Bibliografie numismatica

Monede grecești, romane, bizantine.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

zaco
*
*
Mesaje: 8
Membru din: 28 Feb 2006, 12:23
Localitate: Bucuresti

Bibliografie numismatica

Mesaj de zaco »

Antoaneta Vertan, Circulatia monetara in Dobrogea romana (secolele I-III), Editura Nereamia Napocae, Cluj-Napoca, 2002, 508 pp.
Avatar utilizator
sebii
*****
*****
Mesaje: 316
Membru din: 08 Mai 2005, 01:12
Localitate: Constanta
Contact:

se mai gaseste

Mesaj de sebii »

As fii si eu interesat daca se mai gaseste sebii_geo@yahoo.com
zaco
*
*
Mesaje: 8
Membru din: 28 Feb 2006, 12:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zaco »

Eu am cumparat-o in noiembrie 2005 de la Muzeul de Istorie si Arta din Zalau cand eram in trecere pe acolo. A fost vreo 250.000 ROL. Eu stau in Bucuresti si din pacate nu te pot ajuta. Insa dna Vertan este din Constanta, fost muzeograf, in prezent lector la Universitatea Ovidius.

Am primit gratuit atunci si lucrarea Muzeul de Istorie si Arta Zalau, Tezaure monetare din nordul Transilvaniei, sec. XVI-XVIII, Zalau, 1970, 112 pp + 11 planse. Ramasase la pretul vechi de vreo 5 ROL ...
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

La muzeul de istorie de la noi nudemult se mai gasea lucrarea "Tezaure monetare din colectia muzeului de istorie din Tg. Mures", dar era in lb. germana, nu mai era niciuna in lb. romana. Daca cineva este interesat de asa ceva si stie germana pot sa ma uit daca se mai gaseste cand o sa am drum pe acolo. Pretul era modic, maruntis.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Recomand:
Provincia Dacia pe monedele Romei imperiale - Mihai Munteanu, Ed.Mediamira, Cluj-Napoca, 2002;
Numismatica - Virgil Mihailescu-Birbliba, Ed.Univ."Al.I.Cuza", Iasi, 2005.
Ultima oară modificat 27 Mai 2006, 20:18 de către vlahul, modificat 1 dată în total.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

o alta recomandare pentru cei interesati de moneda romana (mai mult ca istorie a monedei) ,dar nu numai.o lectura mai mult edcat interesanta...
niels hannestad - monumente publice ale artei romane, editura meridiane 1988 ,colectia biblioteca de arta
luc
*****
*****
Mesaje: 250
Membru din: 28 Mai 2006, 23:45
Localitate: moinesti

Mesaj de luc »

Propun si eu un titlu interesant Cristian Gazdac, Circulatia monetara in Dacia si provinciile invecinate de la Traian la Constantin I, vol. I-II, Cluj, 2002.
luc
*****
*****
Mesaje: 250
Membru din: 28 Mai 2006, 23:45
Localitate: moinesti

Mesaj de luc »

Am o rugaminte. Stie cineva unde as putea gasi, in Moldova, lucrarea lui Mihai Stelian Munteanu - Provincia Dacia pe monedele Romei imperiale- Ed. Mediamira, Cluj.Napoca , 2002? sau oriunde in alta parte?
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

si eu o caut, dar nu am gasit-o nici pe net (magazin virtual) si nici la biblioteca din Onesti, desi sansele erau mici pentru ca fondurile bibliotecilor sunt acum ca si inexistente.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

In urmatorul nr. al revistei o sa fie si un articol despre monedele Provincia Dacia. As fi avut nevoie si eu pentru studiu de aceasta lucrare de care ati pomenit mai sus, dar nu am gasit-o pe la noi.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

"Arta monedelor geto-dacice" (eseu numismatic) - de Mihai Gramatopol
Buc. 1997 - Editura Meridiane
din seria Curente si sinteze, nr. 61
Avatar utilizator
BAIDA DORU
******
******
Mesaje: 507
Membru din: 05 Dec 2006, 02:26
Localitate: Fălticeni
Contact:

de citit

Mesaj de BAIDA DORU »

Enciclopedia arheologiei si istoriei vechi a romaniei,ed.enciclopedica;Bucuresti 2000
Moneda-R.Negrea;ed.albatros bucuresti 1988
Descoperiri arheologice si numismatice la est de carpati in sec.v-xi-bucuresti 1997 dan gheorghe teodor
Descoperiri arheologice in R.P.R Bucuresti 1960-emil condurachi
sunt foarte multe lucruri interesante despre monede antice cu multe explicatii
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Mesaj de dimo13 »

se mai gaseste prin librarii enciclopedia arheologiei? daca da, cam la ce pret?
Avatar utilizator
BAIDA DORU
******
******
Mesaje: 507
Membru din: 05 Dec 2006, 02:26
Localitate: Fălticeni
Contact:

pt dirno 13

Mesaj de BAIDA DORU »

eu am doar 2 volume din enciclopedia arheologiei pe care am dat 40 lei acum 2 ani dar arata impecabil au si supracoperta dar le am gasit la talcioc.cred ca sunt 4 volume dar nu stiu unde se gasesc eu in iasi le am cautat prin toate librariile la fel si la suceava am un nr.de telefon de la editura poate aveti mai mult noroc ca mine:0212243667
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Re: pt dirno 13

Mesaj de dimo13 »

pysy1984 scrie:eu am doar 2 volume din enciclopedia arheologiei pe care am dat 40 lei acum 2 ani dar arata impecabil au si supracoperta dar le am gasit la talcioc.cred ca sunt 4 volume dar nu stiu unde se gasesc eu in iasi le am cautat prin toate librariile la fel si la suceava am un nr.de telefon de la editura poate aveti mai mult noroc ca mine:0212243667
multumesc! :)
Scrie răspuns