Monede DACICE

Monede grecești, romane, bizantine.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

o piesa Varteju, pe eBay
Fişiere ataşate
varteju
varteju
7.98gr 23mm Varteju.jpg (216.33 KiB) Vizualizat de 18483 ori
dodyory
****
****
Mesaje: 158
Membru din: 01 Apr 2010, 16:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dodyory »

salut,

ce parere aveti de piesele de mai jos? credeti ca sunt autentice sau falsuri de epoca? "lustruite"!
http://www.ebay.de/itm/Ostkelten-Celtic ... 35be7b4b21

http://www.ebay.de/itm/Ostkelten-Celtic ... 35be7b4b22

http://www.ebay.de/itm/Ostkelten-Celtic ... 35be7b4b23
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Mesaj de dimo13 »

Nu de mult, doua din ele:
http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewsal ... =19729&s=b
Asta-i doar un fapt, in rest, sigur, n-am un raspuns la intrebarea dvs. De mirare doar (si fara nici o aluzie in vreo directie, ca-s bune, ca nu-s) cum o moneda obtine intr-o licitatie un pret de zece ori mai mare decat cel estimativ si, la scurta vreme, apare pe ebay, unde nu se bate nimeni pe ea.....O fi tot criza? :)
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

mie cele 3 piese, ca si altele ale aceluias vanzator mi s-au parut dubioase !
dodyory
****
****
Mesaje: 158
Membru din: 01 Apr 2010, 16:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dodyory »

tocmai din aceasta cauza am cerut si alte pareri, si mie mi se par dubioase doar ca-mi place foarte tare moneda:
http://www.ebay.de/itm/Ostkelten-Celtic ... 35be7b4b21
dar pretul mi se pare mare pentru a risca sa cumpar un fals de epoca, iar o alta buba din punctul meu de vedere este faptul ca moneda nu mai are patina.
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

tocmai ca pretul e mic pentru o piesa autentica !
ati vazut ca in licitatie pretul a fost mult mai mare (340+taxe) !
Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Mesaj de radu_28 »

Eu nu vad decat doua posibilitati:
1. Piesele sunt autentice dar au suferit o curatare chimica si din acest motiv arata "ca noi".
2. Piesele sunt replici moderne.
Cu toate ca piesa vi se pare atractiva, daca aveti cel mai mic dubiu eu va sfatuiesc sa va abtineti.
Intr-adevar de-a lungul timpului vanzatorul a avut la vanzare replici moderne ale unor imitatii celtice..
Ultima oară modificat 03 Dec 2012, 22:04 de către radu_28, modificat 1 dată în total.
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Mesaj de radu_28 »

"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Mesaj de radu_28 »

As dori sa stiu parerea colegilor, referitor la ceea ce pare a fi o imitatie Mediesu Aurit.

8,33 gr
23 mm
Fişiere ataşate
mediesu.JPG
mediesu.JPG (58.17 KiB) Vizualizat de 18732 ori
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Mesaj de dimo13 »

Va salut.
Parere legata de...? Reversul e clar, identificarea, realizata, asadar? Sau va ganditi ca ar putea fi...turnata? :)
Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Mesaj de radu_28 »

Parere legata de acest tip de imitatii si daca putem face o legatura intre moneda din imagine si tezaurul de la Mediesu Aurit.
Parere legata de forma monedei, de titlul argintului din moneda, de tipul din care deriva.
Preda aminteste in MGD de doua serii monetare asemanatoare cu tipul Mediesu Aurit reprezentand un alt modul si caractere proprii, capul uman avand aceleasi elemente de stil dar altfel combinate. Aceste serii apar la alti autori printre imitatiile caracteristice zonei de nord-est a lumii celtice.
Aversul monedei nu-mi pare "clar".
Dar daca totul este atat de clar si singura d-voastra “necunoscuta” legata de aceasta moneda este daca eu ma gandesc ca ar fi sau nu turnata atunci...totul este "realizat". :)

Va salut.
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Mesaj de dimo13 »

Treaba cu "turnata" a fost o gluma, nu o ironie, sper ca nu v-ati suparat pentru atata lucru. Intrebarea dumneavoastra initiala nu lasa sa se ghiceasca directiile, de asta v-am cerut lamuriri. Acum, revenind, pe moment nu incerc un raspuns, nu am MGD, stiu ca e pe net si o sa ma uit sa revad ce scrie pe acolo. Sa nu uitam nici descoperirile de la Mala Kopania, majoritatea monede mai usoare si cu putin argint. Aici, nu stiu cum s-ar putea aprecia titlul din imagini. Stilistic, aversul e greu de distins (eu am spus ca reversul e clar, nu chiar "totul" :) ), asa incat cam dificil de comparat. Problema "celtice" sau "dacice" cred ca ar trebui lasata printre ultimele. Discutia ma intereseaza si sper sa mai apara pareri....
"Karpatyka" - Malaia Kopania
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... 6436#76436
Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Mesaj de radu_28 »

Nu m-am suparat, nu mi-ati dat motive de suparare. :)
Intr-adevar am postat o intrebare care necesita lamuriri ulterioare pentru a putea primi un raspuns.
Fara indoiala ca nu putem determina titlul argintului dintr-o moneda studiind imaginea dar putem aprecia din imaginea monedei in cauza un titlu scazut al argintului si un procent mare de cupru.
Multumesc mult pentru link...se pare ca mi-a scapat topicul respectiv si postarea d-voastra. :)
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Mesaj de dimo13 »

O completare: pentru cele doua serii banuite ca ulterioare (MGD), cu avers putin diferit si diametru mare, am o legatura – in lista monedelor descoperite in asezarile din Dacia preromana (CN 9-11) apare tezaurul de la Sannicolau Roman (Bihor); spre o suta de piese, 24 recuperate, un Toc + 23 Mediesu (7-9,55gr. / 23-28mm). Asta trebuie sa fie. Trimiteri bibliografice, in “Crisia” 7/1977 (Muzeul Tarii Crisurilor) si Al. Sasianu, “Moneda antica in V si NV Romaniei”. Nu le am, dar cam astea ar fi fragmentele care incearca sa compuna mozaicul, pana acum. Eventuale diferente stilistice, firesti.
In rest, moneda pe care ati propus-o, intr-o stare cam rea. Se mai vad ochiul si spanceana, altceva...La un moment dat ar putea parea o mutra barboasa, dar din cauza...erorilor tehnologice. Posibil sa aiba putin argint, nu stiu....
stamarius
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 28 Mai 2012, 15:45

Mesaj de stamarius »

Moneda prezinta contramarci pe avers?
Scrie răspuns