Monede Koson pe ebay

Monede grecești, romane, bizantine.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Avatar utilizator
rammoss
***
***
Mesaje: 90
Membru din: 24 Feb 2010, 09:12

Monede Koson pe ebay

Mesaj de rammoss »

Buna ziua

ce parere aveti de monedele Koson care sunt la vanzare pe ebay ?

ca o parere personala...pretul mi se pare destul de mic pentru importanta istorica a monedei...

http://coins.shop.ebay.com/Coins-Ancien ... 86.c0.m282

zi frumoasa
Robw
***
***
Mesaje: 84
Membru din: 23 Ian 2010, 12:52

Mesaj de Robw »

Intradevar,moneda are o istorica importanta,dar asta nu inseamna ca e si rara..nu vedeti la ebay cate piese sunt de vanzare?
moderator1

Mesaj de moderator1 »

In ultimi doi ani s-au vandut monede medievale romanesti la preturi de 1500-3000 euro, monede care se cunosc in cateva zeci de exemplare.

Adaug si ce am gasit la o cautare pe vcoins

http://search2.vcoins.com/results.aspx? ... b2f074095d
Ultima oară modificat 23 Aug 2011, 13:45 de către moderator1, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
rammoss
***
***
Mesaje: 90
Membru din: 24 Feb 2010, 09:12

Mesaj de rammoss »

adresez totusi o intrebare catre colegii cu experienta in monedele antice ... ce sanse sunt ca monedele sa fie veritabile ? ati cumpara ( ati cumparat ) asa ceva ?
stima
Avatar utilizator
cap ianiform
**
**
Mesaje: 20
Membru din: 02 Mar 2011, 10:28
Localitate: Rm.Valcea
Contact:

Mesaj de cap ianiform »

Sansa ca aceste monede sa fie veritabile este minima. Dupa cat de multe monede sunt oferite pe site-urile de licitatii, inclusiv yBay, ai crede ca se fac descoperiri zilnic, ori nu este deloc asa ! Si atunci de unde provin aceste monede ?
Arheologia vorbeşte atunci când istoria tace...
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

rammoss scrie:adresez totusi o intrebare catre colegii cu experienta in monedele antice ... ce sanse sunt ca monedele sa fie veritabile ? ati cumpara ( ati cumparat ) asa ceva ?
stima
Depinde ce inseamna veritabil... Din cate stiu parerile sunt impartite in ceea ce priveste perioada si originea acestor piese. Si ma refer la cele descoperite in tezaure.

Evident, pe langa acest aspect, pot fi si replici moderne, eventual din aur vechi (obtinut prin topirea unor monede antice comune - parca am citit chiar pe acest forum despre teoria asta).
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

cap ianiform scrie:Sansa ca aceste monede sa fie veritabile este minima. Dupa cat de multe monede sunt oferite pe site-urile de licitatii, inclusiv yBay, ai crede ca se fac descoperiri zilnic, ori nu este deloc asa ! Si atunci de unde provin aceste monede ?
Unde credeti ca au ajuns miile de monede koson, gasite de detectoristi in Muntii Orastiei, de care s-a vorbit atat in ultimii ani? Eu zic ca sunt sanse mari ca majoritatea pieselor pe care le vedeti pe ebay, sau in diverse licitatii din strainatate, sa fie originale.
Avatar utilizator
rammoss
***
***
Mesaje: 90
Membru din: 24 Feb 2010, 09:12

Mesaj de rammoss »

Si acum intrebarea cea mai importanta am pastrat-o pentru la sfarsit:

Sa zicem ca un roman achizitioneaza o moneda koson de pe ebay, cum este aparat in fata legii ? cum poate dovedi ca a achizitionat-o cinstit si corect ? si chiar si asa, pot romanii detine obiecte de patrimoniu gen monede koson ? ...sau ...mai ales acum cand internetul este verificat, se poate infunda puscaria pentru simplul fapt ca cineva detine monede koson ?

stima
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Gasiti raspunsul tot pe acest forum,din pacate nu imi mai amintesc exact unde este discutia in cauza
Era vorba de legislatia actuala referitoare la obiecte de patrimoniu si cum pot fi cumparate si introduse in tara legal.
Poate cineva care isi aminteste exact unde este subiectul respectiv sa va ajute mai mult

Later edit
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... sc&start=0
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
atlantic3009
****
****
Mesaje: 181
Membru din: 12 Mar 2011, 14:16
Localitate: Bucuresti

Mesaj de atlantic3009 »

In ultimul timp au aparut monede Koson de vanzare si pe okazii. Imi vine in minte vorba lui Dan Bittman: "daca s-a dat o lege nu inseamna ca ea este si legala" :D
Serios vorbind, oare certificatul de autenticitate oferit de casa de licitatie din tara de unde a fost achizitionata moneda este suficient pentru protectia colectionarilor in cazul unei astfel de achizitii? Legislatia privind patrimoniul si metalele pretioase nu ar trebui oare si ea sa fie armonizata in spatiul UE?
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Mesaj de Timis »

Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Mesaj de radu_28 »

Frumos kosonul d-lui "extraterestru".
Mie imi plac mai mult cei fara monograma:

http://www.ebay.com/itm/BRUTUS-KOSON-TH ... 3cc2402199

http://www.ebay.com/itm/BRUTUS-KOSON-AN ... 3cb5e08ab0
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Kosoni de argint

Mesaj de Cacuci »

As fi interesat de mai multe informatii pe marginea monedelor Koson din argint. Un exepmplar aici:
http://www.acsearch.info/record.html?id=395640

Am fost recent la o expozitie organizata de MNIR la Oradea, in care expunea 4 dintre cele 13 bratari dacice de aur, cateva monede Koson din aur si din argint. Din formularile de pe plansele expozitiei reiese ca acesti kosoni din argint ar fi in mod cert descoperiti in pamant in zona Sarmizegetusei Regia, insa pana acum nu erau cunoscuti ca monetizati si in argint.
Eu marturisesc ca am vazut ocazional unul sau doi, insa i-am considerat "bulgaresti" tocmai pe ideea ca ar fi aparut de-a lungul timpului in literatura.

Daca stie cineva vreun link sau vreo publicatie care intareste autenticitatea lor, eventual vreun context arheologic in care au fost descoperiti il rog sa revina cu reply la acest mesaj.

Multumesc.
Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Mesaj de radu_28 »

In luna martie a avut loc la Muzeul Național de Istorie a României Simpozionul Archaeomet 2012. In cadrul acestui simpozion a fost prezentata o lucrare cu titlul: "Analiza compozitionala a kosonilor de argint recuperati in mai 2011", lucrare al carei coautor este si d-ul B. Constantinescu(bcons). Din pacate nu am putut participa la acest simpozion, iar pe aceasta cale doresc sa-mi exprim interesul in a achizitiona brosura simpozionul sau o publicatie in care se regasesc lucrarile prezentate.
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
dodyory
****
****
Mesaje: 158
Membru din: 01 Apr 2010, 16:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dodyory »

daca intradevar exista editata o brosura, si eu doresc sa intru in posesia ei. Poate domnul Bcons ne poate raspunde.
Scrie răspuns