aici.Ps. asa ca fapt divers daca mi-as vinde toate cadourile n-ar mai trebuii sa lucrez vreo catva ani dar nu am chef de polemici asa ca,ms pentru primire,O DOAMNA!
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Mesaj de dimo13 »

andreea scrie:Pun o poza si cu cea de-a doua moneda.Cam treisferturi diametrul fata de prima,starea mult mai rea dar se aseamana!
Aveti dreptate, e acelasi tip de moneda, nu conteaza ca e putin mai mica. De fapt cele mai multe sunt intr-o stare destul de rea, tocmai pentru ca au fost folosite indelung, contramarcile sunt o dovada.
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

andreea scrie:
Faustina scrie:Inevitabil, va urma intrebarea : cam ce valoare are ?
Ca o remarca, fara legatura cu postarea actuala ; de ce se motiveaza provenienta unei monede ? Toate sunt cadouri, sau apartin unor prieteni .
Nu sant curioasa ce parere aveti despre mine,dar in cercurile mele de prieteni sau cunostinte,nu e la moda vanzarea cadourilor primite!Asa ca, valoarea nu ma intereseaza.da na cam prin toate forumurile sant carcotasi destui,asa ca nu ma mir ca,s-au mai ratacit si pe aici.Ps. asa ca fapt divers daca mi-as vinde toate cadourile n-ar mai trebuii sa lucrez vreo catva ani dar nu am chef de polemici asa ca,ms pentru primire,O DOAMNA!
Eu nu am spus ca ati dori sa vindeti, ci doar ca, cei interesati in identificarea unei monede, vor sa cunoasca si cum este cotata o astfel de moneda, cu atat mai mult in cazul unui incepator(e) .
Intrebarea mea ramane si sper sa primesc un raspuns . In ceea ce va priveste, va doresc sa aveti parte de cat mai multe cadouri, la fel de frumoase .
Auf Wiedersehen .
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
horia
****
****
Mesaje: 112
Membru din: 09 Mar 2007, 14:38
Localitate: brasov
Contact:

Mesaj de horia »

[/quote]Nu sant ...,O DOAMNA![/quote]
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

Faustina scrie:
Ca o remarca, fara legatura cu postarea actuala ; de ce se motiveaza provenienta unei monede ? Toate sunt cadouri, sau apartin unor prieteni .
:twisted: :twisted: :twisted: Intrebarea este retorica sau acida? Stim cu totii de ce este nevoie de motivatie dar ne dam sfinti, nici usturoi n-am mancat nici gura nu ne miroase, metodele securisto-comuniste in care se rezolva problemele in Romania actuala face din tantar armasar si camila o strecoara prin urechile acului.Pestele de la cap se impute si de la coada se repara.
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Cu siguranta, retorica .
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

din primul post mi se pare ca Andreea nu este chiar incepatoare.
Faptul ca deosebeste o moneda de bronz de alte metale, si ca stie ce sunt alea contramarci, ma duce la gandul ca nu este chiar novice.
Oricum, micile rautati de mai sus nu isi au rostul pe acest forum.
Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Mesaj de radu_28 »

Alnaibii scrie:micile rautati de mai sus nu isi au rostul pe acest forum.
...cu atat mai mult indreptate impotriva unei doamne. Participarea feminina pe acest forum este destul de rara, iar in sectiunea monelor antice inexistenta.
As fi curios sa vad si celelalte monede pe care d-na sau d-soara Andreea a reusit sa le identifice singura.
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
Avatar utilizator
Faustina
****
****
Mesaje: 149
Membru din: 18 Oct 2011, 19:27
Localitate: PIATRA-NEAMT

Mesaj de Faustina »

Subscriu, cu scuzele de rigoare adresate pentru Andreea, daca am suparat .
" I would rather live with her on Gyara , than without her in the palace "
Antoninus Pius
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

Faustina scrie:Subscriu, cu scuzele de rigoare adresate pentru Andreea, daca am suparat .
Stiti cum sunteti dvs? aruncati cu pitra si dupa ascundeti mana.
Incercati sa raspundeti cu un folos ....nu cu provocari si dupa sa iesiti la suprafata cereti scuse.

Toate cele bune ;)
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Scrie răspuns